----------------------------------- tudor 04 Iul 2020 09:27 ----------------------------------- Mircea, nu este vina telescopului tau mare :) La Veil trebuie doar sa scoti din maneca ASUL tau cel castigator: Fujinon Mariner 7x50mm :) Aceste obiecte cu suprafata mare si foarte estompate si palide se vad mai bine prin binocluri cu camp larg. Si noi in noaptea respectiva, dupa cum am zis si in raport, am vazut mai bine nebuloasa cu binoclurile 10x42(50) decat cu binoclurile 16x70(80). Asta datorita faptului ca binoclurile cu un camp vizual mai mare "contextualizeaza" mai bine pozitia nebuloasei in raport cu vecinatatile stelare si fundalul cerului. La o putere mai mare, campul vizual mai mic este "umplut" mai mult cu nebulozitate si aceasta nebulozitate nu se mai poate distinge asa usor de fundalul cerului. In schimb, la puteri mici cu camp mare, forma nebuloasei se "decupeaza" mai bine de fundalul cerului pentru ca ea ocupa o suprafata mai mica din FOV. Nebuloasa Veil si Americana sunt specialitati binoculare :) Nu sunt multe obiecte cu care se "mandresc" binoclistii ca le vad mai usor decat prin telescoape mari, dar acestea doua nebuloase fac parte din aceasta scurta lista. Dar chiar daca sunt foarte putine "specialitati binoculare" trebuie sa recunoastem ca, atat cate sunt, sunt foarte spectaculoase: Calea Lactee normal ca este cel mai extins obiect de pe cer si e primul la care ma gandec si care cred ca este cel mai spectaculos dintre toate cu ochiul liber, urmat de binocluri care "musca" bucati mai mari din ea. Mai sunt si cateva roiuri dechise mari foarte spectaculoase prin binocluri gen M44, Mell 111, Pleiadele si altele. Dar si alte cateva obiecte palide si foarte intinse cum ar fi galaxia M33. Exista un exemplu interesant de care am citit doar si pe care vreau sa-l incerc si eu, de comparatie intre o luneta de 70mm folosita doar la 15x si un binoclu 15x70. Era vorba de un roi globular de langa M53, la fel de extins ca M53 dar cu mult mai palid, la care daca te uiti prin luneta de 70 il vezi foarte greu si nu asa de bine conturat ca prin binoclu 15x70. Dar exemplul acestui roi era doar sa demonstreze iluzia luminozitatii binoculare produsa de creier :) acel roi nefiind o specialitate binoclulara decat doar in conditiile de apertura si putere date mai sus. Insa Aici, nu ca in cazul nebuloasei Voalul, telescopul daca marea puterea vedea mai bine roiul globular. Deci cu binoclurile de camp larg se "contextualizeaza" si se observa mai usor obiectele foarte extinse si foarte palide. Dar telescoapele "fac legea" si "steg pe jos" cu binoclurile la obiectele ce necesita puteri mari :) Tocmai de asta e bine sa folosim amandoua tipurile de instrumente completandu-se intre ele!