----------------------------------- Ovidiu M. 08 Mai 2009 18:18 ----------------------------------- Suntem in aceeasi barca Valy. Aceleasi motive si pt mine sa trec pe un instrument portabil si de calitate. Insa eu cred ca te arunci prea departe sa dai 2000 de euro pe un refractor. Chiar daca vrei astrofoto, la nivel de amator, cred ca merge foarte bine si ceva de 80mm pana in 1000 de euro. Este de exemplu un model WO Megrez 88mm/620 parca, vreo 900 de euro. De ce nu ai incepe de aici? Sunt pe net multe poze astro reusite cu semiapocromate de pana in 1000 de euro. Doar daca esti un amator avansat care stie exact unde vrea sa ajunga merita sa dai 4-5000 de euro, daca ii ai, pe un Apo de cea mai inalta calitate.... Doar parerea mea... Am zis si eu cam ce visez, asa cum am scris chiar in primul post...acu', dupa cum probabil sti, nu tot ce zboara se mananca. Si nici cele 6 norocoase nu le-am nimerit. Evident ca nu am sa dau 4-5k pe un telescop, chiar batut cu cristale swarowsky (desi daca apare unul l-as lua sotiei, poate asa ma lasa sa cheltui caruta respectiva de bani). Daca o sa-mi iau ceva, in situatia actuala, probabil un ED...desi parca vad ca nu mi-ar conveni rezultatul asa ca mai bine stau cuminte. Oricum o sa incerc sa obtin niste imagini luate cu astfel de instrumente de pe net...vad ce si cum..poate ma lamuresc cum e si cu dubletele astea ED. @Doru Dragan - vreau sa realizez un super APO in garaj care sa dea nana, unui Takahashi... De unde incep? :lol: Iei un Takahashi, dai copy-paste, resize 2x...si gata. :lol: Dl. Dragan nu a specificat in ce garaj se desfasoara actiunea..poate in cel al celor de la Takahashi. Gasesti pe cloudynights sigur poze. Daca nu vroiai ceva cu adevarat richfield, te puteai baga la un 100mm/900 ED Skywatcher. Il gasesti la 500 de euro fara transport tubul. Cu tot cu o montura buna te scoti la 1000-1200 euro. Eu zic ca n-ar fi rau. De restul 1000 de euro, daca zici ca ai 2000, vezi tu ce mai iei.