----------------------------------- saiph 23 Aug 2019 14:22 ----------------------------------- "Nucile tari" din Ursa Mare (...) Nebuloasa Bufnita M97 am vazut-o prin amandoua binoclurile cu vedere indirecta. Cu Zeiss am zarit-o mult mai usor ca o mica pata. Galaxia Surfboard M108 am putut s-o vad foarte greu doar cu Zeiss 10x42 si doar cu vedere periferica ca o pata foarte slaba. Galaxia M109 este "o nuca" ce nu am putut "s-o sparg" :( Astept o perioada cand Ursa Mare va fi mai sus pe cer, acum fiind in "descrestere". (...) Mai Tudor, spune drept: tu ti-ai pus implanturi bionice care maresc imaginea si o si intensifica de vreo 4-5 ori. Si-acum te-ai facut spargator de "nuci". :lol: Nu am reusit niciodata sa vad (ceva, orice) la mai putin de 30x, in cazul unor subiecti precum M57, M97 si altele de genul ala; galaxii peste 8-9 mag nici atat.. Se prea poate ca nu am avut eu sculele potrivite, sau cerul de calitatea care trebuie. Hai, cu un 20x80 poate as fi reusit, cu un maxim de efort, sa zic ca disting ceva. Dar, vorba lui Firicel - "chiar si-asa" :D