Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Galaxia_noastra.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

ajutor in folosirea ocularelor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
teacherovi
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2007
Mesaje: 4



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 11 Apr 2007 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului: ajutor in folosirea ocularelor
Raspunde cu citat (quote)

Va salut!
Sunt nou in domeniu, dar, zic eu, dornic. din pacate, nu ma descurc sa vad altceva decit luna si as avea nevoie de ajutor.
Ei bine, am un telescop care ar trebui sa fie bun (este?): oglinda de 114mm diametru, lungime focala 900mm, e refractor, lentila Barlow care nici nu stiu daca trebuie sa stea montata tot timpul, ocular inaltabil (scrie 3x pe el, dar nu pare sa mareasca si nici nu ii gasesc utilitatea) si trei lentile oculare - una care mareste de 45 de ori, alta 72x si ultima 225x.
ei bine, nici macar la luna nu reusesc sa focalizez suficient incit sa vad parti izolate din ea, cratere. daca pun cea mai tare lentila, vad viermisori, bulinute, etc. acum ma chinui cu Venus, e minunata pe cer, dar telescopul nu imi ofera decit o imagine slaba, cetoasa, fara mare focalizare. parca nici nu e vreo diferenta cind schimb cele trei lentile. chiar nu e.
va rog ajutati-ma. spuneti-mi ca-s prost, dar vreau sa merg mai departe, sa vad mai mult...
Cele bune,
Ovidiu Aniculaese
Botosani
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Apr 2007 07:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Ovidiu si bine venit aici pe Forum.

Intai as zice sa incerci sa pui ocularul cu cea mai mica marire in focuser si sa incerci sa focusezi imaginea. Fara Barlow si fara ocularul ala intabil.

Daca reusesti sa focusezi si poti vedea ceva bine, fara ceata si totusi sharp, macar ai un instrument care functioneaza.
Mai departe sa te uiti la montura lui, daca este stransa bine, ca multe suruburi sant poate nestranse si din cauza asta se misca montura si pierzi tot mereu obiectul instalat.
In ultimul caz ar trebui sa stii cat de bine este telescopul colimat, ca si asta este o treaba importanta, care daca nu este bine facut, nu poti sa focusezi nici un obiect cum trebue.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Apr 2007 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spune-mi te rog ce scrie pe oculare te rog.
Scrie ceva de genul 20mm, 25 mm sau 7 mm
sau 7x, 10x, 20x si eventual marca.
Problema ta s-ar putea sa fie de la oculare.Pune te rog si o poza cu ocularele daca ai posibilitatea.
Si telescopul tau e un reflector(reflecta lumina)nu refractor de 114 mm
Asa am si io Very Happy
Sus
teacherovi
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2007
Mesaje: 4



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 13 Apr 2007 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

poate stiti ce inseamna asta: cind incerc sa focalizez pe venus sau sirius, (sa nu vad doar o mazariche de lumina, ca asta vad si cu ochiul liber) imi apare ca sigla de mercedes, adica urma de la scheletul ce sustine oglinda aceea care redirectioneaza la 45 de grade.
pe oculare scrie H20mm, H10mm, SR4mm
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Apr 2007 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai daca e sa citim in stele, inseamna ca in curand o sa primesti (castigi, mostenesti) un Mercedes Smile Very Happy Laughing
Din cate-mi dau eu seama inseamna ca instrumentul tau e prost reglat. Incearca in timpul zilei sa te uiti si tu la vecina de peste drum (glumesc). Vizeaza si tu o antena din departare, un turn, un copac si incearca sa reglezi instrumentul. In principiu ziua e mai usor de umblat pe la suruburi si atunci ramane noaptea de facut reglajele fine.
Sus
teacherovi
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2007
Mesaje: 4



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 13 Apr 2007 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred ca ne apropiem de miezul problemei mele (sa dea dumnezeu):
ei bine, am fost in cimp sa-mi reglez telescopul si nu reuseam sa vad nimic cu ocularul pus. nici coama dealului, nici stilpii de telegraf din departare, nici cosurile fabricii. in cele din urma am reusit doar privind direct prin lentila barlow, fara oculare. asa am vazut clar virful unui stilp si mi-am reglat telescopul de cautare sau cum s-o fi chemind luneta aceea de sus cu care imi gasesc obiectivele. ce ziceti, vreun indiciu aici?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Apr 2007 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aia e luneta cautatoare iar telescopul tau nu stiu ce are. Ai incercat cu un ocular simplu fara barlow? Nu trebuie sa iesi in camp pentru reglarile de ziua. E suficient din balcon sau de pe fereastra.
Sus
teacherovi
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Apr 2007
Mesaje: 4



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 13 Apr 2007 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului: evrika
Raspunde cu citat (quote)

ei bine, am reusit! l-am vazut pe sirius in toata splendoarea. si solutia a fost sa folosesc ocularul cel mai puternic fara lentila barlow. dar initial problema a fost, pe de o parte, ca magnificarea cea mai puternica nu mi se parea ca ar putea fi gresita dar, mai ales, ca nu stiam cum trebuie sa arate o stea. ridicol? poate. cind am vazut cum trebuie, mi-am amintit un pic de ce vazusem despre soare la televizor...
sa inteleg deci ca pentru fiecare tip de obiectiv trebuie o anumita marire pe care, daca o gresesti, vezi aiurea? probabil ca e la mintea cocosului. si atunci ocular 225x cu lentila barlow, care mareste inca de 3 ori la ce se foloseste? as putea chiar sa vad andromeda? cit de cit?
oricum, multumesc tuturor. uite asa, intr-un impas din asta se lasa omul pagubas si isi cauta de treaba in alte domenii.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 13 Apr 2007 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru a vedea galaxia din andromeda trebuie sa mai astepti pana la finalul verii. vei avea nevoie de camp larg de vedere in instrument (ocularul care iti da cea mai mica putere de marire) si cer negru, macar suburban. Din orasele mari imaginea andromedei nu e impresionanta. De fapt, Andromeda cel mai frumos se vede printr-un binoclu cu camp de vreo 4 grade pe un cer de munte. dar asta e alta poveste.
Totul e sa nu te lasi chiar daca vezi ca anumite chestii nu-ti ies din prima.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Apr 2007 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primul pas pe care trebuie sa-l faci in acest moment este sa-ti schimbi ocularele, deoarece ocularele huygens sunt cele mai proaste si invechite oculare si sincer chiar ca nu ai sa vezi nimik cu ele si cred ca de fapt asta este si problema ta de nu reusesti sa vezi nika cu telescopul. Pentru inceput foloseste ocularele cu puteri mici de amplificare gen 20 mm sau 25 mm. Niste oculare Plossl ar fi ideale pentru inceput se gasesc pe siteuri din Ro.
Iar pasul urmator este invatarea constelatiilor Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact