Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
9aug2020_2334.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Despre cărțile lui Mircea


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Apr 2007 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Despre cărțile lui Mircea
Raspunde cu citat (quote)

Aceasta este continuarea în română a topicului books 4 share...

Tu chiar vrei sa testezi rezistenta acestui forum? Sau vrei sa ne spui ca ai citit toate aceste carti? Ai grija ca atacurile DOS sunt pedepsite de lege. Laughing
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 15 Apr 2007 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

post dublu. sorry. Confused
_________________
הבה נגילה


Ultima modificare efectuata de catre raduM la 15 Apr 2007 21:37, modificat de 1 data in total
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 15 Apr 2007 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata, frate fatza palida (pardon, alba Laughing )...
Nu stiu cine sta sa urmareasca toata lista asta. Daca pui toate HDD-urile alea mari aici, iti dau singur scalpul. Laughing
Fa si d-ta o recenzie la fiecare carte... s-avem si noi timp si interes sa citim ceva Laughing

Love your brother, enemy hates.
But make a difference. Please.

_________________
הבה נגילה
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 15 Apr 2007 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Tu chiar vrei sa testezi rezistenta acestui forum? Sau vrei sa ne spui ca ai citit toate aceste carti? Ai grija ca atacurile DOS sunt pedepsite de lege. Laughing


Recunosc , ca nu le-am citit dar poate cineva poate fi interesat de ele.....

Nu am incercat un atac DOS ( Denial Of Service ),,, precum sugerati dar am spus ca voi posta in format .TXT, sumarul acestor fishiere,in speranta ca cineva poate va dori aceste carti ... pe care le pot trimite ," free of charge ", oricui interesat de ele , in Romania....

Doritorii trebuie doar sa spuna......

Eu le am de pe Net, si pt mine a fost usor sa l iau, aprox 10 ore... nu stiu catzi le-ar putea lua in acelasi timp si sa le de-a pe gratis la Useri....

Am vrut sa fac un bine, dar daca am fost intzeles gresit va rog sa ma scuzati.

Cine doreste , aceste carti, in format electronic, pe DVD trebuie doar sa-mi spuna, ...si le va primi, Gratis , cum am mai trimis si altor membrii de pe forum, div materiale si programe pt care nu au platit nimic.


Intrebati pe forum celor care au primit de la mine daca au platit ceva pt informatzia primita de la mine...

Este GRATIS, deci, va rog D-le Dragon, va rog, pe viitor sa nu mai fitzi atat de " Acid " in afirmatzii, deoarece pot fi si persoane "de bine" care vor sa ajute in acest forum....



Multumesc pt intzelegere

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 15 Apr 2007 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului: re...
Raspunde cu citat (quote)

Recunosc, ca sunt multe titluri dar asa le-am luat si eu ... de-a valma si nu am apucat sa le vad decat pe cele care faceau referire la Astro.... din titlul lucrarii.

Poate cineva cu mai multa rabdare poate sa le faca fatza, la triaj, si sa ia din ele ce-i trebuie...

Eu doar le am pt cine este interesat....

Este adevarat ca in fiecare luna i-mi iau un Hdd de 200-300 Gb deoarece eu nu mai scriu info... pe discuri, dar pt cei interesatzi de aceste titluri, le pot "arde" niste DVD-uri.... totul este sa-mi ceara, nu sa faca mishto de ceea ce postez pe forum.

Aceste titluri, la care fac referire in mesajele mele sunt subiecte controversate in topicurile Fizica, Astronomie, etc mai ales ca unii chiar cer cartzi de acest fel , sau poate mi se pare,,,,, vedetzi topicurile ...

Eu am vrut sa ajut si pe cei care nu au resurse sa obtina informatia asa usor , precum o pot obtine eu , mai ales ca eu nu am timp si interes sa studiez manuale de fizica si astronomie precum cei mai tineri decat mine, sau DVS.


Multumesc pt intelegere...

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 15 Apr 2007 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, serios. E o avalansa... (pardon, idee) frumoasa. Very Happy
Pe bune.

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Apr 2007 08:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, aici e vorba despre un anumit simt. Trebuie sa simti cat e putin, cat e mult si cat e deajuns. Mai e vorba despre ceva. Modestie. Trebuie sa-ti dai seama ca nu esti singurul care are acces la Net si la informatie. Problema epocii actuale nu mai e demult lipsa de informatie ci din potriva, abundenta de informatie si dificultatile de filtrare/asimilare. Daca vrei sa ajuti aceasta lume trebuie sa studiezi informatia si sa o repui in circulatie cel putin semiprelucrata. Asta ar insemna sa parcurgi listele tale de lucrari si sa recomanzi cateva care ti se par mai interesante. Turnarea unor "galeti" de informatie in capul userilor nu face decat sa-i deruteze pe cei mai multi si sa consume inutil resurse.
Sus
lama
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2006
Mesaje: 74



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 16 Apr 2007 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Asta ar insemna sa parcurgi listele tale de lucrari si sa recomanzi cateva care ti se par mai interesante. Turnarea unor "galeti" de informatie in capul userilor nu face decat sa-i deruteze pe cei mai multi si sa consume inutil resurse.

Salut.
Aici subscriu opiniei lui Dragon. Acum netul nu mai este o chestie SF, mai toata lumea are acces la informatie. Aca sa informatia abunda. Problema este data de calitatea ei, de aceea ar fi utila mai curind o opinie (fie si personala) relativ la un material/carte.
Eu de exemplu am adunati Giga de carti fantasy si sf. Dar nu le pot citi pe toate asa ca ma uit pe un alt forum(fara reclama) de unde citesc opina relativ la o carte date(pe cit posibil fara spoiler). Poate ar fi utila o sectiune unde lumea sa-si dea cu parerea despre o anumita carte.
Stima!
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Apr 2007 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect. Daca nu o face Mircea, am sa va recomand eu dintre cartile lui - cat am putut vedea - , "Despre cele doua sisteme..." a lui Galilei. Exceptional de de referinta pentru cine vrea sa inteleaga evolutia gandirii stiintifice... (actual acceptate Very Happy )
Dar n-am parcurs inca toata lista... mea culpa.

_________________
הבה נגילה
Sus
Mircea_Albu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Ian 2007
Mesaje: 70

Motto: Portobelo. . . The Net Grabber. . .

Localitate: Romania - Arad- Jud Arad........

MesajTrimis: 16 Apr 2007 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Mircea, aici e vorba despre un anumit simt. Trebuie sa simti cat e putin, cat e mult si cat e deajuns. Mai e vorba despre ceva. Modestie. Trebuie sa-ti dai seama ca nu esti singurul care are acces la Net si la informatie. Problema epocii actuale nu mai e demult lipsa de informatie ci din potriva, abundenta de informatie si dificultatile de filtrare/asimilare. Daca vrei sa ajuti aceasta lume trebuie sa studiezi informatia si sa o repui in circulatie cel putin semiprelucrata. Asta ar insemna sa parcurgi listele tale de lucrari si sa recomanzi cateva care ti se par mai interesante. Turnarea unor "galeti" de informatie in capul userilor nu face decat sa-i deruteze pe cei mai multi si sa consume inutil resurse.


Tocmai despre " simtul " ; putin vs mult sau invers este vorba, caci eu cum am mai spus nu am inclinatii inspre subiectele dezbatute in acele carti, doar daca as gasi in cuprinsul lor ceva care sa ma ajute in activitatea mea cotidiana.

Mult ; la mine nu exista...asta deoarece daca nu-mi trebuie mie anumite informatii de pe Net , le iau , in speranta ca poate vor ajuta cuiva sa evolueze mult mai mult decat mine dpdv intelectual.

Nu totzi avem aceeasi varsta iar faptul ca am vazut ca cei mai tineri decat mine dezbat aici pe forum subiecte pe care eu la varsta lor nu am avut ocazia sa le aprofundez, fie din lene, fie din nestiinta, m-a facut sa iau acele carti in format electronic de pe net.

Este vorba de mai bine de 30 Gb de informatie pe care eu personal nu am sa o folosesc deloc in tot restul vietii mele.

Am ales aceasta metoda deoarece poate pe unii i-i intereseaza anumite titluri, iar pe altii cu totul altele.

Nu am apucat sa le filtrez deoarece sunt peste 7000 de titluri, si nu stiu care, cui foloseste.

Am incercat sa aduc la cunostinta Admin-ului ca ar fi bine sa pot atasa un fisier TXT cu sumarul cartilor dar inca nu am primit raspuns si am ales aceasta cale de a posta titlurile de-a valma in 5 sau 6 mesaje.

Singurele resurse pe care le-ar consuma cei care citesc acele mesaje sunt ca pot sa-si aleaga ei ce le trebuie, iar mai apoi le voi trimite fie pe mail fie prin posta discuri cu titlurile dorite....

Primul care a incercat sa-mi ceara unele titluri, din lista le-a si primit....


In rest numai de bine si poate gasesc o cale sa le fac disponibile on line .... am gasit un server cu HDD extern care legat la routerul meu l-as putea lasa 24/24 on line pt amatori, dar asta numai saptamana urmatoare....

Va voi tine la curent cu detalii

_________________
..." U can find me here ..... N 46.19 - E 21.33 "

SKC... !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact