Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PLey1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Unde sunt extraterestrii?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 20 Dec 2012 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 20 Dec 2012 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și eschiva este un fel de răspuns...
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Dec 2012 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apel la dialog civilizat.

Ursamajor, daca nu esti de acord cu opiniile altora, nu trebuie sa faci referiri la persoana lor sau sa injuri.

_________________
Dragos N
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 20 Dec 2012 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 20 Dec 2012 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu mă declar copleșit de dialogurile pline de atîta ironie fină. Ai învins, e ca tine.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 20 Dec 2012 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 20 Dec 2012 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
sincer sa fiu nu cred ca se intampla ceva(poate doar se face intuneric in spate ) la viteza luminii pana nu vad un experiment . asta tot spuneam daca nu aparea pe lume Einstein si altii nu-si dadeau seama de problema Laughing
cred ca s-a mai discutat aici in trecut dar am uitat concluzile daca pleaca de pe pamant doua nave in directie opusa cu jumate din viteza luminii intre ele ce se intampla ca este viteza luminii intre ?


Din cate am inteles eu , spre viteza luminii , initial se face intuneric si in fatza. Din cauza efectului Doppler , stelele vor deveni rand pe rand invizibile , lumina lor trecand succesiv (acolo unde e cazul ) prin portocaliu , verde , albastru , violet si mai departe in zona insensibila pentru ochiul uman.

Mai interesant va fi dupa o anumita viteza , cand lumina stelelor ne va intampina cu niste lungimi de unda asa de mici incat va iradia cam tot ce va intalni in cale iar hoiturile uscate ale astronautilor vor lumina mai ceva ca urina de bichon maltez picurata in zapada din fata casei.

Pentru chestia legata de compunerea vitezelor relativiste , exista o formula in manualul de fizica de clasa a XI-a.

catalin.
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2012 17:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot vorbiti de nave spatiale ce ating viteze apropiate de cea a luminii, vreau sa va spun ca am citit o carte de mai mukte ori. "Paradoxala aventura" de Ion Manzatu. Mi-a placut foarte mult. Este o carte SF dar nu este departe de prezentul nostru. Nava de acolo ajunge sa zboare cu incredibila viteza de 290.000 km/h Cool
Scuze daca a fost off topic Mr. Green
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 20 Dec 2012 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tot stii engleza Ursamajor, poate stii si ceva notiuni ale gramaticii acestei limbi, si atunci stii ca primul cuvant, Science, are ordine inferioara cuvantului al doilea, are rol de adjectiv.

Cat priveste atitudnea ta de dispret fata de alti membri, nu mai am cuvinte. In urma cu ceva timp, cand a fost propusa excluderea ta, nu am fost de acord, si am pledat pentru o sanctiune mai usoara, dar constat ca am gresit.

_________________
Dragos N
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 20 Dec 2012 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 20 Dec 2012 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Star Wars este SF ori ba?!

Falcon Star al lui Han Solo este o nava cosmica cu propulsie exotica ce este incadrata in categoria SF?!

Nacelele cu plasma a navelor Federatiei din Star Trek si dilitiul cu proprietatile sale, toate acestea nu sunt SF?!

Dar lentilele hiperspatiale de pe navele Comonwelt-ului Vedran din Andromeda Ascendant sunt SF?!

Dar reteaua de gauri de vierme si porti stelare din Star Gate SG-1, Atlantis, Universe, ... sunt ele SF?! Very Happy

_________________
evrika
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 20 Dec 2012 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Dec 2012 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului: 4 days ago aliens landed on a distant planet and we are them
Raspunde cu citat (quote)

editat offtopic

Orice societate/asociatie/grupare de oameni are nevoie de un set de reguli pentru a-si putea desfasura activitatea. Este modul in care fiintele rationale accepta sa se inteleaga unele cu altele. Avem nevoie de niste repere, de niste referinte la care sa raportam orice miscare. Zicem/facem ceva corect numai in relatie cu acele repere. Unele sunt si reperele ce tin de bunul simt si de respectul pe care am invatat sa-l oferim celor din comunitate. Altele trebuie insusite si respectate.

Este natura umana sa faca orice treaba implicit prost, daca nu cumva a dobandit transcedental toate cunostiintele ce-i permit sa stie in mod aprioric ce are de facut astfel incat finalitatea sa fie una pozitiva. Daca nu exista o indrumare, gandita in prealabil de catre unele capete mai luminate si cu multa experienta in gestionarea "maselor", treaba iese ca in filmul pe care tocmai (sper ca) l-ati vizionat.

Dar, din pacate, nu suntem extraterestri, n-am dobandit (inca) acea constiinta colectiva, nu suntem in stare sa gandim pentru binele intregului in schimbul binelui propriu, nu stim sa ne organizam implicit in asa fel incat fluxul informatiilor, proceselor, rezultatelor acestora sa fie unul fara turbulente, avem foarte mult "zgomot" in jur (si in interior) si ca atare, lucrurile nu au cum sa mearga (inca) lin, intr-o directie ideala, redactata intr-un regulament.

Uitandu-ne in jur, am putea spune, privind prin prisma celor de mai sus, ca extraterestrii sunt mai aproape decat ne-am astepta: as zice in Japonia, sau chiar mai aproape, in Germania Smile dar, poate ne-am insela. In definitiv, sunt si ei tot niste oameni, nu?

Ce-ati zice daca, la modul cel mai ipotetic (si aproape utopic) cu putinta, ne-am imagina ca am putea actiona macar in mediul virtual, aici, pe forum, asa cum ne-am dori niste "extraterestri" sa actioneze? Curat, civilizat, fara sa amestecam zgomotul in informatia utila, fara sa dam nastere la stari tensionate, fara sa lasam ego-ul sa intervina acolo unde ratiunea ar trebui sa aiba un cuvant de spus.. Cerem prea mult de la noi? Noi ce cerem de la "extraterestri"? Cum ne asteptam ca "ei" (daca or exista si ar face greseala sa ajunga prin preajma noastra) sa ne remarce si sa ne considere drept o civilizatie "potentiala", sau mai stii, poate chiar egali? N-am fi in fata lor nimic altceva decat "niste maimute"......


Ganduri senine!
(ca cerul cerne..)

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2012 03:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

offtopic-ul va dispărea într-o falie temporală Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 21 Dec 2012 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: 4 days ago aliens landed on a distant planet and we are
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:


Dar, din pacate, nu suntem extraterestri, n-am dobandit (inca) acea constiinta colectiva, nu suntem in stare sa gandim pentru binele intregului in schimbul binelui propriu, nu stim sa ne organizam implicit in asa fel incat fluxul informatiilor, proceselor, rezultatelor acestora sa fie unul fara turbulente, avem foarte mult "zgomot" in jur (si in interior) si ca atare, lucrurile nu au cum sa mearga (inca) lin, intr-o directie ideala, redactata intr-un regulament.


Daca exista extraterestri si nu ne contacteaza , atunci sa ma pupe undeva si apoi sa se duca naibii cu constiinta lor colectiva cu tot.

Cat de evoluata poate fi o fiinta sau o societate care nu poate aprecia sau respecta identitatea individuala si din cauza asta sta deoparte considerandu-se net superioara ?

Ce sunt eu oare , placinta cu ravase ? Asa m-a facut natura, individ cu constiinta proprie si poate ca asa vreau sa raman.

Am un mesaj pentru extraterestrii care poate intra ocazional pe acest forum :

BAIETI , LUATI-VA HOITURILE IMPUTITE SI CARATI-VA LA VOI ACASA !!

SE PARE CA NE DESCURCAM SI FARA VOI SI FARA TEHNOLOGIA VOASTRA DUBIOASA (cine stie de unde ati sutit-o...).

SI DACA VA PRIND NOAPTEA HLIZINDU-VA PE LA GEAM SA-MI SPERIATI COPILUL , VA SMULG CAPETELE ALEA MARI DE PE UMERI SI VI LE BAG IN PROPRIILE VOASTRE FUNDURI.

CATALIN.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Urmatoare

Download topic
Pagina 14 din 16
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact