Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Umbre_in_noapte.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oculare binoclu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2016 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Initiativa celor de la APM mi se pare foarte interesanta si o sa fie chiar grozava daca se si realizeaza.
Deocamdata exista ceva confuzii destul de serioase intre tabelul publicat si specificatiile unor modele aparute deja pe site.
De pilda la modelul 70mm 45grd ED-apo tabelul spune ca este vorba de un obiectiv triplet lipit (3el/1gr) iar specificatiile modelului dau un triplet spatiat cu sticla ED FPL51.
La modelul de 82mm 45grd ED-apo tabelul spune ca este vorba de un dublet spatiat (2el/2gr) cu sticla ED FPL53 iar specificatiile modelului dau un triplet spatiat cu sticla ED FPL51.
Nu am verificat si alte modele dar e posibil sa mai apara ambiguitati. Poate daca initiativa se concretizeaza vor disparea si anomaliile semnalate.
Pana atunci sa punem bani la ciorap Wink

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2016 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Propietarul APM le-a descris pe cloudynights.com in felul urmator:

70 mm triplet FPL 51
82 mm doublet FPL 53
100 mm doublet FK 61
120 mm doublet FPL 53
150 mm doublet FPL 53

70mm si 82mm sunt deja in stoc cu exceptia celui de 70mm si oculare la 45° care e disponibil la comanda. Este o decizie grea alegerea modelului. Pentru astro categoric 90° este cel mai bun insa daca vrei sa il folosesti pe terestru ai nevoie de 45°... Cu 120mm vezi mai mult dar nu suficient cat sa cari inca 3kg dupa tine. Personal consider ca versiunea de 82mm cu oculare de 45° este de departe cea mai versatila. Ce m-ar tine pe loc in achizitia ei este doar lipsa certificatului de colimare prezent doar la versiunile de 100mm.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2016 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta de 82mm pare intradevar cea mai prietenoasa, atat cu buzunarul cat si cu spatele proprietarului. Pozitionarea ocularelor la 45 grade o consider deasemenea cea mai versatila, relativ comoda si la astro si la terestru.
Totusi uitandu-ma la formulele folosite am ramas usor nedumerit. Din pct de vedere optic deschiderile mari aveau nevoie de triplet si nu cele mici. Cu siguranta doar ratiunile economice au impiedicat aceasta alegere, un triplet mare fiind consistent mai scump decat un dublet.
As vrea sa intreb daca proprietarul APM a atins acest subiect la prezentarea de pe CN. Ms.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2016 20:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu s-a intrat in astfel de detalii si Marcus este un tip practic care nu intra in amanunte pentru ca mereu se terminat cu suparari (gasiti usor topicurile pe cloudynights). Binoclurile sunt instrumente unde trebuie sa accepti o serie de compromisuri fara de care esti condamnat pe viata sa nu te bucuri de instrument (de niciunul, indiferent de pret Smile ). Instrumentele mai scumpe au tot dublete indiferent daca sunt Kowa sau Docter. Fuji 25x150 are dublet si cred ca tine si de masa totala a produsului.
Si la alti producatori am vazut triplete pe obiective de 70mm. Trebuie sa dai ceva in plus clientului pentru a alege o apertura mai mica. Din punctul asta de vedere as alege versiunea de 70mm pentru terestru deoarece este usoara si pentru ca are un triplet care este mai bine corectat. Produsul are ca tinta directa observatorul terestru interesat de reproducerea fidela a culorilor in cazul observatorilor de pasari, interesat de portabilitate etc.
Astept cu nerabdare review-uri ale noilor modele pe binomania.it un sit care a publicat cele mai bune review-uri pentru versiunea de 100mm.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2016 08:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

adrian.b a scris:
Nici nu ma astept sa mi le trimita chinezul, nu are cum sa isi acopere transportul Smile. Dupa ce sosesc postez impresii.


Asa cum ma asteptam astazi am primit un mesaj ca ocularele nu sunt in stoc. Fabricarea dureaza cateva saptamani insa cred ca nici atunci nu le voi primi, Am decis sa astept o vreme inainte de a cere banii inapoi.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Noi 2016 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am eu perechile de 23 si 10mm daca vrei sa le testezi si chinezul se dovedeste neserios (mie totusi mi-a venit absolut tot ce am comandat de pe ebay, din China sau de pe aiurea)

Prin vara le-am facut o prezentare sumara in topicul The Little Engine that Could chiar in aceasta sectiune.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Noi 2016 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vor sosi in decembrie. Am citit topicul tau pe tema acestor oculare si de asemenea discutiile de pe CloudyNights. In zona 23mm am un surplus de perechi dar la focale mici e mai greu sa gasesti ceva decent.
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2016 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Au sosit ocularele. La un test sumar mi s-au parut foarte bune. Corectia marginala in f/5.5 m-a lasat masca in gama asta de pret. Sunt confortabile dar campul mi se pare mai mic decat specificatiile. Trebuie sa le incerc pe timp de zi ca sa imi fac o parere corecta.


20161221_190856-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.01 MB
 Vizualizat:  de 5445 ori

20161221_190856-1.jpg



_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 21 Dec 2016 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La 10 mm si 62 grade trebuie să ai diafragma de 12 mm . Producătorul specifică ceva in legătură cu asta ?
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2016 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diafragma trebuie sa fie undeva la 10.8mm si e pe aproape, are aprox. 10.5mm. La genul asta de produse nu cred ca exista un producator constant pentru ca dispar si apar sub diverse branduri; capacele si bariletul luate impreuna sunt mai scumpe decat ocularul deci undeva trebuie sa fie o chestie financiara care sa sustina productia, trebuie sa mai faci un element asferic, un dublet din sticla, un corp, un inel inscriptionat, o cutie si la final sa il expediezi gratuit... probabil sunt subventionate ca multe alte produse chinezesti...
_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Download topic
Pagina 8 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact