----------------------------------- Teo 13 Mar 2012 21:08 ----------------------------------- Nu are de unde sa se auda pacanit deoarece nu am inregistrat cu sunet. In plus la video editare am anulat orice canal audio si am aplicat o melodie pe fundal. Ca si coloana sonora este aplicata o melodie din filmul Blade 2. Tremuratul imaginii este generat de vant. Orice adiere misca montura azimutala usoara iar eu trebuie sa ii corectez pozita cu mana. Restul sunt oscilatii ale monturii care se amortizeaza treptat. Mai sunt impulsurile pe care le dau eu cu mana pentru a urmari Soarele deoarece nu am mecanism de orologerie la mica montura homemade. Daca te referi la pacanitul din filmele anterioare :D sunt butoanele "de mouse" de pe consola laptopului cu care faceam zoom digital in timp ce filmam si apoi ma plimbam stanga-dreapta pe imaginea zoomata. La acele filme unde se aude pacanitul nu stiam cum sa anulez canalul audio original. La ultima postare am aflat cum se procedeaza . Folosesc un program de editare mai nou si inca nu sunt familiarizat pe deplin cu el . :)