----------------------------------- mak 15 Mai 2009 18:49 ----------------------------------- Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi. Initial si eu m-am gandit la un Maksutov mai mare. Mi-ar placea un Alter M603 (ca mai sus nu pot decat sa visez datorita pretului), dar lasand la o parte calitatea imaginii, diferenta de apertura (tinand cont si de obstructia centrala) ar fi de vreo 16%. Ca pret, pentru 16% trebuie sa platesc ~1200 euro. Sky-Watcher-ul de 180mm e ~f/14 si as vrea ceva cu focala mai scurta. Sigur, exista si optiunea unui focal reducer 0.63X, dar as vrea ceva in jur de f/10, sa pot vedea si un pic de deep-sky (cat se poate sub poluarea luminoasa de acasa, pentru ca de acasa o sa fac 90% din observatii). Sky-Watcher-ul de 150mm e f/12 (adica la fel cu cel pe care il am) si as vrea totusi o apertura un pic mai mare. Stiu ca niciodata un SCT nu va avea aceeasi calitate a imaginii ca un mak, dar m-am oprit la C8 pentru ca mi se pare compromisul ideal pentru situatia mea: ca pret e in "raza mea de actiune", are apertura suficienta, e f/10 si e usor si compact. Sper sa ma lamuresc mai bine dupa ce o sa ma uit printr-un C8 (si poate prin mak-ul de 6').