Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Tempshot0012.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

iesire sub stele


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Muntenia

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Feb 2007 00:50 Download mesaj
Titlul subiectului: iesire sub stele
Raspunde cu citat (quote)

In noaptea de 7/8 februarie a.c. am organizat ad-hoc o mica iesire la mine la tzara. Am fost mai mult pentru recreere, dar evident, ajunsi intr-o zona cu cer bun nu puteam sa nu profitam la maxim de asta. Am mers in formatia Cristina Tinta, Dana Stoica, Catalin Fus, Ilona Manea (prietena lui Caralin) si eu. Ca instrumente am avut binoclul William Optics 7x50 ED al Cristinei, telescopul de 33 cm al lui Catalin si Meade-ul SC200 al SARM pe care l-am folosit pentru fotografie ghidata. Am avut noroc de o atmosfera foarte clara, cu magnitudine limita in zenit in jur de 6.9 pana aproape de rasaritul Lunii si un 3 pe scara Bortle.
Pe partea de vizual seara a debutat cu o imagine fantastica a lui M42 prin telescopul lui Catalin. Am cam fost dat peste cap de cum arata intr-un telescop de 33. Fenomenal! Aproape ca in fotografii. Detalii uimitoare in toate zonele nebuloasei (ce bine ca ochiul are latitudine mare de expunere Smile) ). Am mai vazut M51 cu bratze evidente probabil si pentru cineva care se uita prima oara prin instrument, M 81 (bratze spirale usor vizibile) si M82 (celebrul V de praf sarea in ochi oricui), galaxiile din Leo (ce frumos e NGC3628 cu a sa dunga de praf ecuatoriala; am incercat sa revad Leo I dar prezenta lui Saturn in apropiere si insuficienta mea adaptare la intuneric m-au facut sa n-o vad de data asta). Am mai aruncat un ochi la M97, M3 si cateva nebuloase planetare in Gemeni, cum ar fi Eskimo (NGC 2392). De asemenea, am avut parte si de cele mai frumoase imagini vazute de mine vreodata cu un binoclu. Cat de mult se simte calitatea optica la WO asta cu lentile ED; alta viatza.
Am facut si cateva fotografii (eu si Cristina). Desi uitasem doi acumulatori acasa, eternele baterii 777 au sarit in ajutor (singurele baterii gasite la magazinele din sat; noroc ca erau calde si proaspete si noroc ca vanzatorul a avut suficienta stapanire de sine incat sa-mi dea bateriile dupa ce m-a intrebat de 3 ori daca sigur vreau 10 bucati Very Happy). La http://s12.photobucket.com/albums/a204/denebra/astro%20ghidate/ gasiti fotografiile Cristinei (primele 3 imagini); de retinut imaginea cu Hyadele Wink Eu am facut o singura fotografie. Mi-am amintit ca atunci cand am fotografiat cometa Machholz in apropierea Pleiadelor (acum 2 ani) am fost uimit de nebuloasele obscure din apropierea Pleiadelor si a nebuloasei California. Asa ca am fotografiat din nou zona, concentrandu-ma pe aceste nebuloase obscure. Imaginea o vedeti la: http://smg.photobucket.com/albums/v228/ale...nu_web.jpg Daca incadram un pic mai la dreapta era un pic mai bine, dar si asa sunt destul de multzumit de imagine.

Cer senin si cat mai multe rapoarte de observatii!!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2007 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Muy bien Senor Conu y Senorita Cristina. Sper ca in curand (depinde de vreme) sa ma "laud" si eu cu niste observatii.
Numai bine!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2007 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

frumos! felicitari pentru observatiile facute.

Citat:
De asemenea, am avut parte si de cele mai frumoase imagini vazute de mine vreodata cu un binoclu. Cat de mult se simte calitatea optica la WO asta cu lentile ED; alta viatza.


Ei, cum e domnu' alex cand dai de calitate?
alta viata, te cred! Very Happy

sunt curios cum ai facut observatiile cu acest binoclu, ai reusit sa-l tii in mana sau ai folosit un trepied?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 10 Feb 2007 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru că existați și pentru că ne dați și nouă din existența voastră!
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Feb 2007 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim de cuvinte!
zircon, eu n-am zis niciodata ca nu ar ajuta calitatea. Eu insist pe faptul ca se pot face observatii astronomice deosebit de utile si cu instrumente nu chiar perfecte dpdv optic. Si tot bag mesaje pe tema asta pentru ca pot ajunge pe respectivele topicuri si incepatori care pot intelege ca daca nu au cele mai bune instrumente nu pot face treaba buna in domeniu.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2007 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, vad ca a fost o falsa neintelegere intre noi.
Nici eu nu am spus vreodata ca nu se pot face observatii astronomice obisnuite cu instrumente obisnuite.
Am insistat pe calitate in general pentru ca sunt mai pretentios din fire, poate mai carcotas.
Si totusi exista si observatii la care calitatea instrumentului si designul lui optic au un cuvant greu de spus, si ma refer doar la detaliile planetare sau la despicarea unor duble mai dificile.
Lucrurile astea de buna seama le stii mai bine decat mine.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Feb 2007 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand sunt pe acest forum am observat ca exista doua categorii de astronomi amatori. (Bine, nu ma refer la cei care ocupa partea de jos a forumului cu teorii de tot felul Smile. Aia nu se pun.) Exista cativa, foarte putini, care au dat de bani si au ajuns in pozitia sa-si cumpere tot ce le trece lor prin cap. De cele mai multe ori dupa ce dau o groaza de bani constata ca nu e chiar aia la ce se asteptau. Cea mai mare parte insa sunt romani obisnuiti, amarati, cu un salariu cel mult "mediu pe economie" si care atunci cand aud de sume peste 150 de euro ii apuca groaza. Astia ori se lasa pur si simplu de acest hobby ori daca sunt foarte ambitiosi (si exista vreo cativa) isi iau un binoclu sau un telescop newton synta, skywatcher, orion (de pana in 15 cm), ce-o fi acolo mai ieftin si nu se lasa si ies la observatii si fac poze prin ocular si dai si lupta... Astia trebuie incurajati. Astora trebuie sa li se spuna ca ceea ce fac ei nu e de pomana. Astia sunt adevaratii astonomi amatori.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 11 Feb 2007 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Astia ori se lasa pur si simplu de acest hobby ori daca sunt foarte ambitiosi (si exista vreo cativa) isi iau un binoclu sau un telescop newton synta, skywatcher, orion (de pana in 15 cm)


Al meu e de 20 cm. Very Happy

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 11 Feb 2007 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
De cand sunt pe acest forum am observat ca exista doua categorii de astronomi amatori. (Bine, nu ma refer la cei care ocupa partea de jos a forumului cu teorii de tot felul . Aia nu se pun.) Exista cativa, foarte putini, care au dat de bani si au ajuns in pozitia sa-si cumpere tot ce le trece lor prin cap. De cele mai multe ori dupa ce dau o groaza de bani constata ca nu e chiar aia la ce se asteptau. Cea mai mare parte insa sunt romani obisnuiti, amarati, cu un salariu cel mult "mediu pe economie" si care atunci cand aud de sume peste 150 de euro ii apuca groaza. Astia ori se lasa pur si simplu de acest hobby ori daca sunt foarte ambitiosi (si exista vreo cativa) isi iau un binoclu sau un telescop newton synta, skywatcher, orion (de pana in 15 cm), ce-o fi acolo mai ieftin si nu se lasa si ies la observatii si fac poze prin ocular si dai si lupta... Astia trebuie incurajati. Astora trebuie sa li se spuna ca ceea ce fac ei nu e de pomana. Astia sunt adevaratii astonomi amatori.


Buna descriere Exclamation

Acuma sa va spun perspectiva mea: sunt 3 categorii dupa mine: 1. cei care au foarte multi bani si isi cumpara orice le trece prin cap (nu conteaza daca sunt multumiti sau nu dupa ce le au); sunt foarte putini; 2. cei care sunt pasionati de astronomie nu de ieri de azi, ci de mult timp si care in sfarsit in ultimii ani isi pot lua un instrument serios la un pret decent, dupa o perioada de economii (dupa multe informari si uneori incercari de a face unul cu mana lor); 3. cei carora li se pare cool si care se asteapta sa vada printr-un telescop imagini ca si cu Hubble, dar nu vor sa dea multi bani, asa ca tot intreaba ce se poate vedea cu un refractor de 60-70mm sau un reflector de 114 in general, cat de bine se vede, "cat de mult bate", ce detalii se vad etc.(incepatori de-a binelea, neinformati), eventual cat de departe poti vedea terestru cu el. Cei ce trebuie incurajati sunt toti, dintr-o masa mare de oameni vor ramane pana la urma cativa care vor lua mai in serios astronomia. Si cel care are banii si cei care vor ceva ieftin sa vada cum e merita incurajati, pentru ca nu se stie niciodata de unde sare iepurele.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2007 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa va contest pregatirea, dar de data asta cred ca va hazardati amandoi in afirmatii.
Lucrul asta nu il spun eu ci exemplul de mai sus al lui forever.
Ati uitat amandoi ca sunt o multime de tineri care isi cumpara instrumente din banii parintilor, ei fiind inca elevi.
Si pentru ca e necesar ca acestia sa aiba respectul cuvenit fata de munca celor ce i-au crescut, mi s-ar parea normal ca inainte de a cheltui acesti bani sa se informeze corect.
Este necesara aceasta documentare prealabila si pentru simplul fapt ca nimeni nu se naste cu astfel de cunostinte.
Am mai spus si vad ca e necesar sa mai reamintesc ca factorul uman este greu de supus statisticii, este greu de clasificat fiind extrem de alunecos.
Daca totusi doriti sa faceti o clasificare (care inca nu vad la ce foloseste), ar fi bine sa intruniti o grupa formata minim dintr-un sociolog, un psiholog, si un astronom profesionist care a lucrat multa vreme cu publicul si care impreuna sa faca un studiu serios pe subiectul in cauza.

Daca insa ati facut aceasta clasificare dintr-o simpla rautate, atunci ea tot nu foloseste la nimic si nici nu ar merita replica. Eu exclud din start aceasta varianta.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Feb 2007 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa iesire , domnul Alex , un telescop de 33 cm sub cer negru este mai mult decat mi-am dorit eu vreodata . Eu visez la un 20 cm sub cer negru Very Happy ... si senin ca in ultima vreme m-au cam incurcat norii.
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Muntenia

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact