Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
tranzit_venus.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225609
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclul Optomax 10x50


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2015 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclul Optomax 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul Optomax 10x50

Iata ca si in Germania anilor 70 exista incercari de a insela beneficiarul, similar cu cele existente azi pe piata. O mare dezamagire. Intr-un fel as fi fost extrem de curios sa stiu cam care era pretul unui astfel de produs comparativ cu alte binocluri similare cum ar fi CZ 10x50, etc.
Un binoclu care nu cred ca avut parte de prea multa proiectare. Pur si simplu se ia un 8x30 al vremii, se scot obiectivele si se inlocuiesc cu tuburi lungi de 8x40 ale vremii in care se pun niste lentile capabile sa dea o putere de marire 10x. Sau pe undeva pe acolo caci struto-camila are de fapt 9X nicidecum 10x. Dar “las ca merge si asa , scrie 10x !” o fi zis seful si atunci ?
Culmea este ca prelucrarea pieselor mecanice componente au o calitate deosebita aratand ca in spatele acestui produs sunt echipamente si manopera de inalta clasa.

Date tehnice:
Diametrul obiectivului: 50mm
Puterea de marire: 10x – real 9x
Sistem de focalizare: Central
Distanta minima de focalizare: 10m
Camp vizual real: 5,6 grade
Camp vizual real la 1000m: 98m
Acoperire suprafete optice: MC – albastru, violet ocular, bleu pe obiective
Sistem Prisme: porro
Material Prisme: BaK4 - Schott
Greutate: 698 grame
Montare pe trepied: Nu


Practic corpul original este un model minimal, fara suruburi, fara prea multe accesorii pe principiul, “las ca iese mai ieftin”. Totusi sticla este SCHOTT. Dar daca ocularele sunt de bine de rau acoperite binisor cu albastru si indigo, obiectivele sunt slab acoperite cu un bleu avand o foarte slaba densitate. Practic sticla este de buna calitate. Poate ar mai fi mers ceva depuneri antireflex pe oculare.
Totusi cuvantul final in acest system as spune ca il au prismele. Foarte mici, prisme de 8x30, care nu pot mai mult. Prin ele nu trece suficienta lumina la 9X, astfel incat Bak4 cedeaza lejer in fata unor binocluri 10x50 BK7.
Imaginea are detalii foarte bune,dar se simte lipsa de luminozitate pe care te-ai fi asteptat de la un 10x50. Contrastul este lejer perturbat de o serie de fantome si reflexii interne datorate economiei mari la care sa apelat in configurarea traseului optic si a slabei acoperiri a obiectivelor. Impresionant este si eye relieful foarte mare, atat de mare incat nu este nevoie sa scoti aparatorile pentru a folosi ochelarii.
In regim terestru imaginile sunt influentate de lumina parazita din anumite unghiuri. Este folosibil mai ales daca nu avem pretentia de utilizare diurna. Claritate este undeva la circa 30 % de margine ceea ce arata clar si proasta “acordare” a obiectivelor cu ocularele. Coloritul este natural si detaliile foarte bune (in zona de clar). Nu produce irizatii in contralumina.
In regim astro, are aceeasi luminozitate ca si un 8x30, dar deranjeaza zona mare de neclar de pe marginie. Stelele sunt punctiforme si colorate natural. Este insa foarte pretentios la lumina laterala fata , care daca exsista , atunci atenueaza contrastul multisor.
Este un binoclu foarte usor, este poate singurul lucru reusit la aceasta versiune. La 698 de grame, poate fi tinut mult timp in mana si tremura foarte putin. Nu are sistem de montare pe trepied.

In final un binoclu care nu isi merita nici faima germana nici banii dati pe el. Bun de ocolit.

Si apropos de acest lucru, as vrea sa fac o mica paranteza:
Am dat multor colegi tineri de pe forum sfatul ca inainte de a face o achizitie sa se documenteze aici pe forum (ca slava domnului exista foarte multe informatie utila aici la noi) sau pe alte “surse” Smile
Un binoclu trebuie “interpretat” , inainte de achizitia lui, din toate punctele de vedere, inclusiv gabarit, inclusiv numar de suruburi etc.
Micile detalii fac diferenta, de multe ori, intre originale si clone.



Optomax10x50mic.jpg
 Descriere:
Optomax 10x50 - un binoclu foarte usor, cu putere maritoare 9x, util doar in regim de zi.
N.a.- In poze tuburile (deoarece pielea originala era dezlipita in prea multe locuri) sunt montate in aparatori de cauciuc care nu sunt originale (au fost luate de
 Marime fisier:  835.4 kb
 Vizualizat:  de 3140 ori

Optomax10x50mic.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4841

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Aug 2015 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi aici niste preturi (sunt modelele japoneze, care par mai bine facute)
http://www.birdforum.net/attachment.php?at...1397645486

Apropo, cum iti dai seama ca "totusi sticla este SCHOTT" ?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Aug 2015 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prismele sunt taiate cu canalul specific Zeiss, au prelucrarea laterala cu semanatura specifica, si un colorit cald (coloritul cald exista si daca nu este accentuat de usoara virare galbuie utilizata de Zeiss). Ca prismele sunt taiate si prelucrate in fabrica de sticla propriu-zisa sau in alte ateliere speciale dedicate pt Zeiss sau in atelierele proprii Zeiss(astea le recunosc eu sigur) este putin important furnizorul fiind Schott. Pana acum le ziceam in reviewurile mele sticla Zeiss. Am generat oarece confuzie, sa zis ca e Schott ca Zeiss nu isi face singur sticla ci doar o prelucreaza ceea ce este foarte adevarat. Eu nu recunosc 100% sticla SCHOTT decat daca este prelucrata pentru Zeiss, ca sa fiu mai la obiect.
Modelele din revista sunt japoneze, posibil mai noi ca si productie si sigur cu Bk7. E normal ca si pretul este foarte mic. Culmea e ca daca OPTOMAX-ul 10x50 facut de japonezi cu Bk7 este un binoclu normal japonez (cum cred eu ca sunt sanse mari) respectiv cu prisme normale pt 10x, atunci la un pret mult mai mic japonezul este mult mai bun decat germanul meu, un fel de "copia mai buna decat originalul" Smile
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4841

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Aug 2015 03:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Modelele din brosura (copii japoneze) sunt din anii '60, brosura in sine e din 1967, iar originalul german (inselator si neacordat, dar cu prisme taiate Zeiss in sticla SCHOTT) e din anii '70. Ceva-mi scapa. Rolling Eyes
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Aug 2015 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Data de fabricatie am estimat-o (nu are serie) dupa executia in sine a binoclului. O eroare de cativa ani este posibila fara doar si poate. Pana la urma iata ca eroarea se corecteaza si plaseaza, se pare, cu vreo zece ani mai devreme. Multumim pentru corectie.
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 07 Sep 2015 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hm, nu am mai vazut asa ceva, ma cam mira ,de unde il ai? sa nu fie vreo corcitura facuta de vreun utilizator...
Pe vremea anilor 80 nu erau " juma gumate,juma nu" ori erau compet gumate, pentru armata,vanatori,ce stiu eu , ori nu .
Al tau pare jumate chinezarie, jumate japonez sau nemtesc.
Apropos de unde sti ca e german , scrie pe el?
Si SCHOTT e de cand lumea parte integrala a concernului Carl Zeiss Jena
A fost cumparat de Zeiss pentru a avea turnarea Sticlei sub control.
Ca produc si pentru alti,nu e vreo problema.
Am sa caut ceva amanunte despre producatorul tau ca e tare dubios,cel putin e West sau Ost germany?

Ceva nu stimuie cu binoclul asta, ori e facut din 2 unul ori chiar ai prins un unicat si e de nepretuit de scump Wink desi daca ma gandesc bine tendez pentru prima varianta. Razz
Unchiul Gugle nu arata nimic asemanator cu al tau Geek
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4841

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Sep 2015 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citeste descrierea pozei:
Citat:
N.a.- In poze tuburile (deoarece pielea originala era dezlipita in prea multe locuri) sunt montate in aparatori de cauciuc care nu sunt originale (au fost luate de ...


Referinte despre acest model "german" n-am gasit decat sub forma "copiei" japoneze.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Sep 2015 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu scuzele de rigoare, abia acum vad ca la comentariile pozei nu a incaput tot textul original. Deci , tuburile sunt normale cu pielea caracteristica lipita pe ele. Dar fiind foarte imbatranita aceasta (pielea sau imitatia , ma rog) era jupuita in mai multe locuri. Mi-a fost pur si simplu lene sa refac pielea, mai ales ca nu merita efortul. Astfel incat o solutie rapida a fost montarea unor mansoane de cauciuc de la un EXACTA 10x50 (acesta la randul lui un binoclu mai putin recomandat din punctul meu de vedere) peste tubul original, montare ca s-a facut instant caci se potriveau relativ bine.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact