----------------------------------- bogdan-cta 25 Oct 2009 03:02 Powerseeker 80/900 ----------------------------------- Salut. Sunt profan in ale astronomiei. Adica stiu care e Luna, Carul Mare, Andromeda, Orion ( care se vede acum:), si inca cateva pe care le stie orice om. Nu recent, mi-a intrat in cap sa-mi cumpar o luneta. Nestiind cu ce se "mananca", am fost tentat sa ma arunc la una scumpa ( adica la un ED80PRO SERIA BLACK DIAMOND) dar m-am oprit la timp. Motivul? Am citit aici pe forum, cam care este diferenta intre lunete si telescoape, ce face fiecare si am inteles ca pt cineva care isi cumpara prima data asa ceva, nu merita sa-si rupa gatul cu scule pricopsite. Prin urmare, aproape am decis sa-mi cumpar un Powerseeker de la Celestron ( 80/900) modelul negru, un ocular suplimentar de 10mm si o prisma(pt corectie). Credeti ca este potrivit pt un incepator sau nu? Din ce am citit la producator pe site, am inteles ca "vede" cam pana la Saturn. Adica se vede Jupiter cu cei 4 sateliti, Saturn cu inelele si cam atat. Mai mult nu poate. Ma rog, Luna, Marte, Venus, comete care trec pe aproape ar mai intra in campul vizual. Totusi, neavand nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui alese aceste instrumente, poate ma lamuriti voi. Multam.