----------------------------------- Mihail Tudose 02 Aug 2019 22:05 ----------------------------------- Theogon multumesc pentru sfaturi! Am zis sa profit de cerul partial senin si sa incerc cateva observatii.Din pacate seeing-ul a fost foarte prost in prima parte a serii (20:45-21:45) iar cand s-a imbunatatit considerabil au aparut norii si s-a terminat "distractia". Juoiter cu C8-ul din dotare nu a prezentat nimic deosebit ,cei 4 sateliti erau prezenti grupati cate doi de fiecare parte a discului jovian.Nu am putut observa detalii mai fine decat NEB si SEB dar pentru prima oara banda temperata sudica era mai clar vizibila decat cea nordica.Surprinzator si inexplicabil cel putin pentru mine. Vazand ca la Jupiter nu pot obtine detalii fine mi-aam mutat atentia catre Saturn. Chiar daca era inca destull de multa lumina afara (fiind ora 21) si planeta fierbea din cauza seeing-ului Titan era clar vizibil cu privirea directa prin C8 folosind o magnificatie de 85x .Cum de mult imi propusesem sa testez binoclul 25x100 la Saturn l-am instalat repede pe trepied si am observat ca si cu el se putea distinge destul de clar Titan.Cat timp ma mutam de la telescop la binoclu am prins pentru 10 secunde si tranzitul ISS vazut prin binoclu.ISS se vedea mai alungita pe orizintala dar fara a putea distinge panourile solare extinse. Inapoi la Saturn am facut teste comparative intre diverse oculare pentru a vedea care dintre ele imi ofera cele mai bune rezultate in ceea ce priveste numarul de sateliti vizibili sau cat de usor se pot observa cu fiecare tip de ocular. Ordinea castigatorilor a fost 1-Plossl de 25 mm Celestron-camp vizual mare si cel mai bun contrast 2-Super Plossl de 26 mm Bresser 3- Baader zoom 8-24 mm folosit la 24 mm Eu ma asteptam ca ordinea primelor 2 oculare sa fie inversa dar diferentele erau vizibile intre Plossl si urmatoarele doua . Saturn nu oferea spre vizionare diviziunea Cassini ci doar contrastul dintre jumatatea nordica mai intunecata si cea sudica mai deschisa la culoare.Ca si sateliti i-am putut distinge pe cei 5 mai usor vizibili: Titan-Rhea-Tethys-Dione si Iapetus.Tot ma chinui sa-i prind macar pret de o clipa si pe Mimas,Hyperion si Enceladus dar nu-i chip deocamdata. Mi-am propus ca pana la iarna cand va aparea in partea mea de cer vizibila Orion sa ma familiarizez cu cerul si sa pot face un starhoping incipient. Nu vreau sa sar peste etape si prefer ca decat sa-mi petrec timpul bajbaind prin cer si neputand sa vad nimic sau nestiind ce vad mai bine sa observ planetele vizibile in aceasta perioada a anului ,care vor deveni mai greu vizibile la iarna .Deja ma simt familiar cu pozitia satelitilor, stelelor din jurul lor...Oare Pluto si Ceres se pot vedea cu C8-ul? Cer senin!