Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Delfinul_(Prelucrată).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

viata


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Dec 2006 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Sa presupunem ca cineva ar putea sa faca o copie perfecta a mea, fiecare atom sa fie pus exact la locul lui. Acea persoana voi fi tot eu ? Adica ma voi simti eu in corpul respectiv, sau se va naste altcineva ?

Dacă acea copie a ta ar fi perfectă, atunci DA, acea persoană vei fi chiar tu. Dar nimeni nu va putea aranja vreodată atomii în așa fel încât să te recreeze pe tine pentru că ar trebui aranjați și atomii din restul Universului. Tu nu reprezinți numai domeniul din spațiu în care te afli. Fiecare atom din Univers contribuie la senzațiile și impresiile tale.
Forever_Man a scris:
Aceasta problema mi se pare esentiala pentru a afla cu adevarat ce creeaza viata. Daca in cealalta persoana ma voi simti tot eu, va fi un sentiment tare ciudat. Daca, in schimb, va fi o alta constiinta, din ce cauza va fi alta ? Daca nu atomii sunt cei care ma determina pe mine sa fiu eu, atunci cine determina acest lucru ? Exista intr-adevar suflet ?

Deci, ”sufletul” este dat de totalitatea atomilor din Univers, nu doar de cei care se află în domeniul redus din spațiu în care crezi că te afli tu.
Forever_Man a scris:
V-as ruga sa va ganditi la aceste lucruri. In acest moment, pentru mine e cea mai importanta problema stiintifica.

Frumoasă legătură vrei să faci între astronomie și biologie teoretică.
Forever_Man a scris:
Cu cine am discutat pana acum, nimeni nu a putut da o rezolvare. Cineva mi-a sugerat ca nu atomii sunt esentiali in ceea ce suntem noi, ci informatia. Dar aici apare urmatoarea problema. In viitor, cand robotii vor fi vii, ce s-ar intampla daca vom copia mintea unuia in corpul altuia ? Va aparea aceeasi problema. Simt ca rezolvarea nu cuprinde nici una din valorile adevarat sau fals. Cumva rezolvarea are nevoie de o noua valoare de adevar. Exista vreo astfel de logica ?

Deci, nu contează numai informația, ci și atomii. Mai mult, dacă am aranja toți atomii, atunci am avea și informația necesară.

În concluzie, o ființă vie nu constă numai în atomii ei, ci și în atomii din restul Universului. Din poziția acestor atomi rezultă și informația necesară pentru ”învierea” ființei respective. Părerea mea...

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Dec 2006 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desi problema biochimiei este destul de complicata, pana la urma informatia si modul ei de organizare sunt lucruri esentiale. Odata cu cresterea volumului de informatie creste foarte mult complexitatea. Cresterea complexitatii scade din ce in ce mai mult posibilitatile de control. Un program cu cat e mai complex cu atat e mai greu de intretinut (facut modificari) si mai imprevizibil. Programul genetic uman si programul functionarii masinariei astea care suntem noi sunt programe a caror complexitate depaseste cu mult tot ceeace suntem noi obisnuiti. Ajungem din nou in sfera atat de draga lui Abel a incertitudinii si nedeterminarii Very Happy
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2006 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Traim intr-o lume a dualismelor, spatiu-timp, unda-corpuscul, etc...
De ce nu am mai accepta unul, spirit-materie...?
Totul s-ar putea rezuma simplist la modul de organizare a informatiei pe trepte diferite, iar pentru a face trecerea sau conexiunea intre aceste trepte s-ar putea sa fie nevoie de logica de care vorbesti.

Altfel...
Esti sigur ca tu esti originalul si nu cumva o copie...?
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 31 Dec 2006 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iar umblati la motoras... nu-i bine. Rolling Eyes

Mai bine va ganditi daca voi veti fi, atom cu atom aceiasi, anii viitori. Ce pierdem pe parcurs, oare? Wink Ce castigam in schimb?
Citeam canva o carte, " Anatomisti in cautarea sufletului". Proasta idee.


Mi-a placut chestia cu dualitatea spirit-materie, d-le Z. Very Happy

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 31 Dec 2006 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:

Mai bine va ganditi daca voi veti fi, atom cu atom aceiasi, anii viitori. Ce pierdem pe parcurs, oare? Wink Ce castigam in schimb?
Citeam canva o carte, " Anatomisti in cautarea sufletului". Proasta idee.


Tocmai vroiam sa spun acest lucru, pentru ca:

Abel Cavași a scris:

Tu nu reprezinți numai domeniul din spațiu în care te afli. Fiecare atom din Univers contribuie la senzațiile și impresiile tale.


Cand am fost mic, am avut la dispozitie alte informatie si o alta perceptie asupra lumii. Acum stiu alte lucruri, si vad lumea altfel. Cu toate acestea, tot eu sunt, chiar daca nu mai am aceeai atomi. Ar putea fi o solutie dualitatea spirit-materie.

Stiti cumva daca exista o logica cu mai multe valori de adevar ? Am cautat pe google, dar nu stiu cum sa o numesc, si prin urmare nu am gasit nimic.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Dec 2006 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Stiti cumva daca exista o logica cu mai multe valori de adevar ? Am cautat pe google, dar nu stiu cum sa o numesc, si prin urmare nu am gasit nimic.

Există logica polivalentă (vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Logic%C4%83#Logica_polivalent.C4.83 ) sau logica fuzzy (vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Fuzzy_logic ).

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact