Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24545651713_eb4abc2109_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Magia Valuririi


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 29 Apr 2005 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Magia Valuririi
Raspunde cu citat (quote)

Universul este valurit: n-a fost explozie primara. Ar fi un non-sens. Avand in vedere discontinuitatea spatiului si avand in vedere Natura Spatiului putem conchide insurgent ca Universul este valurit. Putem demonstra, nju-i asa, desprinzandu-ne cu curaj de fantomele trecutului.

Ultima modificare efectuata de catre Ovidiu Bufnila la 27 Ian 2007 21:58, modificat de 1 data in total
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2005 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In lungile mele peregrinari am gasit odata o mica cochilie uitata de timp. Am privit in interiorul ei si n-am vazut nimic. Am bagat si mana dar nu i-am dat de fund. Am vrut s-o arunc si sa plec mai departe, dar, mai intai am dus-o la ureche. Atunci am auzit pentru prima oara fosnind valurile Universului.
Sus
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 12 Mai 2005 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Romanii si Marea
Raspunde cu citat (quote)

Excelent, Katta!
Spune-mi, de ce crezi ca romanii nu sunt buni navigatori? Asta in conditiile in care avem deschidere la mare? E o chestiune legata si de astronomie.


Ovidiu Bufnila
cu prietenie
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mai 2005 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca sunt si unii buni, dar nu-si dau seama sau nu au curaj sa se avante. Oricum, distributia este gaussiana, ca peste tot. Vedem in pricipal partea de sus a clopotului.
In periplurile mele, nici eu nu prea am navigat ci doar m-am lasat dus de curenti, la fel ca legendarul Sinbad. A trebuit, totusi, sa trec peste obstacole si demersul mi-a fost ingreunat in principal de ignoranti, suficienti si bascaliosi, in fata carora orice argumente, fie ele logice, stiintifice, indelung elaborate prin experienta sau doar de suflet nu au nici o valoare. Acestora le poti arata marea dar nu vor vedea altceva decat apa. Un navigator trebuie sa poata vedea dincolo de val, in spatele orizontului. Din pacate, la 45 de grade latitudine se vede cate putin din orice, iar stelele se misca oblic.
Sus
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 13 Mai 2005 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Mai concret:
Raspunde cu citat (quote)

Mai concret?
Sus
Katta
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2005
Mesaje: 145



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2005 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era vorba de navigatorii romani (virtuali) si de influenta astronomica. Latitudinea tine de geografie, dar iti conditioneaza si perceptia firmamentului. Mai concret, 45 de grade nu e nici vertical, nici orizontal, ci cate putin din fiecare. Marea nu conteaza, pentru ca oricum nu-i vezi capatul.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 05 Dec 2005 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A privi valurit, inseamna a privi dincolo de aparente ? Daca e asa inseamna ca si matematica este valurita. Am descoperit niste proprietati incredibile ascunse in spatele numerelor, si o oarecare periodicitate a acestor proprietati. Inca lucrez la acest lucru, dar cand voi obtine mai multe rezultate, voi publica aici.

Sa va dau un exemplu: pt 789 suma cifrelor e 24, a carui suma a cifrelor e 6. (acest ultim rezultat sa il numim suma ultima a cifrelor numarului).

Va las sa calculati suma ultima a cifrelor produsului: 991234567*5432322*42342342*987654321. Am ales produsul acesta mare pentru ca nici calculatorul nu il poate calcula. Dar eu am descoperit o metoda sa ii calculez suma ultima a cifrelor.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Dec 2005 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul Bufnila, poate daca ne-ati explica cum v-ati gandit la valurire, cum ati ajuns la aceasta perspectiva asupra lumii, am intelege si noi mai bine. Ca asa direct, fara fundamente este mai greu.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 28 Dec 2005 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Forever_Man!
Sunt in primul rand convins ca voi, cu talentul si insurgenta voastra puteti descoperi mult mai mult decat imi inchipui eu ca am descoperit.
E o calatorie pasionanta, tragica i nebuna si fermecatoare de peste treizeci de ani. Am descoperit curgerea dar nu a fost de ajuns. Trebuia sa mai fie ceva. Am citit si descifrat cosmogoniile dar nu a fost de-ajuns. Am scris o multime de fictionale despre lucrurile astea in multe, multe reviste de hartie de la LUCEAFARUL la ROMANIA LITERARA si CRONICA ROMANA si asa mai departe. Am intrt pe net asumandu-mi diverse riscuri, semnand cu numele meu si folosind adevarata mea imagine incercand sa descopar alti navigatori care vor sa gandeasca altfel. Sunt injurat si banat pe unele forumuri, pe altele sunt primit cu bratele deschise. Ceea ce nu inteleg oamenii e ca NU NOI SUNTEM importanti. Romanii accepta foarte greu sa se elibereze. Valurirea e o Ipostaza magnifica a Universului. O puteti descoperi singuri. Sunt convins ca o puteti descoperi. O gasiti in fiinta, in cosmogonii, in teorii si matematici superioare, in structura muschilor dar si in valuririle creierului, in formarea planetelor, in magica nastere a unei fiinte dintr-o sfera magica. Va trebuie doar putin curaj sa ganditi ALTFEL.
La Multi Ani!
Cool
Forever_Man a scris:
Domnul Bufnila, poate daca ne-ati explica cum v-ati gandit la valurire, cum ati ajuns la aceasta perspectiva asupra lumii, am intelege si noi mai bine. Ca asa direct, fara fundamente este mai greu.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact