----------------------------------- starbuck 10 Apr 2012 12:16 ----------------------------------- @UFO Citez de la tine: "Personal, consider extrem de mici (sub 0,00....001 %) șansele unei interacțiuni "face to face" din cauza distanțelor enorme ...spațio-temporal-evolutive. Însă, ce ar fi ... dacă ?" Desi m-am referit la distantele spatiale e clar ca cele evolutive sunt excluse sau oricum cu conditiile indeplinite din start. Nu putem vorbi de contact fara posibilitatea efectuarii contactului respectiv. Iar legat de ce spunea Laurentiu problema e si mai spinoasa: oricat am receptiona noi un semnal, cum il trimitem inapoi in timp util ca sa stabilim o conversatie valida ? Asta presupunand ca sunt rezolvate toate problemele de interpretare sau alte bariere de comunicare. In cazul limitarii impuse de viteza luminii timpul de raspuns din ambele parti este de ordinul miilor de ani la nivelul galaxiei noastre cel putin. As vedea o singura solutie aici: Daca "ei" ar putea transmite informatia cu o viteza mai mare decat cea a luminii (a se vedea neutrinii nostri) atunci in cadrul acestei informatii ne-ar putea dezvalui si tehnologia necesara efectuarii unui raspuns cu aceeasi viteza. Si in acest caz am putea vorbi de conversatie. Intr-adevar, e un "DACA" extrem de mare cu o probabilitate de reusita atat de mica incat in comparatie cu asta un jackpot la cazino ar parea posibil la fiecare incercare.