----------------------------------- Georgian 24 Sep 2009 21:29 ----------------------------------- Pai nu am newton. Am doar un Powerseeker 60 AZ, pe care nu il demontez, un binoclu 10x50 si doua binocluri IOR 7x40, de la care am scos obiectivele sa vad daca pot observa cum se vede cu un obiectiv inclinat, gandindu-ma ca poate obtin un rezultat asemanator cu un sistem Zucchi-Lomonosov. Problema este ca nu am vazut nimic. Am observat ca acele clear aperture newtoniene nu prea sunt folosite, desi se spune ca ofera performante foarte apropiate de un apocromat, la un pret mult mai mic. Din cate am inteles eu (mai era un topic in care cineva dorea sa isi modifice newtonul intr-un clear aperture), acesta foloseste o bucata dintr-o oglinda mai mare, al carei centru se afla la marginea oglinzii telescopului. In acest caz, obstructia nu tot exista, desi este la marginea campului vizual? Si daca un telescop traditional ofera cea mai buna imagine in centru, atunci la un clear aperture nu se afla aceasta portiune la margine? Si cum se impaca un astfel de telescop cu ocularele? Mai spunea Catalin ca sunt greu de realizat. Asta inseamna ca cele scoase pe piata au defecte de fabricare? Cat despre Zucchi-Lomonosov, mi-am dat seama ca Newton avea dreptate. Mai bine o imagine cu mai putin contrast decat una care sufera de coma. :)