----------------------------------- iulian90 18 Feb 2020 19:28 ----------------------------------- Salutare tuturor. Saptamana trecuta am primit de la FlorinC un reflector newtonian-catadioptric Seben 150/1400mm , un newton de constructie clasica care contine insa un corector de sfericitate in focuser, care corecteaza aberatia de sfericitate a oglinzii primare, care este sferica ,cu raport focal scurt, de 3,3 , adica cu o distanta focala nativa de 500mm, care este adusa de corector la valoarea de 1400mm. Telescopul este foarte compact, tubul avand mai putin de 500mm , este si mai usor decat telescopul de 114mm. Functia principala a corectorului este corectia aberatiei de sfericitate, iar extensia distantei focale este o functie secundara. Corectorul se descurca destul de bine, anuland aberatia de sfericitate, dar numai daca se gaseste la o anumita distanta fata de oglinda primara, anume 440mm. La o distanta mai mare, apare subcorectia de sfericitate, iar la o distanta mai mica , supracorectia. Datorita corectorului care este un dublet cu focala negativa, mai apare si un cromatism ca la lunetele acromate, dar este mic si nu deranjeaza deloc. In schimb coma este mai accentuata pe marginea campului decat la reflectorul de 114mm, datorita raportului focal redus al oglinzii primare. Cu toate acestea, telescopul se descurca bine pana la un grosisment de 200-250x, fiind mai luminos si mai indicat pentru obiecte DSO slab luminoase decat reflectorul de 114mm. Cu acest telescop de 150mm, am descoperit noi detalii in anumite roiuri deschise, care pana acum nu le observasm cu reflectorul de 114mm, sunt foarte multumit de el. :) Zilele astea am colimat mai bine reflectorul de 150/1400mm . Am captusit pe dinauntru tubul cu carton A4 negru mat pentru a elimina reflexiile pe peretele interior al tubului ,care erau mai accentuate decat la reflectorul de 114/900mm, la fel am facut si cu cautatorul telescopului de 150mm, i-am pus carton negru inauntrul tubului si pe partea interioara a parasolarului acestuia. La tubul telescopului am adaugat deasemena un parasolar care are menirea sa elimine lumina parazita care ar putea patrunde in tub sub anumite unghiuri, tubul avand focuserul cam aproape de marginea superiora. I-am construit si o montura Dobson din lemn, iar aseara am iesit la observatii cu el. In amurg, pana la lasarea intunericului , am colimat fin telescopul de 150mm pe steaua Polaris, dupa ce l-am colimat aproxiamtiv ziua ,cu capac de focuser cu gaura in mijloc, la oglinda principala i-am pus o bulina in centru, pentru o colimare cat mai precisa si m-am chinuit vreo ora ca sa colimez cat de cat cat bine telescopul de 150mm, datorita raportului focal scurt al oglinzii principale , telescopul este pretentios la colimare si la reglajul de focus. Dar m-am descurcat pana la urma. Steaua nu se vede foarte punctiforma ,ca la reflectorul de 114mm, dar este acceptabil. Oricum telescopul de 150mm il voi folosi la observarea obiectelor DSO, in timp ce telescopul de 114mm il voi folosi mai mult la planete ,stele duble si Luna (sau si Soarele prin filtrul solar). :) Mai jos am pus cateva poze cu telescopul de 150/1400mm, in ultima poza telescopul de 150mm fiind afara impreuna cu telescopul de 114mm (cel albastru), in "actiune", la observatii. :)