----------------------------------- mak 10 Iun 2009 10:28 ----------------------------------- Se pare ca termenul ala lung-nu-foarte-lung a devenit mai scurt decat ma asteptam chiar si eu :-). Pe scurt, am primit noul meu C8. M-am hotarat pana la urma la C8, mai ales in urma discutiilor de pe forum si "calculelelor care nu minte". Diferenta de apertura intre 6 si 8 inci prevaleaza in fata diferentelor de calitate optica (daca aceste diferente nu sunt foarte mari, bineinteles). Ca de fiecare data cand e vorba de noi instrumente astronomice, m-a surprins putin gabaritul, cu toate ca aveam idee de dimensiuni. Altfel zis, am primit ceva asemanator unui butoi de bere de 5l, dar surprinzator de usor pentru gabarit. Ca si calitate de fabricatie, sta foarte bine, toate partile componente sunt prelucrate cum trebuie si sunt asamblate foarte bine. Pot sa confirm ca treaba cu Starbright XLT nu e publicitate, privind de la 50cm distanta de corector, chiar "dispare". Legat de reflectivitatea oglinzilor, mie mi se pare buna, dar nu pot sa vad vizual diferenta dintre 95% (cat cica e) si 89-92% cat are o oglinda "normala" (poate doar comparand cu un C8 mai vechi). L-am montat pe montura mea EQ5 cu trepied de otel care il duce chiar bine, mai ales ca i-am pus si diagonala de 2". Timpul de amortizare a vibratiilor e de vreo 2-3 secunde daca il "ciocanesc" relativ serios (adica mai serios decat o rafala de vant). Acuma sa nu va inchipuiti ca am facut "Walker, politist texan" cu el :D . N-am avut bafta sa vad ce poate, pentru ca in prima seara, "Lady Luna" de o tot lauda unii pe aici a complotat cu Lady Terra si mi-au facut zile (sau nopti) fripte, una cu "faru-n ochi" si alta cu pacla si nori. Dar tot am putu sa fac un test pe stea (la cat m-am priceput). Colimarea e ok, chiar si dupa transport (asta legat de mitul cu colimarea frecventa). Suprafata oglinzii nu are defecte si e uniforma. Daca e lambda/2 sau /4 nu stiu sa spun, ca nu pot s-o evaluez. Mai pe scurt, calitatea optica pare buna sau foarte buna. Cel mai bine s-a vazut diferenta de apertura, imaginile fiind mult mai luminoase in C8. De proba, am marit magnificatia la 475X la Saturn, si chiar daca n-am reusit sa focalizez cum trebuie datorita atmosferei, luminozitatea era suficienta. Cred ca intr-o noapte "perfecta", poate face fata la 350-400X la planete. La deep-sky n-am incercat nimic, datorita sindromului "far in ochi". Sunt un pic dezamagit de un singur lucru: cautatorul 6X30 l-au pus degeaba. Odata ca nu e la 90° si risti sa-ti cam rupi gatul si imaginea e intoarsa cu "cracii-n sus" si in oglinda. Daca ar fi fost la 90° cu oglinda diagonala, macar ar fi fost cu picioarele in sus (dar tot in oglinda, adica exact cum se vede prin telescop). Dar lucrul asta l-am reparat repede, fixand cautatorul meu 8X50 la 90°. Ca sa n-o mai lungesc, sunt foarte multumit de noua achizitie. Abia astept sa vad ce poate in conditii propice. Inca ceva: am masurat obstructia data de suportul oglinzii secundare si e de 32,5% (~66mm) pe diametru, adica mai putin decat cei 35% la un mak f/10. Asta legat de povestea cu contrast mai redus datorita obstructiei centrale mai mari de la SCT. Sigur, nu e la fel de mica cum e la un mak f/12 sau f/15, dar nici nu e 38% ca la C6.