Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Clavius___Tycho.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Civilizatiile extraterestre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Ian 2007 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Sa fie asa de avansati incat noi sa parem doar niste furnici ? Furnicile oricat s-ar stradui, nu ar intelege nimic din lumea noastra. Dar noi suntem fiinte inteligente. Cu multa stradanie vom fi in stare sa le intelegem lumea. Sau ei au IQ-uri de milioane, si atunci noi chiar sa fim furnici ?

Bun, să presupunem că am fi cimpanzei, nu furnici. Explică-i unui cimpanzeu formula gravitației. Sau, hai să fim chiar mai mult decât niște cimpanzei; să fim chiar atât de aprope de ei cum sunt triburile de noi. Rezolvă aceasta problema comunicării științifice? De ce nu comunicăm cu triburile pentru a le scoate din ignoranță?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 31 Ian 2007 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stau si ma gandesc ce sa intamplat cu aborigenii din Australia cand "desteptii" de europeni (cu mult superior tehnologic acelor triburi) au aprope distrus acesta civilizatie ... sau chiar in cazul civilizatii aztece ... mi-e chiar frica sa fac analogia cu eventuala intalnirea unei civilizatie extraterestra mult superiora noua ... Sad
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Ian 2007 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai de aceea ei ne lasă în pace ca să nu se facă vinovați de greșelile noastre.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 31 Ian 2007 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Tocmai de aceea ei ne lasă în pace ca să nu se facă vinovați de greșelile noastre.


Chiar credetzi ca niste "omuleti verzi" stau cu ochii pe noi si ne lasa in pace ... eu zic ca odata ce v-om face contact cu o civilizatie extraterestra ar reprezenta un sfarsit pentru noi daca intradevar aceea civilizatie e mult superioara... sau poate v-om avea noroc si acei "verzisori" nu v-or avea nici un caracter uman (am vazut cum a distrus omul intregi civilizatii) ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 01 Feb 2007 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Stau si ma gandesc ce sa intamplat cu aborigenii din Australia cand "desteptii" de europeni (cu mult superior tehnologic acelor triburi) au aprope distrus acesta civilizatie



Mda, bun contra-argument/exemplu aduci Smile Acum e de dezbatut cit de mult erau mai evoluati tehnologic - sigur aveau armuri in unele cazuri arme de foc sau o structura/strategie militara mai evoluata dar in nici un caz nu ajunsesera sa isi puna problema paradoxului de arme de distrugere in masa unde chair ei insusi ar putea disparea.
Acum cred ca orice civilizatie care a evoluat suficient sa calatoreasca in spatiu a ajuns si a trecut prin o era atomica(sau similara) ca a noastra si au fost pusi fata in fata (la fel cum suntem noi acum) cu propria autodistrugere. Asta a facut pe multi dintre noi(chiar daca nu pe toti) sa vedem lucrurile si din alta perspesctiva, sa evoluam intr-un fel moral si sa incepem sa respectam toate formele de viata din jurul nostru. Ma rog chiar daca inca nu suntem acolo in totalitate din ce in ce mai multi oameni incep sa inteleaga asta. Caraterul uman a evoluat si evolueaza cu atit mai mult cu cit isi largeste orizontul de cunoastere. SI cred ca acesta evolutie e orientata mai degraba in directia de a suprima instictul de distrugere.


Citat:
eu zic ca odata ce v-om face contact cu o civilizatie extraterestra ar reprezenta un sfarsit pentru noi daca intradevar aceea civilizatie e mult superioara...



SI ce ar avea ei de castigat din asta? Hai sa studiem cateva posibilitaiti avansate in scifi:
- Resurse? Nu prea e credibil - minerale se gasesc in spatiu cosmic (pe care oricum il strabat ca sa ajunga aici) mult mai des si usor de exploatat decit elementele vii. Poate vin pt petrol? Smile - cred ca au trecut de mult de faza asta si navele lor nu merg pe benzina Smile
- Spatiu habitabil ? Statistic exista mai multe planete cu viata la nivel jos care nu au evoluat in inteligenta "superioara". Deci la fel ca in cazul resurselor nu face sens sa se lege la cap - probabil e mai usor sa colonizeze o planeta gen marte care probabil exista intr-o abundenta mult mai mare decit cele are au evoluat viata.
- Sa ne foloseasca pe noi ca mana de lucru? Nici atit. Noi acum folosim din ce in ce mai mult roboti - sunt mult mai eficienti. Peste cativa ani e foarte probabil ca majoritatea operatiunilor sa fie facute de roboti - deci foarte probabil ca ei au deja asta - cu atit mai mult cu cit cred ca nu se poate construi tehnologie spatiala fara ei. Ce sa faci cu oameni? se imbolnavesc, nu au cef sa lucreze, au nevoie de conditii speciale etc.

Orice ce intentie are un scop - iar in cazul asta nu vad decit una care ar putea face sens - curiozitatea (bine si asta daca nu cumva viata e o evolutie banala care se repeta relativ la fel peste tot in univers). Iar in cazul asta mai bine stau acolo si observa decit sa intervina.

Larry
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 01 Feb 2007 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca ai omis o alta posibilitate ... aceea de a conduce si a cuceri orice forma de planeta habitata ... de ce ? acelasi motiv pt care si oamenii se lupta ... motive de ordin politic aceea civilizatie e intr-o continua expansiune ... un imperiu galactic ... chiar nu vedeti analogia cu ceea ce sa intamplat pe Pamant acum cateva secole cu Incasii (parca ... e prea tarziu nu am timp sa ma documenzez cum trebe', dar o sa revin cu link sau ceva) care au fost pur si simplu impuscati pana la ultimul individ ... o intreaga civilizatie total distrusa. La fel si in cazul in care o sa vina in vizita si pe la noi o civilizatie avansata care se vor uita la noi ca niste furnici ...

cum ai zis si tu: "Statistic exista mai multe planete cu viata la nivel jos care nu au evoluat in inteligenta superioara " ... ce te faci sa crezi ca noi oamenii suntem atat de dezvoltati tehnologic ... ei foarte simplu ar putea sa ne vada ca o civilizatie de "nivel jos care nu au evoluat in inteligenta superioara" ... Sa fim si realistii din cand in cand ar fi mai bine ....

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 01 Feb 2007 00:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Dar daca ... ?
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Forever_Man a scris:
Sa fie asa de avansati incat noi sa parem doar niste furnici ? Furnicile oricat s-ar stradui, nu ar intelege nimic din lumea noastra. Dar noi suntem fiinte inteligente. Cu multa stradanie vom fi in stare sa le intelegem lumea. Sau ei au IQ-uri de milioane, si atunci noi chiar sa fim furnici ?

Bun, să presupunem că am fi cimpanzei, nu furnici. Explică-i unui cimpanzeu formula gravitației. Sau, hai să fim chiar mai mult decât niște cimpanzei; să fim chiar atât de aprope de ei cum sunt triburile de noi. Rezolvă aceasta problema comunicării științifice? De ce nu comunicăm cu triburile pentru a le scoate din ignoranță?


Dar daca nu vrem, sa incercam sa comunicam cu ei, si alegem calea mai usoara pt noi... cei cu putere de discarnamant mai mare, si decidem ce este bine pt ei, unilateral, fara a-i intreba daca le convine sau nu, noua stare de fapt carora tre' sa faca fatza din momentul in care noi luam hotarari si pt ei.

Fitzi siguri ca daca ar avea puterea si priceperea sa combata, ori cu argumente pasnice, ori cu cele mai putin pasnice , ar face-o imediat, dar i-si dau si ei seama ca sunt in inferioritate, si numerica si materiala fata de noi.

La fel si in cazul Extraterestrilor.

Chiar daca suntem "oarecum" inferiori dpdv tehnic ... nu suntem in inferioritate dpdv numeric.

Ei, i-si dau seama ca suntem multi si cei trimisi sa ne observe si sa ne abordeze la niveluri mai mult sau mai putin inalt, manifesta o reticenta vizibila din cauza ca ori nu stiu inca de ce suntem capabili, ca rasa, ori sunt mai multe specii care stau si observa ce si cum facem noi zi de zi.

Poate pe parcursul timpului au incercat diferite metode de apropiere, fata de noi , dar precum rasa Umana este dispusa sa raspunda la bine .... cu rau.... si la necunoastere tot cu rau... asa poate s-a intamplat si in cazul Extraterestrilor.

Omul este prin natura sa un Cuceritor, atunci cand vine vorba de interesul sau personal, si bunastarea lui si a semenilor lui.

Amintitzi-va de ce nu a cucerit Columb America atunci cand a pasit pe taramul descoperit de el ...
.... A asteptat sa ajunga intariri din Spania pt a cuceri si distruge civilizatii vechi de sute, sau mii de ani, fara a sa intreba..... Avem ce invatza de la ei sau nu.

In lumina, bunastarii pe moment el, la fel ca multzi dintre noi astazi, a ales calea cea mai scurta spre bunastare si succes.

Inrobind aceste civilizatii, care poate aveau ceva de impartasit cu noii veniti pe acele meleaguri.

La fel in Australia.... cand au vazut ca intalnesc rezistenta din partea aborigenilor , au ales calea sa colonizeze acel continent, ..... nu cu oameni de litere, sau invatati, sau preoti, care sa poata explica in mod pasnic ce si cum se va desfasura din acel moment inainte,..... ci cu Criminalii cei mai de temut, din temnitzele Imperiului Britanic, cu indezirabilii, din tot teritoriul controlat in acele timpuri de Britanici , caci doar acele persoane puteau face fata cruzimii necesare decimarii unei intregi civilizatii.

La fel si cu noi cei ce traim in ziua de azi ... mai bine sa punem raul in fata binelui, chiar daca avem de pierdut din actiunile intreprinse de semenii nostri, pe termen lung, dar pe termen scurt suntem Bine Merci ....

Eu nu cred ca rasa Umana nu poate face fata unei dezvaluiri a unor contacte Extraterestre cu civilizatia noastra, chiar si in numar limitat, bazate pe cunoastere si intzelegere din partea ambelor parti, dar cred ca asa ceva nu va exista , atat timp cat Omenirea, prin cei ce ne conduc sunt mai dispusi sa castige foloase prin intermediul fortzei, decat prin contacte pasnice intre " specii " din care cred ca am avea totzi ( si noi si ei ) de castigat.

"Divide Et Impera".... este cea mai elocventa cugetare care a stat la baza gandirii umane din antichitate si pana astazi, fie ca s-a aplicat pe plan local ( la nivel global ) intre noi, Oamenii sau, intre noi Oamenii si alte civilizatii venite din afara.

Daca Omenirea prin cei care iau decizii in numele nostru, ar da semne de bunavointza fata de Extraterestrii, ce ne observa si ne studiaza comportamentul nostru, ca specie, sunt sigur ca oamenii de rand ar intzelege, ca avem de invatzat si putem la randul nostru sa invatzam si noi pe " altzii " tot ce avem mai bun sau sa luam tot ce au altzii mai bun chiar daca forma sub care se prezinta poate parea ciudata pt multi dintre noi.

Eu cel putin .... , daca as intalni o astfel de entitate, in mod direct, poate m-ash speria, dar cred ca l-as imbia cu o tzigara si l-as invatza sa fumeze.... chiar daca asta nu-mi face bine nici mie nici lui Smile .....dar poate-i place si uite asha avem un punct de plecare in comunicare din acel moment inainte.....

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 01 Feb 2007 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Știe pisica de lângă noi care este identitatea noastră (data nașterii, de exemplu) sau înțelege ea ce tehnologie folosim pentru a ne ridica în cosmos sau îi pot eu transmite cumva că intenția mea este să revoluționez Fizica Smile? Pe ea o interesează vrăbiile, șoarecii, laptele, căldura, patul alb și moale, etc. Credeți că dacă aș începe să “vorbesc” cu ea despre determinantul unei matrice sau despre inelele lui Saturn, m-ar privi în ochi Smile?


Da, si asta este un argument bun si care poate fi dezvoltat. Sansele sunt mari ca interesele a doua civiizatii aflate la diferite nivele de evolutie sa nu se intersecteze. Cum pe noi putin ne intereseaza acum sa cucerim imperiul(ma rog musuroiul) furnicilor.
Pe de alta parte intervine limbajul folosit pt comunicare - chiar daca ii vorbesti unei pisici de un soarece sau vrabie ea tot nu intelege Smile pt ca ea are un limbaj al ei dat de stadiu si directia de evolutie. La fel noi avem la momentul asta adoptat un mod de comunicare (limbaj vorbit, scris, matematic etc). Dar ma mult ca sigur asta o sa evolueze cu atit mai mult cu cit deja se simte o limitare - este relativ lent, relativ limitat (cum zicea cineva nu exista cuvinte sa descriu ceace simt) si imprecis - genereaza multe confuzii. Iar ca sa fac o speculatie de cum ar putea sa evoluam la capitolul comunicare - as pune bani pe interfete neuronale direct intre creierele umane si complementate de baze de date si functi facute de masini(calculatoare) - asta mi se pare cel mai eficient mod posibil de comunicare la ora actuala si foarte probabil de realizat in viitorul apropiat.

Deci sansele sunt mari ca o civilizatie extraterestra evoluata sa aiba un limbaj extrem de complex si methode de comunicare complect diferite. Dar sigur vor stii sa comunice cu noi (sa ne inteleaga si sa se faca intelesi) cum si noi de altfel putem sa comunicam cit de cit cu unele animale (ma rog limitat la nivelul lor de intelegere si interes)

In final cred ca ma degraba ei stiu ca noi nu o sa putem sa intelegem multe - iar o intelegere partiala de multe ori poate duce la concluzii gresite.

Larry
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 01 Feb 2007 01:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

larrylart a scris:
Deci sansele sunt mari ca o civilizatie extraterestra evoluata sa aiba un limbaj extrem de complex si methode de comunicare complect diferite. Dar sigur vor stii sa comunice cu noi (sa ne inteleaga si sa se faca intelesi) cum si noi de altfel putem sa comunicam cit de cit cu unele animale (ma rog limitat la nivelul lor de intelegere si interes)


Adevarat , relativ, afirmatia ta.... nu trebuie sa mergem cu exemplele in afara Spatiului de interes , in mod direct ( Pamantul ) , .... ai incercat sa stai in acelasi compartiment de tren cu un Turc, un Ceh, sau cu un Leton, timp de 1 ora, ? .... Vei vedea ca dupa un timp relativ scurt te vei putea intzelege cu ei recurgand la artificii mai mult sau mai putzin ortodoze,.... semne desene , descrieri scriptice a unor obiecte, etc.... Daca stam sa ne gandim bine si ei sunt straini fatza de limba in care te exprimi nativ, doar ca exprimarea o faci atat verbal cat si prin semne sau desene , ca interlocutorul tau sa priceapa ce vrei sa spui.

Aceeasi regula zic eu ca se poate aplica si in cazul unui contact cu alta Rasa in care singurul mod de comunicare este cel vizual; ( asta daca are ochi sa vada ) Smile

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 01 Feb 2007 01:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Se pare ca ai omis o alta posibilitate ... aceea de a conduce si a cuceri orice forma de planeta habitata ... de ce ? acelasi motiv pt care si oamenii se lupta ... motive de ordin politic aceea civilizatie e intr-o continua expansiune ... un imperiu galactic ... chiar nu vedeti analogia cu ceea ce sa intamplat pe Pamant acum cateva secole cu Incasii


Vad analogia si am zis e un contra-argument foarte bun. Totusi asta a fost la o alta scara si la alte ordine de putere - cum am mai zis atunci omul nu a fost pus fata in fata cu idea de a se distruge pe el insusi si mecanisumul de autoconservare nu sa pus in miscare sa il faca sa reconsidere actiunile lui. Pe cind daca vorbim la ce nivel de tehnologie va implica calatoria inter-stelara (speculez ceva de genul deformarea spatiului sau ma rog forte enorme in joc comparat chiar cu energia nucleara de acum) asta se aplica si atunci cu atit o sa ne faca sa ne gindim mai atent si implicit sa respectam viata ori unde ar fi ea.

Nu cred ca am omis posibilitate pt ca intra in categoria "Spatiu habitabil". Ecomic si implicit politic nu face sens sa calatoresti de n ori mai mult spatiu sa gasesti o planeta ca a noastra cind sunt mult mai multe altele si mai aproape care pot fi colonizate cu eforturi mult mai mici.

Citat:
... ei foarte simplu ar putea sa ne vada ca o civilizatie de "nivel jos care nu au evoluat in inteligenta superioara" ...


Aici daca stau sa ma gindesc bine - cred ca ei mai degraba nu ar deranja nici o planeta cu viata. Daca difereta de evolutie e chiar atat de mare atunci cu atit mai mult nu au nevoie de niste amarati ca noi sau ce am putea face sau mica noastra planeta ... mai degraba se orieteaza la provocari pe masura. Oare noi ne punem acum la mintea furnicilor sa le cucerim musuroaiele ? Smile

Larry
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 01 Feb 2007 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu nu cred ca rasa Umana nu poate face fata unei dezvaluiri a unor contacte Extraterestre cu civilizatia noastra, chiar si in numar limitat, bazate pe cunoastere si intzelegere din partea ambelor parti, dar cred ca asa ceva nu va exista , atat timp cat Omenirea, prin cei ce ne conduc sunt mai dispusi sa castige foloase prin intermediul fortzei, decat prin contacte pasnice intre " specii " din care cred ca am avea totzi ( si noi si ei ) de castigat.


Asta e de dezbatut. Sigur omenirea va suprevietui, da la ce cost?
Sa nu uitam ca in momenul actual multi (daca nu o majoritate a omeniri) sunt religiosi si multe religii (poate mai putin budismul) mizeaza pe faptul ca nu mai exista viata (chiar si neinteligenta) nicaieri in univers. Mai mult sunt multe grupuri religioase extreme - gen anumite secte muslmane (care se omoare pe ei si pe alti ca sa ajumga in rai la cele sapte virgine) sau evanghelisti lui Bush care astepata ca pamantul sa fie distrus ca sa vina mantuitorul dupa ei sa ii salveze. Cum crezi ca vor primi ei vestea ca tot ce au crezut in nu e adevarat?
Sau, un alt punct de vedere - oameni inca urasc/discrimeaza alti oameni numai prin faptul ca sunt din alta zona geografica (in multe cazuri chiar nu foarte departe ... un alt oras) sau pe criteri de cultura sa nu mai vorbesc de culoare. Cum crezi ca ar reactiona acum la ceva si mai diferit?

Sigur acum exista si oameni deschisi la minte - dar atata timp cit inca un numar important nu au ajuns inca la intelegerea asta riscul de haos social e prea mare. Iar o civilizatie extraterestra in mod sigur a aflat asta din observatii si nu vor risca complicatii.

Ca sa nu mai vorbesc de schiburi de tehnologie. Chiar un schimb informatie mai simplu poate fi fatal, dat fiind nivelul nostru de intelegere.
Imi amintesc un serial scifi(cred ca era din Ray Bradbury Theater sau The Outer Limits) unde o persoana afla secretul universului (sau al vieti - nu imi mai aduc aminte bine) de la un strain - si in momentul in care il afla inebuneste si la fel toti care il aud din oraselul respectiv. Concluzia fiind ca poate ca nu suntem pregatiti inca sa intelegem ceva asa de complex si ca va trebui sa aungem la un anumit nivel de evolutie ca sa putem sa "suportam" o asemenea informatie. Alfel riscam sa o luam razna si sa pierdem orice interes in viata Smile

Larry
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 01 Feb 2007 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Dar daca ... ?
Raspunde cu citat (quote)

Mircea_Albu a scris:


Ei, i-si dau seama ca suntem multi si cei trimisi sa ne observe si sa ne abordeze la niveluri mai mult sau mai putin inalt, manifesta o reticenta vizibila din cauza ca ori nu stiu inca de ce suntem capabili, ca rasa, ori sunt mai multe specii care stau si observa ce si cum facem noi zi de zi.

Eu nu cred ca rasa Umana nu poate face fata unei dezvaluiri a unor contacte Extraterestre cu civilizatia noastra, chiar si in numar limitat, bazate pe cunoastere si intzelegere din partea ambelor parti, dar cred ca asa ceva nu va exista , atat timp cat Omenirea, prin cei ce ne conduc sunt mai dispusi sa castige foloase prin intermediul fortzei, decat prin contacte pasnice intre " specii " din care cred ca am avea totzi ( si noi si ei ) de castigat.


Bine spus, sunt mai multe specii. Avand in vedere ca sunt mai multe specii, oare toate adopta acelasi comportament ? Se tem toate sa nu dezechilibreze cultura ?

SETI a promis ca atunci cand va primi un semnal din spatiu, va face totul public. Acest lucru nu va echivala cu insasi venirea extraterestrilor aici ? Nu va afecta in acelasi mod religiile lumii ? Mai ales daca semnalul va fi unul vizual, sa vedem si cum arata speciile respective ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 01 Feb 2007 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand cineva ajunge la nivelul la care incepe sa inteleaga universul si viitorul tragic al lui incepe sa filozofeze si sa pretuiasca ori ce forma de viata.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Feb 2007 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marii filozofi ai antichitatii isi scrisesera deja operele, religia crestina avea peste o mie de ani de existenta si conchistadorii s-au purtat ca niste barbari macelari. Stiu o sotie a unui mare poet care a calcat cu masina de teren o biata Dacie si a omorat trei oameni. Cultura si civilizatia nu prea garanteaza mare lucru, mai ales atunci cand esti convins ca mai destept si frumos ca tine nu e nimeni si cei cu care te intalnesti sunt un fel de goange infecte.
Sus
larrylart
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 189



Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 01 Feb 2007 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Marii filozofi ai antichitatii isi scrisesera deja operele, religia crestina avea peste o mie de ani de existenta si conchistadorii s-au purtat ca niste barbari macelari.


Bine, dar cati avea acces la operele lor si mai mult la educatie? Si mai mult cati din care aveau acces chiar studiau aprofundat asta? Cum zicea cineva "cu ofloare nu se face primavara".
Iar de religia crestina nu vreau sa vorbesc - cu atit mai mult cu cit dintr-o colectie de reguli more bune si utile a devenit o autoritate absoluta aberanta, represiva si inchisa la minte.

Citat:
Stiu o sotie a unui mare poet care a calcat cu masina de teren o biata Dacie si a omorat trei oameni.


Nu stiu daca cazuri particulare reprezinta majoritatea sau poate da o masura de nivelul de civilizatie la care suntem. Sau poate crezi ca majoritatea sunt ca persoana de mai sus?

Citat:
Cultura si civilizatia nu prea garanteaza mare lucru, mai ales atunci cand esti convins ca mai destept si frumos ca tine nu e nimeni si cei cu care te intalnesti sunt un fel de goange infecte.


Da, toti avem un EGO si natura a avut un motiv bun sa il puna acolo pt ca a incurajat competitia si asta e resposabila, printr ealtele, de ce am realizat pana acum. Dar, chiar si acest ego a fost slefuit dealungul timpului - daca in trecut ne omoram uni pe alti pt o imagine si era considerata chiar o onoare sa faci asta - acum astea sunt crime si se folosesc alte methode mai evoluate pt a satisface egoul. Acum cum fiecare isi exercita foloseste si controleaza acest ego ... e dezbatut - dar evolutia societati in general are un cuvint bun de zis la capitolul asta.

Acum nu cred ca poate zice nimeni ca societatea nu a evoluat din punct de vedere al mentalitati/moral. Sigur mai e mult de facut la capitolul asta - dar zic eu, odata cu dezvoltarea internetului, communicare va atinge un nou nivel (imposibil pana acum) si asta va contribui la o evolutie accelerata pe toate planurile - inclusiv al mentalitati. Sa dau un exemplu - in trecut am avut si eu ideii intr-un domeniu sau altul, la acel timp eram convins ca sunt primul in lume care si-a pus problemele astea - ca sa realizez, dupa ce am dat de internet ca mai sunt alti care au avut ideile respective sau cel putin au abordat tangential - oricat de "neconnventionale" ar fi fost ele - si asa am mai prelucrat unpic ego-ul, gratie comunicari.

Larry
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact