----------------------------------- Gabriel Muranca 25 Oct 2009 19:39 Re: Powerseeker 80/900 ----------------------------------- Din ce am citit la producator pe site, am inteles ca "vede" cam pana la Saturn. Adica se vede Jupiter cu cei 4 sateliti, Saturn cu inelele si cam atat. Mai mult nu poate. Ma rog, Luna, Marte, Venus, comete care trec pe aproape ar mai intra in campul vizual. Totusi, neavand nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui alese aceste instrumente, poate ma lamuriti voi. Multam. Eu iti recomand sa citesti o carte de astronomie. Chiar daca numai o rasfoiesti, iti vei dea seama ca sunt mult mai multe chestii interesante ce se pot vedea cu un banal binoclu si un cer bun ... mai mult decat planetele care sunt putine ca numar si nu prea interesante de observat cu instrumente mici. In functie de ce te intereseaza, mai tarziu, te poti decide ce fel de instrument ai nevoie. Altfel, ai mari sanse sa gasesti doar o dezamagire. Deci, un binoclu imprumutat si un pic de lectura este cel mai bun "instrument" pentru inceput. :wink: