Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Star Party Moldova


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Moldova/Bucovina

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 14 Mai 2013 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Star Party Moldova
Raspunde cu citat (quote)

In iulie 2013 (sau august, daca asta va dori majoritatea celor care vor sa participe) vom organiza un Star Party regional (Moldova) cu o durata totala de 6 zile. Locatia va fi in in Neamt, zona Bicaz-Ceahlau, cu urcare a celor care vor dori (inclusiv cu instrumente!) pe Ceahlau, cu cazare acolo la Cabana Dochia. Sunt posibilitati de cazare atat jos, cat si sus la cort pentru cei care doresc o aventura mai picanta... La Dochia sunt camere de 2, 4, 7, 14 si 17 locuri. Posibilitati bune de cazare exista si la Manastirea Ceahlau, la 50 m de cabana Dochia. Locul este superb, iar pentru observatii este minunat. Am ales si aceasta locatie, suplimentara, tocmai pentru ca iti ofera un cer curat, cu o buna vizibilitate atat spre orizont, cat evident, spre zenit si ne dorim sa ramana un eveniment de neuitat, iar in plus si o posibilitate de petrecere a concediului (sau week-endului pentru cei care vor nu vor fi in concediu).
Cei care nu pot urca (timp, instrumente, grele, varsta etc) vor participa la prima parte a evenimentului (primele 3 zile) care va fi fie la Izvorul Muntelui, fie la Izvorul Alb (aici si cu posibilitati de pescuit), fie chiar langa Piatra Neamt (la Izvorul Muntelui esti inconjurat de munti inalti care iti obstructioneaza o parte din cer. Locatia exacta pentru evenimentul de "altitudine mica" o vom stabili impreuna. Bineinteles ca se va putea ramane aici pana la intoarcerea "aventurierilor" de pe Ceahlau. Tot aici vom organiza si un targ/talcioc de instrumente, piese optice si accesorii pentru instrumente, tocmai pentru ca pasionatii de astronomiie din Moldova nu prea au magazine si locatii de unde sa cumpere direct instrumente si accesorii si multi nu au incredere in comertul online, mai ales in acest domeniu unde testarea e necesara... Daca vor exista multe inscrieri pentru eveniment, deci potentiali cumparatori, vom invita si firmele cunoscute din tara (Starmax, Telescop-Expert, Alcor, Astrovest). De asemenea vom incerca sa gasim un astronom in Moldova care sa devina reprezentant al uneia din aceste firme si sa deschida o locatie pemanenta, chiar magazin pentru Moldova (preferabil ar fi Bacau) deoarece e nevoie de asa ceva in zona noastra.
Cu privire la participarea la eveniment, din Piatra Neamt si Iasi sunt deja 6 persoane care vor participa, inclusiv urcare cu instrumente, in conditiile in care evenimentul inca nu a fost anuntat pana astazi. Suntem siguri ca vor fi doritori inclusiv din alte regiuni decat Moldova si putem sa-l transformam intr-unul national.
Asteptam sugestii si inscrieri la eveniment, cat si intrebari in legatura cu ce nu s-a inteles sau nu am mentionat aici.


Ultima modificare efectuata de catre OptikOla la 15 Mai 2013 09:16, modificat de 1 data in total
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 14 Mai 2013 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Star Party Moldova
Raspunde cu citat (quote)

Pentru urcarea pe Ceahlau mentionez (pentru cei care nu stiu deja) ca nu exista telecabina acolo, (dar exista telegondole la Piatra Neamt!) iar cu masina nu se poate ajunge pana la Cabana Dochia. Exista un traseu mai convenabil prin Bicazul Ardelean - Telec - Stanile, care presupune doar o ora de urcare pe jos. Eu, fiind si radiomator, am urcat pe aici antene, aparatura, etc. pana la Vf. Toaca (1900 m) unde avem instalat un repetor de emisie-receptie.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Mai 2013 16:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina idee Smile !

Imi place chestia cu talciocul Smile si mai ales sa vina firme (daca ar accepta eventual cate o reducere pe ici pe colo). Apropo invitatul firmelor de profil e la nivel de zvon sau s-a luat legatura cu ei/ele si exista interes?

S-a stabilit vreo data orientativa? Cam de ce bani e vorba la cazare/masa? Masa inclusa sau fiecare e pe cont propriu?

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 14 Mai 2013 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Invitatul firmelor este prematur, dar vom discuta, de principiu, zilele acestea cu ei. Cel putin cei de la Telescop Expert fiind in Harghita pot veni mai usor in zona, si din cate ii cunosc raspund la astfel de invitatii. Prezenta firmelor depinde de nr. de participanti. De aceea dorim sa ne semnalizati dorinta de a participa.
Vom stabili impreuna cu totii daca intalnirea va avea loc la Izvorul Muntelui/Bicaz sau la Piatra Neamt. La Izvorul Muntelui nu avem acces la tot cerul pentru obsevatii fiind munti inalti de jur-imprejur, dar locatia e minunata si eu cel putin o prefer. Bineinteles ca sus langa Cabana Dochia e OK dar nu toata lumea va putea urca acolo.
Dupa ce stabilim exact locatia vom putea vorbi si despre posibilitatile de cazare/masa.
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 16 Mai 2013 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am vorbit cu reprentantii Telescop Expert din Miercurea Ciuc si sunt dispusi sa participe la evenimentul care il pregatim.
Rugam pe toti cei care vor citi acest post sa ia legatura si cu alti amatori pe care ii cunosc in localitatile lor si sa incercam sa ne organizam. Din pacate, in ultimile zile am sesizat o activitate mai slaba pe forum... Dar speram sa afle cat mai multa lume de intentia noastra...
Nu vrem sa impunem cu orice pret ca intalnirea sa fie in Neamt. Daca vreti poate fi oriunde Bacau, Iasi, Suceava etc... Important este sa va spuneti parerea aici si sa cadem de acord.
Sus
predy665
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2012
Mesaje: 203



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 16 Mai 2013 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului: o idee buna
Raspunde cu citat (quote)

este o idee foarte buna ce ai propus,eu de mult timp astept sa vad vreo miscare sau semn de activitate pe aceasta parte de forum,eu in mod clar as participa la evenimente de prin preajma de prin Moldova si as mai putea aduce 1-2 persoane cu mine.
nu se stie nici odata exact unde are loc un eveniment deoarece nu cunoastem numarul exact de participanti.
dar chiar si asa nu strica deloc sa facem si o iesire in minim 6-7 persoane,poate chiar mai multe.
in principal ii rog pe toti care sunt interesati de activitati astronomice prin Moldova sa se prezinte aici.
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 21 Mai 2013 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rog implicare in aceasta actiune, deoarece timpul trece pe nesimtite si ne trezim in iulie tot atatia cati eram la inceput...
Bineinteles ca ne putem intalni si putem face observatii si in 5-6 persoane, dar e totusi o ocazie buna sa ne cunoastem, sa schimbam impresii, experienta fiecaruia si sa realizam acel targ de instrumente si accesorii atat de necesar aici in Moldova...
In plus, urcarea pe Ceahlau cu instrumente si observatiile facute acolo sus sunt un fapt deosebit si nu se uita toata viata o asemenea experienta...
Sus
predy665
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2012
Mesaje: 203



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 03 Iun 2013 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

slabe sanse sa se stranga oameni Confused partea aceasta de forum e mai tot timpu inactiva
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 06 Iun 2013 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe zi ce trece devine evident ca intalnirea, simpozionul - sau cum vreti sa ii spunem - nu va putea avea loc in forma propusa: cu un numar semnificativ de persoane, cu talcioc si invitarea unor firme de profil astronomic...
Totusi cei care am propus evenimentul vom astepta reactia dvs pana la 20 iunie dupa care vom lua o decizie in ceea ce ne priveste.
Sus
predy665
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2012
Mesaje: 203



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 19 Iun 2013 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu particip dar ca sa urci un telescop pe munte nu e usor.
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 25 Iun 2013 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea este de a urca cateva instrumente reprezentative, nu toti cu tot ce avem, iar caratul.... in echipa.... Bineinteles si un telescop. Revin maine cand incep sa fiu din nou mai activ aici.
Sus
predy665
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2012
Mesaje: 203



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 27 Aug 2013 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

forumu asta e mort de mult Laughing dupa cum vad
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Aug 2013 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul Costel Olariu (OptikOla) e in doliu (i-a murit mama) iar eu am sotia cu probleme de sanatate si sunt prins in treburile casnice mai ceva ca o bona filipineza.

Dar or sa treaca si astea si ne vom intalni cu siguranta.

Putintica rabdare , rugam...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Moldova/Bucovina

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact