----------------------------------- URANUS7 19 Sep 2019 17:10 ----------------------------------- CUM AJUNGEM LA LISA ??? ATENTIE, Zahei si toti cei care vin pentru prima data la LISA: am cules 3 seturi de coordonate GPS care difera intre ele cu cativa metri ca pozitie. Iata-le: Coordonate GPS: Lat. 45.68688853 Lon. 24.82480418 45.68727900 N, 24.82568100 E 45.687119 N, 24.824916 E un link : https://goo.gl/maps/2XPddQNer4VnkEJS9 Am sa adaug mai jos si o harta cu imprejurimile Lisei astfel incat sa va orientati mai usor. Pentru cei care vin dinspre Bucuresti: Pe DN1 pana in Brasov, de acolo in continuare (tot DN1) : Codlea, Dumbravita, Sercaia, Mandra, Fagaras, Beclean, Dridif VOILA. De la VOILA, cativa metri inainte se face la stanga un drum care merge in satul Lisa. Pe acest drum se merge inainte si intalniti satele: Voivodeni, Pojorta dupa care apare o intersectie mare in cruce. Aici se alege DREAPTA catre satul LISA. In satul Lisa, treceti de un monument, luati prin fata Primariei si a Scolii , treceti peste un pod de piatra mare si imediat intalniti indicatoare pe unul e scris Plaiul Lisei . Usor la stanga mergeti si gasiti un drum fara asfalt dar netezit. Deja se vad de aici cabanele Lisei spre dreapta sus . Mergeti pana treceti de ultima casa vizibila langa drum dupa care urmeaza drum printre ogoare fara case...iar prima casa mare care va aparea dupa vre-o 5 km LA STANGA, este semnul ca va apropiati de o noua bifurcatie. Mergeti incet cu ochii spre dreapta pana vedeti un panou mare albastru asezat chiar in dreptul bifurcatiei pe o movilita. De aici nu mergeti inainte (asa m-am ratacit eu prima data :) ), ci faceti la dreapta. Apoi inca o bifurcatie NU la stanga (duce la Sambata)ci la Dreapta catre PLATOUL CU CABANE LISA. Faceti deci dreapta si iesiti in poienita cu cabane. GATA :) Mai exista o varianta riscanta pt masinile joase: de la Voila, dupa drumul explicat mai sus, catre satul Lisa, la cateva sute de metri vine tot un drum asfaltat, LA STANGA venind dinspre Bv, care duce la Manastirea Sambata de Sus. Mergeti pe el pana sus de tot unde se termina asfaltul ( putin dupa Manastire) si veti vedea un podet peste o apa mica. Treceti peste el si intrati in padure unde mergeti cam 3.5 Km. Acolo dupa ploaie s-ar putea sa fie noroaie si gropitze. Nu stiu cum se prezinta..eu am mers de 3 ori pe acolo cu un micutz Peugeut 107 si a fost ok...dar nu dupa ploi. Pt cei care vin dinspre Sibiu: la fel doar ca trebuie sa depistati intrarea catre munte...asa ca va sfatuiesc sa va orientati tot dupa VOILA. Daca mai aveti intrebari va rog sa le puneti acum. Cateva detalii de ultima ora, inainte de intalnire: - "Check in" - ul la venirea in Complex se face direct la mine. Eu am tabelul cu repartizarile pe camere si sumele incasate (sau inca nu). Va rog sa aduceti bani marunti (75+1.5 lei/persoana). Pt. cei ce ma cunosc va fi relativ usor sa ma identifice "pe teren" (desi nu se stie... caci am mai imbatranit si eu un pic) Smile . Pt. cei ce nu m-au vazut niciodata sau nu ma vad "prin zona", ii rog sa foloseasca numarul meu de mobil: 0744777795 . - pentru cei care vin pentru prima data mentionez ca NU exista o ora fixa de venire si preluare a camerei . Cei care vor sosi foarte tarziu isi vor gasi camera cu numele lor scris pe un biletel ce se va lipi pe usa camerei cu pricina si vor plati dimineata. Drum bun si sa ajungeti cu bine ! :)