----------------------------------- Dbird 10 Aug 2019 17:47 Review binoclu 3D Astronomy 8x42 Space Walker 3D ----------------------------------- Review binoclu 3D Astronomy 8x42 Space Walker 3D Un binoclu pentru visatori? Partea intai – scurta prezentare 1 PREZENTARE GENERALA Din punctual meu de vedere sunt cel putin doua moduri in care se poate privi cerul. Cele doua moduri cred ca in marea majoritate a astronomilor se intrepatrund, se amesteca intre ele intr-un tot care in cele din urma defineste aceasta pasiune mai mult sau mai putin ciudata … de a privi … in sus. Primul mod este cel stiintific. Aici legile fizicii clasice si relativiste domina observatorul, numele fiecarui obiect de pe bolta cerului fiind perfect etichetat, masurat si observat in contextul rigurozitatii stiintifice. Al doilea mod este ipostaza visatorului, al calatorului virtual in neantul infinit al cerului plin de obiecte, cu cat mai bine observate cu atat mai aducatoare de visare si beatitudine totalmente nonstiintifica, poate chiar fantastica, hrana pentru mintea obosita de realitatea dura de zi cu zi. Personal trebuie sa marturisesc ca de foarte mute ori , cu un binoclu sau telescop, ma regasesc fara sa vreau in cea de a doua categorie, poate de prea multe ori pentru o formatiune inigineasca ca a mea. Si totusi pasiunile trebuiesc contorizate, mai mult dupa efectul asupra noastra decat dupa cine stie ce alte considerente mai mult sau mai putin rigide si corecte. Acesta este si motivul pentru care am fost extrem de interesat de acest binoclu, mult laudat pe siturile celebre de astronomie. Ciudata introducere  , dar am incercat sa intru in pielea celui care in mod sigur si-a dedicat mult timp inventarii si realizarii efectului 3D L-O-A (Lederman Optical Array) respectiv Russell Lederman de la Denkmeier Optical (acum si la 3D Astronomy). Caci efectul 3D este unul artificial, predispus unei mai placute imersiuni printre stele, dar nerespectind in nici un caz realitatea 3D existenta pe bolta cerului. Deci vorbim de un efect artificial (4 planuri diferite), creat cum ziceam mai sus, mai mult pentru visatorii cerului decat pentru savanti. Deci vom vorbi azi de cel mai adulat si laudat binoclu 3D de pe siturile straine, 3D Astronomy 8x42 Space Walker 3D. Deja pentru mine a inceput prost. Un 8x42 imi surade mult mai putin decat un 10x42. Dar domnul Russell Lederman, avea nevoie de un camp cat mai larg, si stele cat mai punctiforme pentru a-si indeplini stiintific … visul 3D iar in ziua de azi un 129 m / 1000 m este greu de realizat cu un 10x. Oricum pentru a se produce efectiv un efect 3D sunt necesare cam multicele conditii, astfel incat dupa cum vom vedea, 8x va fi compensat de necesitatea unui seeing deosebit de bun. Caci fara un seeing foarte bun, respectiv fara o densitate foarte mare de obiecte pe cer, efectul scontat va va dezamagi complet, caci este aproape inexistent. Deci sa nu va inchipuiti ca veti putea dintr-un balcon Bucurestean sa va delectati cu privelisti mai spectaculoase decat cu cele oferite de un binoclu normal similar ca performante. Dar trebuie sa revenim la ideea principala, ca acest binoclu este pentru visatori si visarea in afara oreleor de somn este … rara si scumpa. Date tehnice: Fabricant : 3D Astronomy Obiectiv = 42 mm Putere de marire = 8X Camp unghiular= 7,5 grade (129m/1000m; 388 Feet at 1000 Yards) Eye relief= 17,5 mm (15 mm ? - n.a.) Prisme= BaK4 Depuneri antireflex ocular = bleu(medii) si verzi (medii) - FMC Depuneri antireflex obiective = bleu(medii) si verzi (medii) - FMC Ocular = 3D L.O.A. realizat cu trei elemente de forma patrata in ocularul stang, si ocular drept normal. Greutate=654 grame (inclusiv curea, capace obiective dar fara capace oculare) Sistem de focalizare=central Distanta minim de focus=2,1 m Distanta interpupilara=54mm - 75mm Sistem de prindere pe trepied=Da Etansare la umezeala = Da Incarcat cu azot= Da Eyshields= Reglabili prin desurubare in 4 pasi. Utilizare cu ochelari= Da dar cu contact intre lentila ochelarilor si eyeshielduri (cauciuc, nu zgarie lentila ochelarilor) Montare pe tripod=Da 2- ISTORIC Un binoclu care nu are o istorie foarte mare, fiind inventat acum cativa ani impreuna cu ocularele tip 3D L-O-A (Lederman Optical Array) de Russell Lederman. Netul este plin de laude si elogii. Posibil ca la ei sa fi fost cer cu seeng foarte bun, mult mai mult timp. Un binoclu foarte scump (in jur de 315 euro) si care pare a fi dedicat doar observatiilor astronomice in conditii deosebit de favorabile in ceea ce priveste seeingul, fabricat in China, desi vine direct din Germania, iti da de gandit daca merita investitia. 3- MECANICA Mecanica acestui binoclu este foarte buna. Dar este relativ simpla, spartana fara sa socheze in vreun fel, si care pare nitel dezamagitoare daca o comparam cu binocluri echivalente (de exemplu Delta Titanium HD 10x42 ED) ca pret. Dar presupunem ca optica a mancat mult din resursele de productie asa ca trecem peste detalii. Un sistem de focusare precis, poate putin prea usor de rotit, totusi mentine reglajul fara probleme alaturi de un sistem de compensarea dioptriilor relativ mai greu de modificat, dau impresia unei normalitati de executie undeva la marginea deranjului unui client. Cupele eyeshieldurilor se misca frumos, ferm, avand lagare cu bile. Dar corpul este dural, pardon, magneziu (ca suna mai spectaculos)! Nu este probabil rau data fiind greutatea finala a binoclului, ce este in zona de optim pentru observatiile din mana. Binoclul vine si cu eyeshielduri suplimentare ce acopera lateralaele ochilor chiar foarte bine , dar sistemul de prindere este atat de simplu incat pot cadea si pot fi pierdute extrem de usor. Si tot corpul este acoperit cu un cauciu bun, care as spune ca isi face treaba atat ca si aderenta cat si ca eventuale lovituri sau ciocniri accidentale. In ansamblu extrem de asemanator cu mecanica si chiar forma lui Opticron Explorer 10x42 prezentat de mine acum ceva mai mult timp in urma, tot aici. 4- OPTICA Optica nu contine ED dar putem sa o clasificam ca fiind HD cel putin. Daca vreti pot spune ca sticla este surprinzator de asemanatoare ca lumina, contrast si definnitie cu cea de la Nikon Prostaff 7s (eventual recititi reviewul despre optica lui). Deci o optica foarte buna luminoasa, contrastanta si cu foarte buna rezolutie. Coloritul este normal lejer inveselit cu o nuanta galbena infima care insa imbunatateste senzatia de detaliu si chiar placerea de a privi. Acum iubitorii de reticol militar, nu vor avea nici o problema sa se adapteze imaginilor celor 3 arii patrate din ocularul stang. Ele nu se vad practic, dar marginile lor, DA. O mira formata din 3 patrate plasate pe o diagonala descendenta stanga-dreapta. Se vad in pofida celor sustinute de Ledderman, si este greu de presupus ca vor disparea complet pe fundalul unui cer, fie el extrem de negru si cu stele foarte dese si contrastante. Practic suprafata patratului (planul 1) din mijloc scoate in prim plan imaginea incadrata in ea (lucru vizibil clar pe terestru in regim de zi). Cat despre cele doua ramase (Planul 3 si Planul4), acestea adancesc doua plane cu adnacimi diferite fata de planul de observatie (Planul 2). Dca priviti poza de mai jos veti vedea schitate toate planurile si dispunerea lor in campul vizual. Ca si idee priviti ganditi-va ca exista Planul 2 care este chair planul unei foi de hartie pe care se poiecteaza totcampul vizual. In acest plan exista 2 decupaturi prin care se vad Planul 3 si Planul 4. Planul 3 este sub Planul2 si Planul 4 este sub Planul 3. Planul 1 este un dreptunghi deasupra Planului 2. Este ca si cum am avea 4 foi de hartie pe care se proiecteaza pe fiecare imaginea campului vizual. Vedem insa numai ce ne lasa decupaturile din planul 2. Planurile imagini plutesc unul sub altul (nu se vad muchii ca in desen). Culmea este ca privind printr-un singur ochi vezi clar doar planul 1 restul fiind cidat realtiv lejer blurat… In poza de mai jos am fact si o imagine prin ocularul stang (cel ce contine ariile Lederman). O ciudata dar perfecta amagire a ochiului uman. Daca pe zi efectul este clar, probabil pe o suprafata cu ceva mai putine detalii, cum sunt stelele nu ar trebui sa iti dai seama ca doar in patratul central sunt cele din planul intai ca doar in planul 3 sunt mai jos decat planul 2 si cad oar in patratul planului 4 sunt cele mai departate stele. Evident ca acest binoclu este extrem de enervant spre a fi folosit in regim de zi terestru…sau poate fi folosit si asa daca folosim doar un ochi respectiv cel stang… Deci dedicat strict pentru astronomie … altfel, sansele de al indragi sunt minime. In regim astro trecerea sau plasarea unei sau mai multor stele pe marginile ariilor L.O.A. produce dublarea stelei strict pe marginea patratului central. In Bucuresti de la balcon, cu multa lumina parazita nu am obtinut efectul 3D asa de evident cum este prezentat pe siturile de specialitate. Deci si sansa de “Wow!” s-a dus. Ma rog la un moment dat am prins senzatia clara ca o stea din Planul 1 ar fi putin mai apoape de mine fata de celelalte dar oricum efectul nu poate aparea daca nu sunt foarte multe stele plasate in toate cele 4 planuri. Este probabil ca cel mai indicat ar fi sa plaseszi o stea sau mai multe, cele mai luminoase in planul 1. Clar, nu poti prinde efectul in taoata maretia lui decat in momentul in care indeplinesti mai multe conditii. Oricum voi mai incerca si pe cer mai limpede, in viitor si voi reveni cu noutati si adevarata sau nu posibilitate de a exclama “WoW!” asa cum fac mai toti prietenii lui Lederman prin media. 5- TESTE L-am comparat totusi un Delta Optics Titanuim HD 10x42 ED. Sticla lui Space Walker da aceeasi luminozitate contrast si definitie ca binoclul polonez. Diferenta este in ceva aberatii cromatice mai mari ale lui Space Walker. Dar nu va faceti prea multe griji, nu il veti folosi decat astro in conditii de seeing foarte bune, deci foarte rar si mai de loc in terestru. Deasemenea zona de clar se intinde pana undeva la 20 % ca si la binoclurile normale fara pretentie de lideri. Alt teste nu mai am avut rabdare sa fac Si nici nu mai aveam nevoie caci este clar un binoclu cu aplicabilitate foarte rara si scurta. Iar lipsa de conditii ma oblige sa fac acest review in 2 etape. In cea de a doua promit mai multe rezultate 3D si algoritmul necesar pentru obtinerea lui caci este putin mai complicat decat imi inchipuiam. 6- CONCLUZII In final un binoclu care mie (care am recunoscut mereu ca nu imi plac binoclurile de 7x sau mai jos) mi-sa parut oarecum rigid ca effect efectiv mai ales ca citisem o groaza de reviewuri care laudau la infinit acesct binoclu, mai ales ca efectul principal nu l-am prins in totalitate, posibil din cauza seeingului prost. Un binoclu care probabil il recomand doar pentru serile cu adevarat exceptionale in care renuntati la stiinta si va dedicati visarii cateva minute, bucurandu-va ca ati reusit sa prindeti ceva effect 3D, chiar daca pentru asta ati fortat ochii pana la lacrimi. Dar haideti sa nu ne grabim si sa mai asteptam un cer super senin pentru a ne lamuri cu ceea ce nu ne-am putut pana acum lamuri : exista vreun effect 3D mai mult decat o stea deasupra celorlate? putem visa daca cele trei arii Lederman sunt acolo vizibile incontinuu si /sau dispar ele pe fond negru (probabil se diminueaza mult dar nu cred ca dispar)? putem visa cand stiinta este acolo, zonata in cele patru arii cu adancimi diferite? Deci pana la recomandari si verdicturi finale sa mai asteptam si Partea a doua a acestui review cu observatii cat mai la obiect in incercarea de a obtine totusi mult doritul efect. Va urma.