----------------------------------- dragos.n 20 Dec 2009 20:05 ----------------------------------- 2500 nu ajung si pentru montura cu GoTo. Pentru asta mai trebuiesc cam 1000, cred. Nu stiu toate preturile pe dinafara, dar o sa ma uit pe unde e mai ieftin. Si oricum in 6 luni, cam cum zici tu ca vrei sa iei, pretul o sa se schimbe. Din pacate, s-ar putea sa se schimbe in sus. Mak-ul e mai bun pentru planete. Newtonul mai bun pentru galaxii. Iar pentru foto, tot newtonul e mai bun. Alea pe care scrie super sunt oculare, iar super inseamna... nimic. Normal, ocularele sunt de diverse tipuri, Huygens, Kelner, Plossl, etc. Daca stai sa citesti ceva de pe forum, o sa vezi. Si apropo de citit. Telescopul nu avea si o carticica? Acolo arata cum se pun toate cele. Oricum, cand prinzi Luna pe cer, iesi cu telescopul, si pune intai diagonala de 90, si in ea ocularul de 20. Vezi cum se vede - faci focalizare - apoi il pui pe ala de 3. Cu Barlow-ul ala nu prea ai ce face, ca e de plastic, din ce stiu eu. Dar trebuie sa dai amanunte despre telescop, sa nu spun prostii pe aici crezand ca e alt instrument.