----------------------------------- Doru Dragan 23 Dec 2008 21:21 ----------------------------------- Ca deobicei unele lucruri interesante si altele pe care nu le pricep :( Anuarul Astronomic Roman a aparut de cand ma stiu cu (mare) intarziere. E inadmisibil ca un anuar astronomic sa apara aproape la jumatatea anului in curs.Pe la inceputul anilor '90, propuneam intr-un grup de astronomi (profesionisti si amatori) din Timisoara dezvoltarea unui pachet de programe care sa tina loc de anuar astronomic. Mi s-a adus atunci obiectia (de catre cei care stiau mai multe decat mine) ca rusii lucreaza la Ejegodnicul lor nu stiu cat timp si ca deci e imposibil sa faci asa ceva :( Am adus atunci ca argument niste programe (pe care le-am publicat si pe acest site) care calculau rasaritul si apusul Soarelui, calculul fazelor Lunii si a eclipselor de Luna etc. Degeaba. Intre timp au aparut sumedenie de programe performante care fac toate calculele astronomice. Dle Gaina, Anuarele astronomice mie cel putin nu imi mai fac nici o trebuinta. Chiar daca nu as avea internet, am niste programe care imi spun tot ce vreau despre anul care vine. In afara de noile descoperiri de asteroizi sau comete :)