Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45_Pleiadele_29-29-0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225090
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Refractor Skywatcher 120/600


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
plop9000
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2013
Mesaje: 37



Localitate: arad

MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
Teo, un Dobsonian de 15-20 cm diametru incape in orice masina. Ba poti sa-l duci si in spatele blocului. Insa cred ca stii prea bine lucrurile astea (dar ai tu acum o fixatie pe lunete pentru look-ul lor mai... sexy Smile).

PS

in caricaturile alea nu vad dobsoniene, sa avem pardon.


dar intra prafu in el , macar daca i-ar fi pus ceva sticla optica in fata , sa semene oarecum
cu un Reflector maksutov-newtonian , ca sa nu speli lunar oglinda, si sa il aluminizezi la 2 ani
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

plop9000 a scris:

dar intra prafu in el , macar daca i-ar fi pus ceva sticla optica in fata , sa semene oarecum
cu un Reflector maksutov-newtonian , ca sa nu speli lunar oglinda, si sa il aluminizezi la 2 ani



Stai linistit ca o oglinda protejata cu SIO2 te tine si 10 ani daca ai grija de ea !
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Cazanul" acela cred ca e prea mare pentru tine (ar fi la fel si pentru mine). Si atunci ai trecut in extrema cealalta (lunetici Smile) in loc sa alegi calea de mijloc... cred ca ai gresit dar alegerea iti apartine Smile
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

plop9000 a scris:
Laurentiu a scris:
Teo, un Dobsonian de 15-20 cm diametru incape in orice masina. Ba poti sa-l duci si in spatele blocului. Insa cred ca stii prea bine lucrurile astea (dar ai tu acum o fixatie pe lunete pentru look-ul lor mai... sexy Smile).

PS

in caricaturile alea nu vad dobsoniene, sa avem pardon.


dar intra prafu in el , macar daca i-ar fi pus ceva sticla optica in fata , sa semene oarecum
cu un Reflector maksutov-newtonian , ca sa nu speli lunar oglinda, si sa il aluminizezi la 2 ani


Nu am spalat oglinga telescopului decat de 3-4 ori in zece ani. Si nu praful e cea mai mare problema ci efectul coroziv al umezelii (iar dupa vreo zece ani incepe sa se vada incet incet). Pentru asta exista oameni care fac realuminizare (adica, de fapt, unul singur: Tavi Stanescu - care trebuie sa se pregateasca cat de curand pentru o vizita din partea mea Cool).

PS si stai linistit, praful se pune in mod egal pe lentilele lunetelor sau corectoarele SCT-urilor si Mak-urilor.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am stiut de la inceput ca va fi prea mare pentru a-l scoate frecvent la observatii, dar macar factorul psihologic de a dormi cu asa ceva in casa conteaza. Crede-ma ! Laughing

Daca il scot macar de cateva ori pe an si tot raman cu amintiri placute.

Eu l-am luat in proportie de 90 % pentru observatii vizuale la planete (marea mea pasiune).

Partea de deepsky nu m-a atras niciodata prea mult. O agreez si imi place sa privesc din cand in cand si obiecte nebulare ori roiuri de stele, dar asta in scurtele escapade facute la tara in concedii/vacante.

De altfel, cerul Bucurestiului nici nu este propice observatiilor de cer profund.


Oricum pasiunea pentru lunete se imbina ( cel putin teoretic ) foarte bine cu pasiunea pentru observarea planetelor.

Este posibil pe viitor (asta in viitorii 2-3 ani) sa imi adaug la arsenal si un Mak de 180 mm apertura, si asta tot pentru planete.


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 08 Ian 2013 02:23, modificat de 1 data in total
Sus
plop9000
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Ian 2013
Mesaje: 37



Localitate: arad

MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am mai citit pe forum ca dupa ce il iei de nou trebuie sa il duci la domnul Stanescu sa il slefuiasca, mai precis, decat o fac chinezii, ca sa poti scoate optimul din el....
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, stai ca nu mai inteleg: faci observatii planetare cu 305 mm sau cu luneta ? tare nehotarat mai esti Smile

Daca ar fi sa vorbesti sincer ce ai prefera, totusi, sa folosesti ?

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

plop9000 a scris:
am mai citit pe forum ca dupa ce il iei de nou trebuie sa il duci la domnul Stanescu sa il slefuiasca, mai precis, decat o fac chinezii, ca sa poti scoate optimul din el....


Mai intai ia-ti (sau construieste) unul, continuarea are sens doar daca ai avut ghinion sa dai peste o "lamaie".

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Ian 2013 02:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu a scris:
Teo, stai ca nu mai inteleg: faci observatii planetare cu 305 mm sau cu luneta ? tare nehotarat mai esti Smile

Daca ar fi sa vorbesti sincer ce ai prefera, totusi, sa folosesti ?



Foarte sincer, iti spun ca as prefera o luneta care sa ofere imagini planetare similare cu cele obtinute printr-un telescop reflector de 250-305 mm, dar nu imi permit financiar asa ceva. Atunci prefer sa fac observatii prin ambele, adica prin Dobsonul de 305 mm cand se poate si prin lunetele pe care le am atunci cand nu pot deplasa magaoaia Smile .

Acesta este si motivul pentru care am cumparat magaoaia, pentru ca nu am avut bani sa imi iau o luneta APO ED de 130-150 mm apertura.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10662



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Ian 2013 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
..magaoaia Smile ...

De curiozitate m-am uitat la greutati, un APO 140 f/7 are cam 9kg, cat un tub de 200, un APO de 160 f/8 are 12 kg cat un tub de 250. E drept ca daca pui in balanta APO 130 cu newtonul de 300, newtonul pierde. Ca lungime sunt comparabile.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Ian 2013 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Teo a scris:
..magaoaia Smile ...

E drept ca daca pui in balanta APO 130 cu newtonul de 300, newtonul pierde.

newtonul inclina balanta spre el, asta de obicei se considera castig, nu pierdere Smile
scuze de off-topic.

felicitari teo pt refractor. tare ma tem insa ca tubul acela de canalizare va flexa.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 08 Ian 2013 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auriga a scris:


Felicitari Teo pt. refractor. Tare ma tem insa ca tubul acela de canalizare va flexa.


Multumesc mult !

Eu sper ca nu va flexa. Are peretii grosi si pare material rezistent.

Daca voi avea probleme de colimare si singura vinovata va ramane flexarea, nu voi ezita sa schimb tubul .

Scuze de off-topic.

Mai multe voi prezenta la vremea respectiva pe topicul de ATM.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Ian 2013 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:


Este corect sa relatam tot ce stim despre un instrument daca il avem si/sau daca am privit suficient de mult prin el, in diferite conditii.

Cine doreste sa creada bine, cine nu poate sa experimenteze si bine ar face deoarece aceasta este cea mai corecta cale prin care poti afla limitele sau performantele unui instrument.


Fiecare telescop are particularitati proprii ce depind de tolerantele din fabrica ,desi ca si tip de instrument poate fi identic cu altul.Adica doua lunete teoretic identice,ar putea vedea putin diferit referitor la detaliul fin ,care pana la urma face deliciul amatorului.cu atat mai mult intre telescoape de diferiti parametrii..
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 10 Ian 2013 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:

Fiecare telescop are particularitati proprii ce depind de tolerantele din fabrica ,desi ca si tip de instrument poate fi identic cu altul.Adica doua lunete teoretic identice,ar putea vedea putin diferit referitor la detaliul fin ,care pana la urma face deliciul amatorului.cu atat mai mult intre telescoape de diferiti parametrii..




Este foarte corect.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6

Download topic
Pagina 6 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact