Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
f1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoscop


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Noi 2015 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoscop
Raspunde cu citat (quote)

Salutari

Ma intereseaza back focus distance-ul ptr SW Mak 90, Mak102, Mak127 (sau alte Mak-uri cu dimensiunile mentionate sua similar...nu mai mar)
Aveti idee de niste valori?

Ce posibilitati de extindere a back focus-ului am in caz ca nu e suficient? Impinsa primara mai in fata? sau alte artificii

multam in avans

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Noi 2015 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din testele mele cu Mak-ul SW de 127 (varianta neagra cu iesire pe 1.25") si cu focal reducer (estimat la 1:2.5) pus chiar la iesirea din tub (care reduce drastic backfocus-ul), am ajuns fara probleme in focus cu diagonala de 1.25" si mai era loc de manevra. Dar incerc in weekend sa masor.

In general nu prea este recomandat sa impingi primara mult mai in fata deoarece il scoti din plaja de corectie optima.
Ce vrei sa pui la cale ?
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Noi 2015 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pregatesc nimic spectaculos..... poate un binoclu.... zic si eu....

2 makuri sau 2 lunete..... 105f5.... 120f5... decizii.... decizii.


@nobody: multumesc ptr orice info legat de Mak-uri

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2015 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că o combinare a două spooting-scope tip maksutov-cassegrain care au deja prisme incluse ar face casă bună împreună, pe un suport comun cu șuruburi de colimare a celor două tuburi. Sigur, dacă găsești unele la care se pot înlocui ocularele, nu din cele cu zoom. Ah, ar fi o problemă cu distanța dintre ochi care limitează diametrul maxim al obiectivelor... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Noi 2015 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca lunete ar fi mai usor de implementat ca se poate scurta tubul... as obtine camp mare.
Problema e ca la F5 ai nevoie de oculare bune, cate 2 bucati la fiecare focala....
Maksutov e mai putin pretentios la oculare dar ai camp mai redus, ceea ce poate fi ok ptr planete....

De test cred ca o sa incerc cu luneta 120F5... am o diagonala dielectrica de 2" si inca una dielectrica de 1.25", deci jumate de "bino" e disponibil.

Am vazut un focuser Baader Steeltrack ptr Cass care are tubul portocular mai scurt (parca 3cm cursa) fata de Baaderu de lunete care are 8cm cursa. Oare nu pot folosi focuserul asta de cass pe luneta? In ideea ca sa nu tai din tub si sa obtin un "back focus" mai lung ?. Cred ca si focuserul de cass se potriveste fara modificari pe adaptorul de luneta, sau ?


PS: daca se poate, rog un moderator sa schimbe numele topic-ului in "discutii despre bino-scop " , cred ca ar fi mai potrivit. Multumesc.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Noi 2015 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa fac niste teste prin proiectia discului solar. Tot dand la manivela, la un metru de backfocus m-am oprit, nu din cauza ca am ajuns la capatul de cursa al oglinzii, ci pentru ca nu mai aveam loc sa merg mai in spate. Daca vrei, incerc si cu Luna.

Apropo, campul vizual la Mak nu este chiar asa de redus precum se zvoneste (comparat cu instrumente similare ca lungime focala), ca sa fie bun doar pentru observatii planetare. Desigur nu este RFT, dar 3 discuri solare tot au incaput in planul focal, fara vignetare observabila.

Daca vrei sa reduci drumul optic intre doua diagonale, poti sa elimini partea de barrel si sa infiletezi direct corpurile oglinzilor intre ele, cu un adaptor 'low profile'. Acelasi lucru se poate face si intre corpul telescopului si prima diagonala, la instrumentele care nu au focuser la iesirea din tub. La celelalte, poti eventual sa folosesti un focuser elicoidal de genul:
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...cuser.html
http://www.teleskop-express.de/shop/produc...hread.html
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Noi 2015 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

partea cu eliminarea barell-ului la diagonale e pe lista in caz ca am nevoie de mai mult backfocus.

Focuserul ala de schmidt-cass e cu vreo 5cm de drum optic mai scurt decat cel de refractor, asa la o prima esitmare ochiometrica studiind pozele disponibile pe net. Pe langa asta, focuserul ala (si al meu de refractor) vine prins intr-un inel adaptor care vine la randul lui montat intr-un alt inel adaptor care e prins pe tub. Cel putin ptr mine, cred ca e mai simplu sa inlocuiesc cele 2 inele cu unul singur, diintr-o bucata, mult mai ingust, cu miscarea asta mai castig inca 3-4cm fara prea mare efort.
Nu mai zic, ca daca ma enerveaza, pot face inelul adaptor astfel incat focuserul sa "intre" in tubul optic, deci mai pot castiga ceva distanta daca e cazul.

minim 3cm de la inele + inca 5 cm de la focuser + 1.5cm de la barell-urile de diagonale, imi rezulta ca am un castig de minim 9.5cm . Zic eu ca e suficient ptr orice ocular pun in spate, chiar daca am 2 diagonale.

O sa testez zilele viitoare cu jumatea de "bino" ce o am disponibila, sa vad ce pot obtine. Problema e ca trebuie sa trec pe la tara sa aduc jucariile la oras sa am timp mai mult de incercari.

@nobody: multam de info.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Noi 2015 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Două mak-uri costă mai mult decât două refractoare acromate și cred că poți face observații destul de confortabile și cu acromatele dacă sistemul este bine colimat, nu te va deranja prea tare cromatismul sau aberațiile prezente pe marginea câmpului pentru că la vederea binoculară ochii vor compensa automat prin suprapunerea celor două imagini, ca la un binoclu obișnuit. Totuși, dacă vrei calitate maximă atunci două refractoare ED sau APO ar fi mai indicate, chiar dacă au diametru mai mic și prețul crește exponențial... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2015 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Erwin: ce-ai fumat? ca vreau si eu Mr. Green

2x ED sau APO ? ca s ama uit cu 2 ochi la ceva "pufosenii" difuze pe cer? No lasa-ma... mai bine beau banii aia si vad apoi stele verzi si gauri negre, fara sa pun nici un ochean la ochi .

Nu serios acu, jucaria asta e o "jucarie", un experiment, deci nu sunt dispus sa investesc in ED si APO, oricum si daca as vrea ceva serios, bugetul nu mi-ar permite sa ma intind la nivelul ala...mai sunt si alte lucruri/hobby-uri pe lumea asta, nu doar astronomie Wink

trecem peste faza asta... ramane 120F5 probabil... la mana a2a....

PS: Erwin, vezi ca te sun sa-mi zici ce ai fumat ! raspunde, nu fi egoist !

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2015 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce zici de un bino Newton? https://www.pinterest.com/pin/425660602250926467/
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2015 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e cam contra intuitiv.... sa te uiti cu ceafa la stele Mr. Green
adevaru-i ca-i prea mare ptr montura pe care as putea sa-l pun... si tre sa-l construiesc de la zero... asa cu 2x 120F5, am cam 40% din piese disponibile

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 24 Noi 2015 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea asta o am si eu pentru viitor de cand am acromatul de 150mm f8. La f8 sunt linistit ca, in cazul scurtarii tuburilor nu voi avea probleme de vignetare. Eu intentionez sa-l folosesc cu iesiri pe 2 inchi. Problema ar fi ca, diagonalele dinspre oculare trebuiesc facute cu secundare pt newton montate in celule de tip T de instalatii care sa permita o distanta interpupilara cat mai stransa. Maximul de oculare ca si camp real ar fi Panoptic de 27mm cu o diafragma de camp de 30,5mm parca. Si nu in ultimul rand, intre diagonale vor fi necesare focusere cu profil scurt. Pentru eliminarea acestor focusere ar merge si varianta cu 3 diagonale pe canal. Cu doua diagonale stiu ca imaginea ramane orientata corect, sus-jos, stanga-dreapta. Oare a 3-a diagonala cum afecteaza imaginea?
Pentru mine ideea de bino-scope nu e o joaca ci una chiar serioasa. Pe viitor, in caz ca o sa ma dea banii afara din casa, mi-as dorii o pereche si pentru Dobsonul de 450mm.
Astronomia cu ambii ochi simultan este o experienta de alt nivel



Bino 460 1011.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  40.54 kb
 Vizualizat:  de 12610 ori

Bino 460 1011.jpg



_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2015 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ptr a evita a3a pereche de diagonale, si ptr a putea regla distanta intre oculare ma gandeam sa fac un sistem ca la binoclu.... sa rotesc tuburile in jurul unei axe (sau poate 2 axe paralele). In fond nu trebuie reinventat nimic, sistemul asta e verificat pe binocluri, deci e ok.

@david: bafta la construit ! Smile

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 24 Noi 2015 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu cateva nelamuriri. Cat de mare este diferenta dintre un binoscop si un telescop utilizat cu binocular scump care nu pierde lumina, cum sunt cele de la denkmeier? In ambele cazuri avem beneficiile vederii binoculare, merita efortul de a investi in inca un telescop? Si daca da, de ce?
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Noi 2015 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adaptorul binocular doar imparte lumina in doua pt ochi e pseudostreoscopic . doua sisteme optice castiga la suprafata fluxului luminos capatat apoi distanta intre sistemele optice se comporta oarecum la puterea de separare ca oglinda cu diametru mai mare si produce efect de adancime stereoscopic mai ales terestru e mai vizibil.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact