----------------------------------- dragos.n 25 Sep 2009 01:14 ----------------------------------- BobTheGreat. Telescopul Maksutov de 127 eu il apreciez ca fiind foarte bun. Eu am unul. Pot sa spun ca pana si pasionatii de apocromate au fost incantati de performantele lui. Da imagini bune atat la planete, cat si la deep sky. Are insa un camp vizual ceva mai ingust, (focala e de 1500mm). Un reductor de focala, cel putin din astea ieftine care sunt si la noi pe piata nu va fi bun decat pentru foto. Insa daca are iesire de 2'', poti pune oculare cu focala lunga si camp mare. La montura sunt doua chestiuni. 1. Ar fi bine sa dai un link catre acest telescop, sa vad exact ce model de azimutala este. 2. Un sistem GoTo pus pe o montura ecuatoriala, ajuta destul de mult, mai ales daca vrei sa faci astrofoto, pentru ca ai priza si program de Autoguiding inclus in el. Insa un sistem GoTo pus pe azimutala, te va ajuta cel mult sa gasesti obiecte pe cer, si mie mi se pare o cheltuliala inutila. Dar repet, e bine sa dai un link, sa vad exact ce e, ca eu am cautat un pic si nu am gasit. Sau sa specifici magazinul unde ai vazut-o.