----------------------------------- moromete20ro 27 Mai 2010 18:21 ----------------------------------- O sa incerc colimarea si pe Polaris. L-am lasat la racit afara cel putin 3 ore anterior observatiei. Daca-l las cu corectorul in jos si iesirea neacoperita, ma tem sa nu intre praf sau vreo lighioana in interior. Am reusit sa vad Saturn, insa fara nici o banda de la 90x la-300x. Asta ma intriga, ca nu vad nici o banda pe glob. In rest, plameta e mare, frumoasa, luminoasa si desigur cu inelele pe cant si fara urma de Cassini sau de umbra. Daca privesc o stea focalizata perfect, pana la 100x sa zicem, o vad punctiforma, insa nu prezinta nici un fel de inel subtire de lumina in jurul ei (presupun ca asta e de fapt Airy Disk-ul, daca nu gresesc). Poate nu fac colimarea cum trebuie sau pana la capat. Eu am defocalizat pe Arcturus (in jur de 350x) pana am vazut 4-5 inele de difractie (adica am defocalizat putin cred). Am observat ca, cu cat defocalizezi mai mult, cu atat erorile de centare ale secundarei dispar si umbra ei se misca tot mai spre centrul inelelor de difractie, procedura devenind practic irelevanta. Daca-s cateva inele de difractie,at se observa mai usor deviatia umbrei secundarei fata de centrul inelelor de difractie. Cred ca am finalizat doar etapa 2 descrisa de Rod Mollise aici http://skywatch.brainiac.com/collimation.pdf. La etapa 3, unde vorbeste de Airy Disk (care inteleg ca-l poti vedea numai cand imaginea stelei e perfect focalizata), nu cred ca am ajuns deoarece nu am observat acel Airy Disk totusi. Zici ca ai defocalizat la 500x (eu am facut-o pe la 350x) si ai verificat concentricitatea inelelor de difracte in focus. Ok, la fel am facut si eu pana aici. Notiunea de "in focus" insa, inca nu imi este clara. Daca ai defocalizat, mai poti spune ca esti in focus? Probabil te referi la etapa 3 descrisa de Rod. Imi cer scuze daca pt multi de pe forum astea sunt lucruri cunoscute si banale, insa sper sa ma ajutati sa pot deprinde tainele colimarii, dat fiind ca sunt novice in domeniu. In alta ordine de idei, inca nu realizez cat de critica e colimarea la un sct si cum ar trebui sa se vada planetele/stelele printr-un instrument ca al meu perfect colimat. Nu-mi dau seama inca daca am colimat suficient sct-ul sau inca e decolimat serios pt observat planete, desi defocalizat la 300x umbra secundarei cade in centrul inelelor de difractie. Daca lasi reductorul/corectorul montat permanent si prevesti o planeta de la 200x in sus cu un oclar de 5-6mm, se degradeaza imaginea simtitor? Daca da, in ce fel?