----------------------------------- Dbird 06 Aug 2019 08:20 ----------------------------------- Dupa parerea mea cei 170 lei sunt foarte bine investiti, efortul financiar meritand. Asa cum se stie am incurajat acum ceva timp foarte mult modelul Lacerta Explorer 10x50. Din nefericire in ultima perioada au ajuns la mine foarte multe plangeri atat colegi de forum cat si alti cunoscuti care mi-au raportat ca noile modele Lacerta Explorer 10x50 si 8x45 au multe probleme de executie, dand impresia ca ceva este putred pe linia de executie ...sau poate cine stie ce idee au mai avut chinezii... cu acest model mult laudat. Ciudat este deasemenea ca modelul Lacerta Elite 10x 42 a aparut pe piata romaneasca, identic ca mecanica sub diverse nume ...("Watterprof", "Noblex Docter", etc) fiind insa net inferior ca si optica. Este ca si cand chinezii produc linii dedicate de fakeuri ... bazate pe modelele care au scucces ... nu m-ar mira. Lacerta Smart este superior unui Lacerta Explorer (chiar corect executat), si inca nu am auzit sa fie probleme motiv pentru care acum il cam recomand in pofida pretului putin mai mare.