----------------------------------- Tavi F. 22 Iul 2008 23:24 ----------------------------------- Din ce material ai slefuit lentila? Ai facut ceva teste la final? Ai pus un ocular pe ea? Cum ti s-a parut profunzimea campului si/sau nivelul aberatiilor de sfericitate, cromatism, etc ??? Orice detaliu in legatura cu ea ar fi interesant... Nu prea mai am nimic de zis pe forum, dar o sa raspund cite ceva. Acea lentila a fost mai mult o realizare experimentala, plecind de la un disc ce avea o suprafata convexa bine slefuita, utilizat ca unealta la slefuirea unor oglinzi concave. Materialul a fost bineinteles sticla obisnuita de geam, cu grosime initiala de 12mm. Nici nu aveam de unde sa procur vreo sticla optica. Din pacate "sticla de borcan" nu are omogenitate optica buna, si nu se preteaza prea bine obtinerii imaginilor prin refractie, un test Foucault cu sursa in 2*F imi indica o banda diametrala ce focaliza aiurea. Referinte concave pt. fiecare suprafata nu am facut. In regim de "luneta aeriana" diafragmata la 100mm, am observat craterele Lunii, cu un ocular (f42mm) tinut in mina. Am mai facut si observatii terestre. Aberatii erau din belsug, mi-e greu sa le cuantific. Pe la inceputuri am mai avut o astfel de tentativa, cu o lentila foarte "cetoasa" avind distanta focala de ~4500mm diafragmata la 120mm, am vazut discul lui Jupiter si cei patru sateliti galileeni. O sa mai fac lentile simple, poate chiar din sticla plate float, daca as gasi o portiune mai buna (se poate testa prin Foucault, plasind-o in fata unei oglinzi sferice concave). Aveam si o imagine: http://img246.imageshack.us/img246/2857/img0452lentilaforumcm8.jpg