----------------------------------- Dbird 11 Aug 2019 15:32 ----------------------------------- Mircea, ai dreptate, este si motivul pentru care nu am fost prea entuziast in descrierea acestui binoclu. Ceea ce este deosebit de interesant este modul in care, fie si artificial, Lederman a incercat ca creeze un spatiu virtual 3D dintr-unul 2D. Stiintific... chestia cu planurile explicata mai sus, este functionala...si perfect vizibila in terestru pe un camp plin de informatie semiuniforma de mici dimensiuni...de exemplu un camp cu iarba, frunzisul unui pom, etc. Zilele astea sunt plecat din Bucurestiul poluat :D si.... am luat artefaxul cu mine. Bineintels pentru a putea continua partea a doua....asa ca dragi colegi, inca nu va repeziti sa cumparati...acest binoclu, DAR nici cele doua oculare 3D LOA... caci trebuie sa spun ca exista pe acelasi principiu dar cu 6 Planuri, un set de doua oculare de binoviewere pentru telescoape si lunete astro. Acelasi principiu...dar cu 6 plane si cu posibilitatea rotirii ocularului cu cele sase arii(dispuse in cruce). Am uitat deasemenea sa mentionez ca efectul desenat, cel cu planurile, se vede doar cand privesti cu ambii ochi. Daca privesti doar prin tubul drept, vezi clar doar Planul1 si restul neclar Daca privesti prin tubul drept totul este clar ca la un binoclu normal. Daca dupa atatea date pseudostiintifice, si studiere intensa a acestui binoclu voi mai putea fi visator, atunci inseamna ca efectul este extrem de reusit.