----------------------------------- valy 08 Mai 2009 12:33 ----------------------------------- Mda...complicat...nici azi n-am castigat la loto. Ceva idei de numere castigatoare? Stand si gandindu-ma am constatat ca nu prea am nevoie de ceva gen 80/400, asa cum sunt majoritatea APO bune cu un pret cat de cat abordabil (2000E+). Asa cum am zis mai sus, deja am un obiectiv foto 70-200/f2.8 pe care il folosesc pt wide field iar castigul si calitatea adusa de un 80/400 nu ar fi atat de mare, mai ales avand in minte si pretul. Desi ar fi perfect, un APO bun la 100-120mm este deja alta poveste (4000E+) si nu ma pot atinde de el, asa ca probabil va trebui schimbat titlul topicului in "Refractor mai putin bun". Aici raman in cursa eventuale dublete ED. Din pacate aici am de suferit atat pe partea mecanica (nu sunt atat de precise, asa cum am vazut intr-un review) cat si pe partea de optica/calitate a imaginii. Si daca am vorbit de William Optics, o luneta care se incadreaza in bugetul lui Valy este FLT 98, Triplet APO, cu lentile FPL-53, deci bune, cu tub din carbon, focuser Crayford rotatif cu reductie, si are si Field Flattener dedicat, dar vandut separat. Pretul tubului la Telescope-Service este 1750 euro, iar in America este 2050 dolari cu geanta inclusa. Pretul Field Flattener-ului in Germania este de numai 350 euro. Lume lume, nu dati buzna, ca sunt destule. :lol: L-am vazut si eu. La telescop-expert pe site, facand transformarea, e cam 1300E, suspect de ieftin.