Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_copy~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sistem de operare pentru astronomi


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Soft pentru astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristi65
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2013
Mesaje: 106



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2016 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Sistem de operare pentru astronomi
Raspunde cu citat (quote)

Distro Astro este bazat pe Linux și cuprinde o colecție de programe și drivere dedicate, aflându-se la a 3-a ediție: "Juno". Se poate rula atât ca live DVD - de pe un stick USB sau un DVD, cât și instala pe HDD singur sau alături de un alt sistem de operare (multiboot). Primele 2 ediții au fost dedicate în special astronomilor profesioniști, dar incepând cu "Juno" au fost adaugate multe programe și drivere pentru amatori. Pentru mai multe informații și descărcarea imaginii ISO, accesați site-ul www.distroastro.org
_________________
Binoclu 7x50, MTO 11CA 100/1000, Tair 66/300, adaptor ocular Turist FL, montura Alt-Az Merlin MMF
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 25 Oct 2016 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un distro chiar interesant. Nu l-am probat încă, dar văd că e bazat pe Ubuntu, bănuiesc că 14.04 sau 12.04. Nu știu cât de noi sunt programele, se pot adăuga PPA-uri pentru ultimele versiuni. Spre exemplu, Stellarium are PPA prin care lanseaza ultima versiune pentru Ubuntu și derivatele.

Stick-ul se poate face cu Rufus : https://rufus.akeo.ie
Sus
Cristi65
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2013
Mesaje: 106



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Oct 2016 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu il folosesc cu succes de 1 an și sunt foarte mulțumit de el. Am fost plăcut impresionat în special la capitolul "achiziții imagine" cu webcam modificat LX Philips si cu adaptor USB/AV, precum și drivePC cu montură Alt/Az cu adaptor USB/RS232. Este o soluție "la cheie" pentru majoritatea programelor care ar fii destul de complicat și cronofag să le pui la punct manual. Pe lângă asta, este și un sistem de operare foarte aerisit și stabil. Îl recomand pentru oricine de pe acest forum.
_________________
Binoclu 7x50, MTO 11CA 100/1000, Tair 66/300, adaptor ocular Turist FL, montura Alt-Az Merlin MMF
Sus
Borax
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iun 2016
Mesaje: 9



Localitate: Baia Mare

MesajTrimis: 26 Oct 2016 07:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prelucrarea o poti face intregral tot pe acest sistem sau trebuie sa treci prin Windows? Adica sunt suficient de performante GIMP, RegiStax etc pentru o procesare apropiata de Photoshop si MaximDL?
Sus
Cristi65
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2013
Mesaje: 106



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Oct 2016 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gimp este foarte performant și nu cred ca e mai prejos decât PS in ceea ce privește prelucrările pentru nevoile astrofoto, deși părerea unui expert in astrofoto ar fii binevenită. Registax ruleaza sub WINE fără nici o problemă, fiind un program pt. Windows - WINE este preinstalat in pachet și gata configurat, probabil și alte programe Windows se pot folosi la fel.
_________________
Binoclu 7x50, MTO 11CA 100/1000, Tair 66/300, adaptor ocular Turist FL, montura Alt-Az Merlin MMF
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Oct 2016 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Versiunea curenta de gimp (cea din DistroAstro) nu e asa utila pentru astrofoto, din cauza ca foloseste numai 8biti per canal. Ce e in dezvoltare in momentul asta elimina in sfarsit restrictia asta, daca esti dispus sa instalezi. Eu asta folosesc 90% din timp, pentru ca fac de obicei doar procesari minimale (curves/levels/etc) insa nu e cea mai buna solutie intotdeauna.

Pentru procesare serioasa exista PixInsight.

Ce-am zis mai sus e valabil pentru deep-sky, nu stiu la planetare ce e disponibil nativ. Programele de windows merg in wine, sau mult mai sigur intr-o masina virtuala completa (ex: virtualbox).
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Oct 2016 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un soft excelent pentru procesare foto, atât pentru Linux cât și pentru Windows sau MacOS este Raw Therapee, o unealtă dezvoltată pentru "negative digitale" și nu numai. Versiunea de dezvoltare (unstable) are inclusiv wavelets pentru recuperarea detaliilor "ascunse" în imagine. Singurul defect ar fi acela că tinde să folosească foarte multă memorie și, dacă ajunge să ocupe tot RAM-ul disponibil, îngheață; altminteri, de când am învățat ce poate, nu am mai deschis Gimp-ul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Soft pentru astronomie

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact