Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4112vdw.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

despre barlow


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lucian tatu
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iun 2015
Mesaje: 93



Localitate: giurgiu

MesajTrimis: 03 Mai 2016 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului: despre barlow
Raspunde cu citat (quote)

Am un sct si un binocular si doresc sa stiu de la cei care detin telescoape cu focala lunga si folosesc si barlow ,ce rezultate au obtinut si care ar fi ,in opinia celor cu expertiza indelungata, cel mai indicat barlow ,cum ar fi aceia tip apocromat sau\si ED, cu 2 sau cu 4 lentile ,tip celestron, omni ,gso sau bresser ,etc .De asemenea vreau sa stiu ,din experientele practice ,daca o asemenea investitie se merita pentru a economisi un ocular sau,dimpotriva ,ocularele nu pot avea un inlocuitor in barlow oricit de performant ar fi barlow .Nu locuiesc intr-un oras[Giurgiu -in care nu am identificat ,pina in prezent ,nici un amator in astronomie ] in care sa am privilegiul unor magazine de profil ,in care sa pot verifica practic performantele unei lentile barlow [la un pret rezonabil de 200-400 lei ] ,de aceea fac apel la cei care au si le folosesc in mod curent .Cu multumiri .Pentru a nu ocupa prea mult spatiu cu mesaje ,nu cred ca cer prea mult ,daca utilizatorii de barlow imi pot indica si un telefon .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2016 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti da si cateva detalii tehnice despre sct, binocular si oculare?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Mai 2016 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cele mai bune rezultate folosesti un compensator dedicat pentru binocular. Daca binocularul tau e fabricat de Baader (Maxbright sau Mark V) foloseste unul din cele 5 compensatoare existente. Daca e de la alt producator si binocularul are filet T2 la iesire, poti folosi la fel compensatoarele de la Baader. Daca e un binocular chinezesc generic sau rebranduit (WO, Celestron, Orion etc.), foloseste o lentila barlow buna. Pretul reflecta si calitatea, iar cele bune incep pe la 4-500 lei.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
lucian tatu
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iun 2015
Mesaje: 93



Localitate: giurgiu

MesajTrimis: 31 Mai 2016 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului: barlow
Raspunde cu citat (quote)

Am retinut ideea despre compensator in cazul unui binocular maxbright [am un SCT C-5] insa vreau sa stiu daca exista si posesori de astfel de binoculare care folosesc si barlow, in special APO sau ED ,si cu ce rezultate .Am mai primit informatii ,chiar de la angajatii cu vasta experienta teoretica ,ai unor firme astro cu traditie ,conform carora un barlow la un binocular ar conduce la aparitia fenomenului de backfocus ,ori ca ar fi inoportuna utilizarea unui barlow la maxbright.Am primit de curind de la un amic ,care are un telescop chinezesc slab performant , o barlow din plastic ,si am avut surpriza ca constat ca nu apare backfocus ,iar la observatii planetare este de un real ajutor ,dar calitatea proasta a lentilei barlow afecteaza claritatea imaginii .Este pertinenta observatia ca o barlow se preteaza mai bine la oculare cu focala mai lunga .In concluzie vreau informatii de la cei cu expertiza in domeniu ,de la cei cu multa practica verificata .Multumesc anticipat .
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2016 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce factor de marire avea acel barlow si unde mai exact l-ati montat in trenul optic?

Intreb pentru ca un barlow clasic care ofera o marire 2x, are 2x doar daca ocularul se monteaza direct in barlow.

Daca mariti distanta dintre barlow si ocular prin interpunerea unei diagonale sau a unui binocular, actunci factorul de marire va creste.

Concret, intr-un un tren optic format din C5, diagonala 1.25, barlow Celestron Omni 2x, binocular, ocular 13mm, marirea barlow-ului este de aproximativ 3.5x, iar marirea totala la ocular este aprox 370x. (*) #sper ca n-am gresit calculelele
Cam mult pentru un C5 si pentru orice seeing care nu este perfect, nu-i asa?

Ansamblul ar fi oarecum folosibil daca adaptorul de 1.25 al binocularului este prevazut cu filet standard de filtre 1.25". In acest caz puteti sa desfiletati celula barlow-ului Omni si sa o infiletati direct in binocular. Barlow-ul va functiona la aproximativ 2.5x, iar marirea totala cu ocularele de 13mm ar fi de 265x. Tot cam prea mult, dar mai rezonabil decat aproape 400x

(*) Formula pentru factorul de marire al barlow-ului in linkul de mai jos.
Celestron Omni 2x are o focala de 75mm.
C5-ul cu visual back de 1.25, diagonala de 1.25, plus binocular lucreaza la aproximativ F11

http://astunit.com/astunit_tutorial.php?topic=barlow


PS.
Eu unul n-as avea curaj sa cocot un bino si 2 oculare hyperion de 13mm, adica aprox 1.4KG pe un barlow, chiar daca barlowul ar avea inel de compresie (nu este cazul lui Celestron Omni). Cam este reteta pentru dezastru.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
lucian tatu
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iun 2015
Mesaje: 93



Localitate: giurgiu

MesajTrimis: 01 Iun 2016 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului: barlow
Raspunde cu citat (quote)

Este adevarat ca se aduna 1,4 kg pe barlow ,insa mai am 2 oculare skywatcher uwa de 20 mm,care creduc greutatea la 0,9 kg,sau se poate elimina binocularul si folosi un singur ocular. Am inteles ca daca barlow se pune inaintea binocularului sau a diagonalei puterea de marire creste semnificativ si se adauga si focalele de la barlow ,binocular si ocular ,ori eu am intrebat pe acelasi site si mi s-a raspuns ca la focala instrumentului nu se adauga si focala accesoriilor .Doresc sa stiu daca in cazul unui compensator de 0,25 se aplica aceleasi corectii ca la barlow ,si care ar fi atunci factorul de marire reala al compensatorului intrucit nu cunosc limba engleza ca sa aplic procedeul indicat de dvs. Barlow pe care il am de 2x ,este in tub de ebonita,cu diametrul de 12mm ,lungimea de 75mm si l-am utilizat pentru obsercvatii planetare cu binocular si uwa de 20 mm,am fost multumit ,dar imaginea nu este sufficient de clara din cauza barlow .
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2016 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Compensatoarele Baader pentru binocularul Maxbright functioneaza la marirea specificata de producator (1.25x, 1.7x, 2.6x), presupunand desigur ca respectati instructiunile de montare pe bino.
_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact