----------------------------------- theogon 30 Sep 2019 20:55 ----------------------------------- Reuniunea din toamna asta mi s-a părut în nota obișnuită (adică foarte bine) cu un plus mare la faptul că am prins două nopți senine. Calea Lactee se lăbărța bine peste mijlocul cerului, iar seeingul -relativ decent-ne-a permis să punem la încercare instrumentele din dotare. Drumul de asfalt propaspăt așternut mi-a risipit agnoasele aventurii în necunoscut, pentru că, țin minte , la sesiunea din primăvara asta, pe o ploaie grozavă și o beznă grea, mai mult pipăiam drumul și mă gîndeam nu prea măgulitor la inteligența mea, că cine m-a pus să mă hudurc și să orbecăi prin pustietățile alea. Si atunci ca și acum ne aștepta la sosire un gulaș la ceaun, învîrtit de Ucenicul Astronom căruia îi datorăm mulțumirile noastre. Miau plăcut refractoarele optimizate de către proprietarii lor, ca și acelea plătite cu trudă, imaginile stelare în aceste instrumente sunt seducătoare. Mulțumim organizatorului Gabi Corban și mulțumesc tuturor celor prezenti pentru efortul de a ne putea întâlni, de a putea combate (n-am combătut nimic, doar am stat de vorbă) și de a fi împreună