----------------------------------- neox 11 Oct 2008 19:55 ----------------------------------- S-a imbogatit lista de carti cu 15 titluri noi si de actualitate Am aici mesajul lui Ovidiu Vaduvescu cu noile titluri la care sunt mandru si bucuros ca am putut sa-mi aduc contributia. Sa fie cu noroc si sa ajute cati mai multi Astroamatori in pasiunea care-i macina :D .Daca mai am posibilitatea o sa mai adaug carti noi, pana atunci spor la citit !!! Dragi colegi, Prin bunavointa lui Alex Chiriac (Iasi), am intrat recent in posesia a 15 noi carti de astronomie in format electronic, toate extrem de interesante! Le-am pus in Biblioteca, care acum este mentinuta in colaborare cu Florin Micu (Bucuresti). Este vorba de urmatoarele carti (toate in engleza, si foarte recente): # "Testarea telescoapelor", H. R. S u i t e r, 2001 (engleza, pdf link 7.1 MB); # "Astronomie digitala", G. P r i v e t t, 2007 (engleza, pdf link 4.7 MB); # "Constructia unui mic observator", D. A r d i t t i, 2008 (engleza, pdf link 6.9 MB); # "Observarea roiurilor stelare", M. A l l i s o n, 2006 (engleza, pdf link 4.7 MB); # "Astronomie cu binoclul", S. T o n k i n, 2007 (engleza, pdf link 6.6 MB); # "Ghidul observatorului Messier", D. M a c h h o l z , 2002 (engleza, pdf link 7.6 MB); # "Supernove si cum sa le observam", M. M o b b e r l e y, 2007 (engleza, pdf link 6.4 MB); # "Saturn si cum sa-l observam", J. L. B e n t o n, J r, 2005 (engleza, pdf link 6.4 MB); # "Ghidul webcam pentru Luna si planete", M. M o b b e r l e y, 2006 (engleza, pdf link 5.4 MB); # "Imagini frumoase de cer profund", G. P a r k e r, 2007 (engleza, pdf link 7.6 MB); # "Intretinerea telescoapelor si accesoriilor", M. B a r l o w P e p i n, 2007 (engleza, pdf link 12.6 MB); # "Luna si cum s-o observam", P. G r e g o, 2005 (engleza, pdf link 7.1 MB); # "Astrofotografie CCD", A. M. S t u a r t, 2006 (engleza, pdf link 10.1 MB); # "Cerul este laboratorul tau", R. K. B u c h h e i m, 2007 (engleza, pdf link 7.1 MB); # "Evolutia ocularelor", E. J. H y s o m, 1997 (engleza, pdf link 2.6 MB); Fisierele au intre 3-11 MB fiecare si sunt in format PDF. Le veti gasi marcate cu NEW in galben aici: Biblioteca de Astronomie Online http://www.astroclubul.org/sarm/carti/ Completata in ultima vreme mai mult cu carti in engleza, Biblioteca online a fost un proiect lansat de mine acum 5 ani, si care a devenit si un proiect al SARM acum 3 ani. Prin contributiile si bunavointa a cca 25 dintre voi, astazi biblioteca a ajuns sa gazduiasca numai putin de 76 de titluri! Alaturi de internet, ea reprezinta o adevarata COMOARA de informatie de astronomie teoretica si practica pentru amatori si nu numai, care acum 25 de ani pe vremea cand incepeam eu, practic lipsea cu desavarsire. Va doresc sa o cititi si sa o apreciati la justa valoare! Personal, le multumesc lui Alex si lui Florin pentru aceasta colaborare! Lectura placuta! Biblioteca de Astronomie Online http://www.astroclubul.org/sarm/carti/