Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
_20100906_220110.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recomandari ... pentru cei ce vor sa faca recomandari


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Feb 2012 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Recomandari ... pentru cei ce vor sa faca recomandari
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere natura mai delicata a sectiei de achizitii, ii rog pe toti cei care nu au destula experienta in lucrul indelungat cu mai multe telescope, sa se abtina de la a face recomandari pe aceasta sectie. Nu de alta, dar pe baza acestor sfaturi, oamenii isi cheltuiesc banii castigati cu truda, si nu ar fi bine sa primeasca niste sfaturi gresite.

De asemenea, am o rugaminte pentru cei care au ochelari cu dioptrii cu minus, adica de distanta. Avand in vedere ca acest defect vizual afecteaza si vederea prin telescop, ii rog sa fie rezervatii in aprecieri privitoare la calitatea optica a telescoapelor.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2012 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O completare mica as avea de facut: ochelari cu dioptrii minus inseamna ca persoana respectiva sufera de miopie, adica imaginea venita de la infinit se focalizeaza in fata retinei si nu pe ea.
Din fericire, in uzul telescopic efectul miopiei poate fi compensat in totalitate prin refocalizare astfel incat imaginea sa se formeze acolo unde trebuie (pe retina) si in consecinta persoana respectiva poate face aprecieri la fel de pertinente asupra calitatii optice a unui telescop ca si una cu vederea normala.
Daca miopia este insotita si de alte afectiuni atunci situatia este mai delicata.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2012 04:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
De asemenea, am o rugaminte pentru cei care au ochelari cu dioptrii cu minus, adica de distanta. Avand in vedere ca acest defect vizual afecteaza si vederea prin telescop, ii rog sa fie rezervatii in aprecieri privitoare la calitatea optica a telescoapelor.

Eu sper ca recomandarile privind diversele calitati sau lipsa a lor in cazul unor instrumente si/sau oculare, cu sau fara alte accesorii optice sunt facute dupa o evaluare cu ochiul 'liber' si nu privind prin ochelari.
Eu unul cel putin tind sa fac observatiile si evaluarile instrumentelor cat mai mult cu ochiul gol Smile Altfel nici nu concep.
zoth a scris:
Daca miopia este insotita si de alte afectiuni atunci situatia este mai delicata.

Un defect deseori asociat miopiei este astigmatismul, in anumite grade. Banuiesc ca la asta te referi.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2012 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mircear a scris:
Eu unul cel putin tind sa fac observatiile si evaluarile instrumentelor cat mai mult cu ochiul gol. Altfel nici nu concep.

Corect!

mircear a scris:
Un defect deseori asociat miopiei este astigmatismul, in anumite grade. Banuiesc ca la asta te referi.

Da.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2013 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului: experienta proprie
Raspunde cu citat (quote)

Pentru calitatea /performantele instrumentleor asa e.

Dar cred ca experienta pe care cineva a castigat-o in chiar selectarea unui instrument este sau poate fi extreme de utila, chiar daca omul respective e incepator.

Se aplica perfect in cazul meu: nu pot sa ma pronunt si nici nu o fac cu privire la performatele tehnice, fiind incepator.

Dar experienta mea in alegerea unui instrument mi-a demonstrat ca nu neaparat performata conteaza, si nici macar bugetul. Mi-am pierdut multe luni din viata cautand cel mai bun instrument in bugetul dat si l-am ales. Dar dupa ce l-am ales, am realizat ca una dintre caracteristicile extreme de importante pentru mine - anume greutatea - nu am luat-o in considerare cu suficienta responsabiltate. Mai mult, purtat de discutii cu privire la calitatea optica etc. am pierdut din vedere acest aspect - greutatea instrumentului si nu am mai pus intrebari sufficient de explicite celor avansati. In chiar ultima clipa am aruncat la cos toate analizele si cautarile si am schimbat decizia muncita atata timp, alegand cu totul alte instrumente, mult mai slabe dar usor de carat si simple.

Asa ca desi incepator, am totusi un sfat pe care il cred mai mult decat util altor incepatori, anume sa fie foarte atenti la ce e important pentru ei si sa puna cu atentie intrebarile.

Ok, stiu ca mereu se spune "Nu exista telescop bun, ci doar cel mai bun telescop pentru ce-ti trebui tie!". Dar nu e sufficient. Cred ca trebuie sa fie clar ca zicerea asta nu se refera doar la performatele tehnice ci la toti factorii.

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Sep 2013 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat timp am fost unic moderator pe aceasta sectie, am avut in general grija sa le reamintesc celor care cereau recomandari, sa fie atenti la greutatea si dimensiunile instrumentelor.
_________________
Dragos N
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2013 15:24 Download mesaj
Titlul subiectului: da
Raspunde cu citat (quote)

@Dragos.

Da, stiu asta. Dar eu unul nu am fost sufficient de atent la asemenea lucruri.

Asta era sfatul meu: incepatorii sa fie atenti la cum formuleaza intrebarile si sa-si defienasca cu maxima atentie cerintele. Ca nici un avansat sau moderator, cat ar fi de bine-intentionat , nu va putea sa-si inchipuie ce vrea fiecare.

Mi-am permis sa insist pe aspectele astea, ca om patit. Nu am ascultat sufficient de atent ce mi s-a spus, nu am fost sufficient de clar in a-mi define ce vreau si din cauza asta am pierdut mult timp. Si al meu si al celor care au vrut sa ma ajute in alegere.

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Sep 2013 16:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, dar situatia ta nu e deloc unica. Este omeneste ca in nerabdarea de a avea un telescop, un nou venit sa ignore unele aspecte. Si din ce am obdervat eu, si la altii si la mine, rabdarea e o chestiune care se gaseste foarte greu.

Oricum, apelul tau la atentie este foarte bine venit.

_________________
Dragos N
Sus
Gabi_nt
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iun 2016
Mesaje: 3



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 25 Iun 2016 07:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Parerea mea ar fi ca instrumentul dorit sa fie vazut fizic inante de a-l comanda.
Majoritatea magazinelor de specialitate sunt deschise sambata si se justifica o deplasare pana acolo.
Este o experienta interesanta si uluitoare (mai ales la marimea si utilizarea monturilor).
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 15 Dec 2020 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fiindca topicul cu "Alegerea unui telescop - incepatori" e blocat, postez aici:

https://skyandtelescope.org/astronomy-equi...5wTBhn3StM

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact