----------------------------------- starbuck 11 Aug 2019 16:02 ----------------------------------- Eu cred ca la baza a fost ceva mai mult decat atat sau poate ca a avut un alt scop. Indiferent de intentia initiala efectul final este dupa cum spune si dl. Pteancu un kaleidoscop, spre deosebire de cel clasic acesta fiind facut din lentile nu din oglinzi in scop de divertisment pur. Separatia obiectelor in planurile optice este facuta strict pe baza pozitiei binoclului. Ca sa dam frau liber imaginatiei la acest binoclu s-ar fi potrivit mai degraba o logica suplimentara de comanda si analiza care ar fi masurat paralaxa stelelor (paralaxa foarte mica in cazul unui binoclu dar totusi prezenta) si le-ar fi plasat pe categorii de marime in planuri optice separate. Asta da vizualizare cool ! Probabil mai putin cool ar fi pretul :) ... Oricum astept cu nerabdare continuarea acestui review, din cate am mai auzit acum ceva timp despre acest binoclu rezultatele pot fi surprinzatoare pentru doar un simplu efect 3D.