----------------------------------- dragos.n 19 Dec 2009 16:09 ----------------------------------- Preferintele, si ca urmare si recomandarile , sunt in esenta subiective. Pentru un om care are, sa zicem 1,90m inaltime, a facut sport, si are o masina mare, un instrument de 40kg poate fi o joaca, in timp ce pentru unul de 1,60m, neantrenat sau mai in etate, poate fi ceva imposobil de folosit. Iar daca punem la socoteala si preferintele pentru o anumita formula optica, sau pentru un tip de montura, se ajunge la aceleasi discutii interminabile, care mai mult starnesc confuzie. Daca eu, ca moderator al sectiei de achizitii as incerca sa scriu asa ceva - si la un moment dat asta voiam sa fac - indiferent cat as vrea sa fiu de obiectiv, si sa sar peste parerile mele, tot as starni valuri de critici si de contestari. Si cine are rabdare sa citeasca pe achizitii mai multe topicuri se va convinge. Cu atat e mai greu este asta, cand trebuie sa te incadrezi intr-o zona de pret foarte ingusta. Si nu rar s-a intamplat sa vad recomandari pentru instrumente de trei patru ori mai scumpe decat suma pe care persoana care voia sa cumpere o avea. Uneori, ca in cazul de fata, era vorba de elevi, care nu au un venit propriu, si nici cum sa faca sacrificii. Vorba lui Erwin, daca oamenii nu au acum mai multi bani, ar trebui dupa unii, sa-si puna pofta in cui de astronomie, si sa stranga bani vreo zece ani, si apoi sa cumpere doar ''premium''. Pana una alta as vrea sa-l cunosc si eu pe acel astronom amator, de aici de la noi, care a inceput cu instrumente de mare calitate. Cred ca de fapt, cam toti am trecut prin aceeasi ''curba'' a insusirii cunostiintelor, a deprinderilor, si, in timp, a acumularii unor instrumente din ce in ce mai performante. Altii, dupa un prim instrument, s-au lasat. Si cred ca e mai bine sa bage la inceput o suma modica, decat una foarte mare, pe care sa o regrete mai apoi.