----------------------------------- Doru Dragan 30 Noi 2009 18:49 ----------------------------------- Noi cei de astazi suntem mai "regionali" :? Pe vremuri, prin anii '70, regretatul Beches Gavril facea incursiuni cel putin o data pe an pe la astronomii amatori din toata tara. Cu trenul !!! Se ducea la Suceava, Iasi, Bucuresti, Baia Mare, Bacau, Targoviste ... etc. Nu cred ca i-a scapat vre-un astronom din tara asta sa nu-l vada macar o data si sa stea de vorba cu el. Dupa 1990, Mircea Pteancu a facut cateva eforturi si a reusit sa adune la un loc pe cativa din cei mai importanti astronomi amatori. A urmat episodul FAR si ... s-a asternut tacerea. Ceea ce am prezentat eu si Mircea Pteancu sunt doar imagini despre cum s-a vazut miscarea de amatori din punctul de vedere al celor din vestul tarii. Lipsesc foarte multe informatii despre Bucuresti, Iasi, Cluj, Suceava, Pitesti, Targu Mures ... etc. Forumul asta este cel care pare menit sa ne reuneasca dar ... Mai exista niste "scapari pe la imbinari" :wink: