----------------------------------- UFO 12 Mar 2012 08:48 ----------------------------------- Nu am vazut nici macar o poza (din multitudinea de poze la meteori de pe web) in care sa fi fost surprins un asemenea obiect. Nu cunosc nici un caz de OZN veritabil observat de vreun astronom amator veritabil. Cunosc insa o multitudine de cazuri in care diferiti farsori incearca sa atraga atentia asupra lor, vezi desenele din "lanurile cu secara"... si multe altele asemenea. Teoria conspiratiei insinueaza ideea ca anumite guverne, S.U.A sau fosta U.R.S.S (Federatia Rusa), au intrat din anii 40~50 in contact cu fiinte extraterestre ce le "vānd" informatii pretioase, care apoi sunt folosite in domeniul aero-spatial militar etc. Consider din start ideea aceasta o bazaconie, deoarece ar minimaliza inteligenta extraterestrilor la cea a unui copil de 2 ani. Sa nu uitam, chiar si noi am distrus unele sonde pentru a nu contamina posibila viata de pe alte corpuri ceresti (sateliti ai lui Jupiter, Saturn etc.). Parerea mea este ca putinele cazuri demne de luat in seama sunt ori teste secrete militare, ori fenomene naturale mai ciudate. Fiecare este liber sa creada ce vrea, insa, afirmatia ca astronomii, fie ei si amatori, vad lucruri inexplicabile mi se pare hazardata in lipsa unor exemple concrete.