----------------------------------- iulian90 24 Aug 2019 13:59 ----------------------------------- Si binoclurile au un farmec aparte ,mai ales la formatiuni stelare intinse, cum este roiul Cr 70 din Orion, roiul Cr 65 la granita dintre constelatiile Orion si Taurus, roiurile Messier 44 Beehive si M 45 Pleiade, Hyade din Taurus etc. si este de multe ori complementar cu telescopul, avand avantajul unui camp mai mare in comparatie cu campul telescopului si chiar cu campul cautatorului de la telescop. :) Zilele trecute am primit de la @ saiph un binoclu Bresser Superfocus 10x50 de calitate, mai bun decat binoclurile care le-am avut pana acum. In ultimele doua seri am facut observatii cu acest binoclu Bresser 10x50 si vede HD, imaginea fiind clara pana aproape de margine. Am observat cateva obiecte DSO, precum roiurile globulare M 13 din Hercules, M 5 din Serpens ,M 3 din Canes Venatici,M 22 din Sagittarius , M 15 din Pegasus si M 2 Aquarius si stele duble largi, ca Mizar (Zeta UMa), rezolvata la limita cu binoclul tinut in mana, cu componente lipite intre ele (totusi binoclul ar trebui fixat pe trepied pentru rezultate mai bune), Aliya (Theta Ser) rezolvata cu componente foarte apropiate intre ele, Albireo (Beta Cyg) deasemenea rezolvata cu binoclul, cu componente apropiate, Nu Dra rezolvata lejer, cu componente mai departate una fata de cealalta si Enif, la care am zarit componenta B spre nord de steaua principala (daca nu ma insel) fiind greu vizibila prin binoclul si destul de departata de componenta principala. :) Cu celelalte binocluri care le-am avut, steaua Mizar nu se rezolva deloc iar Aliya se rezolva greu. Azi dimineata am observat cu binoclul B. Superfocus 10x50 si Luna ,la care imaginea era clara, fara aberatii, reusind sa indentific usor craterul Copernicus dar si alte cratere in partea sudica a terminatorului, ca Wilhelm, Logomontanus, o parte din Clavius si Scheiner iar spre nord Sinus Iridum si craterul J. Herschel.