Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15_02_2011_schiller.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reflector newtonian 114mm, f=500mm, montura EQ1


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (comercial)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Noi 2006 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Reflector newtonian 114mm, f=500mm, montura EQ1
Raspunde cu citat (quote)

De vanzare telescop reflector newtonian Sky-Watcher 114mm, f=500mm, pe montura EQ1, 2 oculare Super de 10mm si 25mm, Lentila Barlow 2X, acelasi model ca si 1145PEQ1 ( http://www.telescoape.3x.ro/reflectoare.htm ). Culoarea tubului este neagra (datorita faptului ca a fost facut de Synta/Sky-Watcher pentru a fi vandut sub denumirea de Bresser de catre o alta companie). Nou. Garantie 1 an. Pret: 700 RON. Transport oriunde in Romania prin curier rapid 27 RON. Plata ramburs. Detalii pe PM.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 24 Noi 2006 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma cam mananca degetele (am vazut si prezentarea pe link), dar as intreba: ce inseamna "motor de urmarire pe o singura axa"?
Fiind in montura ecuatoriala, nu inseamna implicit o singura axa pentru urmarire? Shocked

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2006 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucia, teoretic da, dar practic niciodata nu o sa pui telescopul in statie perfect. Si din cauza asta trebuiesc facute si corectii in DEC din timp in timp, si pentru a nu face asta "manual" se mai pune un alt motor pe DEC. Sau daca vrei sa faci astrofoto (nu e cazul telescopului asta) este obligatoriu sa ai motoare pentru corectii in ambele axe.
Poate ar fi bine sa discutam despre asta pe alt topic, nu aici.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2006 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SkyWatcher, din cate inteleg eu problema acestui telescop nu e faptul ca are motor pe o singura axa ci faptul ca are oglinda sferica la un raport F/D scurt. Ar fi trebuit sa specifici acest lucru pentru ca instrumentul se adreseaza incepatorilor si macar atat sa le spui. Sad Ar mai fi o problema care eu o vad ca montura EQ1 e cam slabuta. Smile
Draga Lucia, daca te hotarasti sa-ti cumperi acest instrument atunci eu iti pot promite ca oglinda iti va fi parabolizata de un prieten al meu de aici din Timisoara. Ma oblig sa discut eu cu el aceasta problema. Singura problema ar mai fi cum ajunge oglinda aici si inapoi. Very Happy
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Noi 2006 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul e destul de slabut si nu se merita sa mai muncesti pentru a paraboliza oglinda, chiar si montura eq1 e slabuta pentru vizual.
Nu se merita in nici un fel investitia. Mai degraba te apuci sa-ti faci tu unul daca vrei neaparat cu optica cumparata(dau si eu o mana de ajutor Very Happy ) si vei fi mult mai multumita.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Noi 2006 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Completari:

-oglinda la modelul despre care discutam, de 700 RON, este sferica, ceea ce il face bun pentru observatii la puteri mici de marire, 50X-maxim 100X. La modelul prezentat pe site la 240 euro insa ( http://www.telescoape.3x.ro/reflectoare.htm ) oglinda este parabolica. Din experienta mea parabolizarea este buna la aceste modele, se pot atinge puteri de marire pe la 200X si chiar un pic mai mult fara probleme cu oculare adecvate si daca e colimat bine.

-montura EQ1 pare slabuta, insa pentru cele maxim 2 kg cat are tubul optic cu tot cu accesoriile care vine este suficienta, deoarece tubul este mic, toate greutatea fiind distribuita foarte aproape de capul monturii. De exemplu, la focalizare tremuratul este slab ca intensitate si dispare cam in 2-3 secunde, ceea ce este foarte bine. Montura EQ1 merge pentru observatii vizuale pana pe la 3.5kg, deci telescopul nu este prea greu pentru ea.

-cel mai mare avantaj al telescopului acesta este dimensiunea si portabilitatea sa: tubul optic, montura si accesoriile incap intr-o geanta mica (rucsac), astfel ca nu ai nevoie de masina sa iti duci telescopul undeva la tara.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (comercial)

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact