Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
028.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225640
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Auriol 10x50


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
eolloe
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2011
Mesaje: 226

Motto: Eu cand vreau sa fluier, fluier!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mai 2013 19:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

La sugestia lui Zoth am deschis acest review pentru "faimosul" binoclu de la Lidl 10x50.

La rubrica Vanzari/Anunturi externe plop9000 a spus "am fost la lidl sa vad binoclul....
campul aparent prin oculare e foarte ingust
parca te uiti prin 2 suluri de hartie igienica"

a urmat MarianB care l-a contrazis referitor la campul aparent si a semnalat alte doua "probleme":

1. Reflexii
2. Dioptria blocata + fragilitate focuser

Eu am subscris doar la partea de fragilitate (nu am avut probleme cu mecanismul de focus si nici cu partea de reglaj la ochiul drept si nici nu am observat reflexii).

Am testat binoclul la iesirea din magazin si, pentru pretul platit nu am avut nimic negativ de comentat. La pasari si avioane chiar nu am fost dezamagit. De DSO nu am prea avut parte din motive de nori. Pe stele nu am avut deformari si chiar a focalizat fara probleme. Nu mi s-a parut sa aiba comma chiar si pe marginile campului (am plimbat steaua pe circumferinta campului).

Ce m-a deranjat foarte tare este mirosul foaaaaaarte puternic de cauciuc ieftin care, sincer, sper sa dispara cat mai repede.

Poate am avut eu noroc dar cred ca, per ansamblu, e o achizitie ok la pretul platit.

Ii rog pe cei care au avut experiente placute sau mai putin placute sa adauge comentarii.

Multumesc!

_________________
Eu cand vreau sa fluier, fluier!
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 481



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2013 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am cumparat acest binoclu si mi se pare ok, nu am probleme cu reglajul/focusul.
Am observat din Bucuresti M3,M13 , M44 si M92 prin acest binoclu si se vedeau foarte usor, ramasesem chiar socat cat de usor se vedeau.
Pe partea stelara am prins stele de 7.25-7.50 in campul vizual, cred ca mai merge fortat daca prind o seara buna.
Focusul este bun , neavand probleme cu el, stelele sunt frumos "punctate" neavand deformari, chiar si pe margini.

La banii dati e o achizitie numai buna.
Mirosul de cauciuc a disparut la mine.
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2013 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Si eu detin un astfel de binoclu de vreo cateva luni (adica de la promotia anterioara de la Lidl).

Nu m-a dezamagit deloc - claritate extraordinara pentru obiecte terestre. La stele se descurca f bine, campul vizual este destul de larg - centura lui Orion este cuprinsa toata! Nici eu nu am observat deformari ale stelelor, focalizeaza f bine.

Nu prea am avut eu ce sa vad in Bucuresti in afara de M42, Alcor & Mizar, M31 extrem de sters, roiurile deschise din Taur si cam atat. Iar saptamana trecuta cat am stat la tara am vazut doar Mel 111 - in rest m-am pierdut in stele + ca ma durea gatul.

Mirosul de plastic a disparut intre timp....

_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 125



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 10 Mai 2013 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu Auriol 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat acest binoclu recent de la LIDL desi am destule binocluri, inclusiv militare.
La prima vedere pare OK. Are o luminozitatea foarte buna, ba chiar parca se comporta mai bine pe inserat... Arata bine si ca aspect general. E OK faptul ca poate fi montat pe trepied, lucru necesar daca vreti sa-l folositi si pentru astronomie...
Dar...
Reglajul distantei dintre pupile e foarte strict... altfel nu poti obtine imaginea corecta. La binoclul IOR plaja e ceva mai relaxata si poate privi si sotia si prietenii cu care merg de obicei la munte cu reglajul facut pe ochii mei... La binoclul Auriol trebuie reglat foarte precis altfel vezi... "negru in fata ochilor" (pe centrul imaginii)... cum zice sotia...
Claritatea e mai buna decat la multe binocluri chinezesti... dar nici pe departe extraordinara cum s-a spus aici... Eu l-am luat in week-end la munte impreuna cu alte binocluri din dotare. Comparat cu binoclul IOR 7x40 sau cu cel de 8x30 (acesta are peste 60 ani!) definitia imaginii e evident mai scazuta. M-am uitat in departare la mugurii unui brad si nu prea am fost incantat de ce am vazut cu el. In oras unde contrastele sunt mai mari pare OK, desi si in oras am sesizat ca nu poti obtine o claritate foarte buna... La munte e nevoie de o transparenta dar si de o definitie mult mai buna a imaginii. Bineinteles, cine nu a avut un binoclu de calitate cu care sa il compare pare OK, desi daca esti exigent poti sesiza ca nu e in regula chiar fara sa fi avut vreodata in mana un binoclu...
A treia problema este sensibilitatea foarte mare a ocularelor la lumina laterala... Practic, daca este o zi insorita nu il poti folosi fara acele cupe de cauciuc reglabile, extinse la maxim...
Focalizarea este si ea foarte stricta... Explicatia este ca obiectivele au focala destul de scurta, iar pentru a fi obtinuta magnificatia proiectata si ocularele la fel... De aici si definitia mai scazuta a imaginii obtinute. Pentru a se fi obtinut o imagine mai buna la un binoclu scurt de 10X trebuia o sticla mai buna (Schott de exemplu) si evident prisme mai bune, poate chiar BaK4.
In acest caz pretul ar fi fost mult mai mare.
Probabil solutia pentru mentinerea pretului scazut, dar cu o claritate mai buna ar fi fost cresterea lungimii binoclului cu cativa centimetri. implicit si ocularele ar ar fi avut o focala mai mare, pentru aceeasi magnificatie 10x. Crestea definitia imaginii si reglajul focalizarii ar fi fost mai relaxat.
Campul sau declarat este de 117m / 1000m ceea ce corespunde cu un camp real de 6,7 grade... Nu am masurat, dar pare sa aiba ceva mai putin (binoclurile IOR mentionate au 8,3 grade!).
Toate acestea fac ca privitul cu el sa nu fie foarte relaxant... Cu binoclul IOR pot privi minute in sir fara nicio oboseala a ochilor sau creierului.
Binoclul este OK la acest pret, totusi... Calitatea lui raportata la pret e de 9,50...
Fara a lua pretul in ecuatie nota e undeva cam de maximum 5 (cinci), pe o scala de la 1 la 10, in care binoclul IOR 7x40 are 8,50 ... Acesta din urma ar fi putut avea 9,50 daca nu ar fi modificat putintel culoarea cerului albastru... Nota 10 poate fi acordata binoclului 7x50 Carl Zeiss Marine care este binoclul cu cea mai mare transparenta, claritate si luminozitate din lume...
Recomand totusi binoclul Auriol 10x50 celor care vor sa aiba un binoclu , dar nu vor sa investeasca mai mult de 100 lei... Desi nu se mentioneaza asta, in mod sigur e produs in China... Luati in calcul ca aceste binocluri ieftine se decolimeaza in scurt timp, lentilele sun montate in niste "capacele" din plastic de cea mai proasta calitate care vor crapa curand si nu veti sti de ce s-a stricat calitatea imaginii sau de ce "dubleaza" (decolimare) etc...
Un binoclu bun il ai o viata si evident merita sa investesti mai mult de 100 lei... Il poti chiar lasa si urmasilor... Eu as vrea sa las totusi un Zeiss...
Sus
MarianB
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2013
Mesaje: 12



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2013 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece nu detin un binoclu performant si nici nu am experienta referitoare la instrumente optice (mai am doar un spectiv, tot Auriol) ma abtin sa fac comparatii..
Tot ce pot sa spun e ca la mine problema cu focusul pare sa se fi rezolvat, se pare ca reglarea diopriei strica focusul.. Poate au mai cedat bavurile, s-au mai rodat fileturile Smile

Un aspect interesant e ca in cursul timpului pretului acestuia a crescut, iar prismele s-au schimbat si ele. Anul trecut in UK era vandut cu prisme BK-4, acum are prisme BK-7
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 125



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 10 Mai 2013 20:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca atat reglarea focusului cat si a dioptriei e OK cel putin cat este nou. Am indoieli doar de rezistenta in timp a mecanismului de reglare...
Dar cand m-am referit la claritate, in fapt la puterea de separare a binoclului, am avut in vedere focusul perfect reglat fie si macar pe unul din tuburile optice si privit in acest caz cu unul singur ochi.
Ori binoclul este luminos, nu modifica prea tare culorile, dar claritatea nu este OK, mai ales pentru un ochi exigent. Problema este de fapt asa cum am mentionat in postarea precedenta legata de calitatea lentilelor, prismelor si sticlei folosite... Pur si simplu pentru un binoclu de 10x destul de scurt ca acesta sticla trebuia sa fie alta calitate, dar evident ar fi avut si alt pret. La sticla pe care o foloseste trebuia o distanta focala mai lunga atat la obiectiv cat si la ocular. In acest caz si profunzimea campului ar fi fost mai mare si chiar focusul s-ar fi reglat mai lejer.
Sus
Bino_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mai 2013
Mesaje: 1



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 14 Mai 2013 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Detin si eu un asftel de binoclu 10X50 dupa parearea mea este foarte bun, nu produce coma, imaginea e sharp este cea ce mi-am dorit la buget mic.
Intrebare pentru OptikOla la afirmatia '' Luati in calcul ca aceste binocluri ieftine se decolimeaza in scurt timp, lentilele sun montate in niste "capacele" din plastic de cea mai proasta calitate care vor crapa curand si nu veti sti de ce s-a stricat calitatea imaginii sau de ce "dubleaza" (decolimare) ,, cer lamuriri, pentru ca am observat ca lentilele sunt montate chiar rigid si nu cred ca acest binoclu sa se decolimeze singur

_________________
Binocluri: 10X50,- 8X40,- 12X32.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact