----------------------------------- Alex Gaina 26 Mai 2008 22:53 LOCALITĂȚILE MOLDOVEI , KOZYREV și pseudonimele ----------------------------------- Sunt perfect de acord în ceea ce privește pe Victor Nadolschi. Este o carență de care sunt pline cărțile din Basarabia. Lipsește cu regret și în enciclopedia "Localitățile Moldovei", le fel cum lipsește și Dimitrie Mangeron. Dar am scris despre aceasta într-o altă recenzie în limba rusă, pe care am publicat-o pe site-ul: http://www.biblus.ru La localitatea Chișinău lipsesc foarte multe alte personalități din știință, la fel precum și la alte localități din Basarabia. De exemplu mai lipsește D-na conferențiar Cleopatra Mociuțchi Tomozei, care este originară din Cotiujenii de sus, jud. Soroca. Lipsesc Vladimir Boico și Alexandru Mironov. În ceea ce-l privește pe D-nul Vladimir Boico îmi amintesc că l-am întâlnit la București la Observatorul popular de pe bd. Ana Ipătescu, 21, actualmente Lascăr Catargiu, 21. Dacă ași avea o listă a publicațiilor a acestui astronom aș putea să o plasez în careva baze de date. În ceea ce privește "Localitățile Moldovei", ea are carențe și la muzică. De exemplu lispește muzicianul (toboșar) Vsevolod Coroliuc, originar din Ghindești. Dar nu face să repetăm la infinit aceste carențe reprobabile. Într-o altă lucrare, apărută la Editurile Museum și ARC la Chișinău în două ediții în anii 1996 și 1999 am găsit circa 200 de carențe la muzicieni și compozitori. Autorul acestor enciclopedii a decedat și nu știu cine ar putea să-i corecteze greșelile? Mă deranjează sincer vorbind altceva: Pe site-ul http://reflexi.fr am găsit o referință la astrofizicianul Kozyrev, care a fost arestat în 1937 și a stat vre-o 10 ani în GULAG. Autor a unor lucrări remarcabile. Dar a avut de suferit din cauza celora ce foloseau din abundență pseudonimele. Mai exact din cauza unor Stalin ( care a fost în realitate Jugashvili), Lenin (care a fost în realitate Ul'yanov). Folosirea pseudonimelor este o meserie a bolșevicilor și KGB-iștilor. Nu cred că-l am în față pe Dan Barbilian sau Mihai Eminovici, prin urmare, rămâne să cred, că în România problema securiștrilor încă este de actualitate. Î-mi cer scuze, dacă v-am ofensat. Î-mi plac oamenii cinstiți și muncitori.