----------------------------------- starbuck 15 Aug 2019 21:41 ----------------------------------- Ca fapt divers am folosit si folosesc binocluri 8x30, 7x50, 8x42, 10x50, 15x70 si 20x80 iar legat de efectul 3D la care ne asteptam cu totii in cazul de fata si prin asta spun adevaratul efect 3D generat de paralaxa vizuala l-am constatat la binoclul BTC 15x70. La acest efect contribuia si magnitudinea aparenta a stelelor accentuand senzatia de imersiune iar acele planuri optice separate se formau in mod natural. Aparent surpinzator la binoclul Orion 20x80 desi am magnificatie si rezolutie marite efectul 3D nu este atat de vizibil ca la 15x70. Cauza o reprezinta un alt efect generat de magnificatia relativ mare numit compresia planurilor. In schimb nici un binoclu din cele mentionate nu intrece Orion 20x80 la Luna, Pleiade, M42 sau M31. Ce as face eu in cazul binoclului din discutie daca as fi in locul fabricantului (si continuand ce am spus mai sus) este sa studiez diversele configuratii de paralaxa stelara pentru stelele catorva constelatii sau roiuri stelare spectaculoase din punct de vedere vizual si le-as concretiza in oculare cu filtre Lederman dedicate detasabile care sa separe stelele respective in planurile reale existente pentru acele stele sau macar in grupe alcatuite pe criteriul paralaxei. In acest caz ar fi necesara o separare reala in planuri optice separate in loc de un efect aleator. In fine, considerand cazul ideal ar trebui sa existe cate o lentila Lederman pentru fiecare obiect DSO vizat. Nu trebuie sa fie multe obiecte dar efectul 3D ar trebui sa fie bine pus la punct pentru o experienta vizuala maxima. Desigur, in timp numarul DSO-urilor abordate ar putea sa creasca.