Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
prima_615.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Recensamant solaristi


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Ian 2017 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pot scoate detalii mai fine, dar nu e simplu.

Atentie, rezolutia (definitia) camerei trebuie sa fie de cel putin 2-3 ori mai mare decat rezolutia imaginii finale, si invers. Daca cerinta este de o definitie de 1 arcsec/pixel la camera, inseamna ca rezolutia vizata este de 2-3 arcsec/detaliu pe imaginea singulara.

Mai trebuie clarificat ce inseamna imagine bruta in sensul daca implica stacking sau nu. Acesta face parte din pre-porcesare si ar fi un pic aiurea sa nu se aplice.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
..@Valy
Depinde și de cameră, e vorba de arcsec/pixel. Nu orice cameră îți permite să faci capturi din care prin prelucrare să scoți atât și am zis mai sus, e vorba de raw. Profesioniștii nu fac astrofoto, îi interesează alte lucruri, imagini brute sau la care se aplică un level 1 de prelucrare cu flat&dark.

Mi-e neclar deocamdata ce se doreste. Daca e vorba de FOV la nivel de pixel se poate obtine usor 1arcsec, depinde doar de focala si de pixel size. Insa daca e vorba de detalii capturate la nivel de RAW de 1 arcsec s-ar putea sa avem o mica problema, fara stacking, cu seeingul dintre blocuri.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt încă la început așa că nu mă pot pronunța, o să aflu mai multe în curând.

Hai să vedem pentru început, cum am zis, cine ce dotare are pentru observații la Soare, cine are blog sau pagină web personală și ce rezultate a obținut până acum. Știu că mai sunt și alții care observă mai mult sau mai puțin regulat, chiar fac și schițe de mână, nu numai poze sau vizual.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2017 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Citat:
Probabil ca si ed-ul e capabil de 1 arcsec.


Valy, cum reusesti sa ajungi la 1" cu un obiectiv care nu poate atat?
Ca o paranteza: mi-am adus aminte de poza asta, e un singur cadru, 100% (fara resize adica, e crop din cadrul intreg), la care am marit 8x ca sa se vada pixelii mari. Cam stim dimensiunile componentelor ISS, calculam rezolutia obtinuta? Mie mi-a dat ceva, dar astept contraexpertiza Wink.


ISS.png
 Descriere:
 Marime fisier:  36.16 kb
 Vizualizat:  de 4878 ori

ISS.png


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Feb 2017 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aștept să completeze instrumentarul și solariștii consacrați. Gabriel?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
varadinagypal
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2013
Mesaje: 186



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Feb 2023 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de un an jumate în fiecare pauză de masă pozez Soarele, în Ha, CaK și ceva continuum, ba 540nm, ba chiar Ha banda larga, ba UV... cred că mă încadrez

mă tentează să trec pe double stack, dar nu am pe nimeni în jur cu experiență / instrument / etalon de împrumutat
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2023 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Pali baci, te încadrezi!

Din 2017 până acum am învățat enorm de multe despre Soare. Am făcut observații în lumină albă cu prisma herschel, cu folie Baader la vizual sau cu filtru de apertură din sticlă și cu Herschel și Halpha cu camere CCD. Ceea ce am făcut mai deosebit și cu care mă pot lăuda ar fi observații radio cu o stație CALLISTO cu care am prins câteva erupții tip II, III și V.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
varadinagypal
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2013
Mesaje: 186



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Noi 2023 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mno, am trecut la double stack, deja doar SHG lipseste din repertoar
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Noi 2023 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deși nu s-a lăudat pe-aici îl putem trece pe Iulian90 la SHG.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Alexandru Simandi
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2023
Mesaje: 156



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 03 Noi 2023 07:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezent cu Lunt40
Sus
varadinagypal
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2013
Mesaje: 186



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Feb 2024 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

varadinagypal a scris:
de un an jumate în fiecare pauză de masă pozez Soarele, în Ha, CaK și ceva continuum, ba 540nm, ba chiar Ha banda larga, ba UV... cred că mă încadrez

mă tentează să trec pe double stack, dar nu am pe nimeni în jur cu experiență / instrument / etalon de împrumutat


xxx, a trecut un an...
Sus
varadinagypal
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2013
Mesaje: 186



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Mar 2024 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere postarea initiala a lui Erwin, aici cred ca ma incadrez, sa raspund la intrebarile precum ce observ, cum observ, cum prelucrez, de unde consistenta, softuri etc. Voi vorbi despre setup, context, teorie, practica, etc.

(0) In ultima vreme, din varii motive, m-am multumit cu instrumente usoare, rezumandu-ma la observarea Soarelui, in timpul pauzelor de masa in primul rand, de la biroul/atelierul din r&d. Acesta este ersatz-obsi. Am construit o tona de echipament in jurul coltului astro, controller de EQ3, motorizare toare focalizatoarele, motorizare si control roata de filtre, sistem de identitati instrumente, veti vedea la denumirea fisierelor, total automata etc.

(1) Am urmatoarele instrumente, in miscare dealungul anilor:
- Lunt LS60 hidrogen alfa, tilt tuner, B600, upgrade la B1200 si LS60 double stack.
- Lunt CaK, B600. B1800 e la Bresser care imi trag de timp, ca au trimis si apoi au retrimis cu ERF-ul nu numai murdar ci si zgariat/crapat ceva ciudat.
- prizme Herschel si folii Baader
- front ERF Altair Astro triband de CaK, CaH si Ha
- mai toate filtrele de banda ingusta de la Baader si Antlia, aproape toate filtrele Baader, ugris' etc, cred ca sunt printre putinii, daca nu singurul, care am pus Swan pe Soare
- de la Altair Astro mi-au trimis early bird sample de CaK 3nm
- evidentiez filtrele Altair Astro de banda G, si Chroma de 3nm de hidrogen beta
- de pe ali, am luat filtre IR pentru a vana tripletul de calciu de la 850, 854, 860, cusucces cat de cat
- urmeaza SHG
- tuburi N150/750, N250/1200, MC150/1800, MC102/1300, R102/714, R102/1100, R72/420, R76/342, R60/330 (notat cateodata ca si 60/360, mea culpa), toate refractoarele macar ED, setup-ul de Luna e cu 462MC sau care, nu mai stiu, toate focalizatoarele motorizate cu mufa standard, si cu identitate asignata, vezi link-ul de mai jos.
- camere 178MM modificate (cu racire Peltier), 533MM, 2600MM
- standarde: montura are o tona de cabluri, toate mufele mi-s standard, ca sa pot monta/demonta cat mai repede si usor si fara cognitiv load. Daca gresesc, de pilda mufa de alimentare cu 12V are mijlocul expus cu varful metalic -- aruncat pe loc, inlocuit cu unul cu botul de plastic, fara protruzie metalica care ar putea face scurt pe ground-ul camerei de exemplu.

(2) am pomenit de sistemul de identitati. Iata, e un raspberry micut si dragut cu o tona de tiff-uri raw, cateva .ser sa fie si din alea, dar mai nou nu pun ser ca-virgula-crapa, intr-o zi de sambata lejer inregistrezi 2-4 TB de ser. Toate metadata, organizate dupa instrumente, sunt acolo. Recunosc, denumirea filtrelor poate fi criptica, acestea tre sa se incadreze pe un LCD cu pixeli limitati, deci trei litere in majoritatea cazurilor. csillagtura.ro/tarhely Va invit sa procesati, daca aveti chef. Credit: achizitie VNP, procesare Icsulescu. Cu astro-elevii deseori facem din astea.

(3) achizitia: am luat un al doilea tub de 102/1100 ca sa nu tot desfac mac mac, ca intra praful. Deci asta e primul secret: multe instrumente sunt asamblate, reglate, si nepiscalite odata ce isi ating configuratia macar acceptabila. Am o tona de marcaje cu marker etc pe tuburile, suruburi etc. Camerele au temperatura reglata, sau cel putin racire peltier si monitorizata. SSD de mare viteza, si zbrrrr giga de date. Intr-o pauza de masa 2TB imi iese usor daca e soare calumea. Adica o inregistrare de 4 minute usor ajunge la 70-100GB. Intotdeauna ser si intotdeauna 16 biti, apoi gain fie zero fie pe la unitate, in functie de model. Autoghidajul, si alarmele sonore ma ajuta, in weekend pot citi langa tub fara sa ma uiti, daca inregistreaza serial de hidrogen alfa de exemplu. Mai verific focusul

(4) prelucrarea: aici vin informatiile din exterior.

Cu bias, flat, si dark efectic nu imi pierd vremea. Double stack-ul in special ar necesita flat pentru fiecare inregistrare. Daca se schimba temperatura, schimb inclinarea etalonului, aia schimbata, se schimba reflexiile, etc etc. Montura e mai nasolica, si imi da dithering destul, de sute de pixeli cateodata - la disc intreg nu strica, la hidrogen alfa e gunoi inregistrarea.

Folosesc (PIPP), AS3, mai nou AS4 si multipli pasi de Registax, la cromosfera poti evita ringing-ul mult mai bine echilibrand gamma inainte de wavelet. Apoi editare soft.

Am librarul, un script Borges, care download-eaza automat cadrele aferente de SDO pentru a-mi orienta discul solar.

Informatiile care vin din exterior sunt putina teorie de unde, cu ringing, ideea ca de multe ori cautam delta-uri fata de o medie de fundal (carrier wave vs signal), si la hidrogen alfa asta imi permite sa fac animatii mai bune, refolosind un disc median din hidrogen alfa de 3nm, peste care se aplica semnalul obtinut din Lunt. Eduard Andrei Mociran a implementat pythoneala, dupa reteta pe care i-am dat-o, felicitari tanarului ca a facut o treaba buna. Dar in general, cum puteti vedea din narnia, pozele de multe ori vin aproape gata din instrumente.

(5) vanatul. Cateodata vanez aspecte concrete, precum vreau sa vad filamente in CaK, si am reusit recent, gratie unei zone active care a dat suficient contrast filamentului din CaK sa se vada fara matematica de median-delta.
Sus
varadinagypal
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2013
Mesaje: 186



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Mar 2024 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca tot povesteam de arsenal si instrumente


lunt-lunt-lunt.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  250.53 kb
 Vizualizat:  de 241 ori

lunt-lunt-lunt.jpg


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Mar 2024 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am inceput cu petele solare luate pe film si placa spectrala orwo in 1988 prin newton 120mm oglinda prima mea oglinda slefuita .dadeam poze zilnic la observatorul astro din Timisoara . foloseam Ogl fara metalizare si secundara goala . prin anul 2003 am luat Thousant oaks H alpha am prins protuberante si textura . apoi cu timpul m-a plictisit soarele si asa e si acum . am luat cateva imagini recent sa nu uit de el cu reflexie pe oglinda plana si filtru ND500 in dupa refractor . pt mine soarele e mai fain cu decor de pasari si cladiri la apus petele cam la fel arata mai mari mai lungi si tot asa
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2024 15:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru info!

Suntem aproape de maximul acestui ciclu, posibil să fie unul cu 2 cocoașe. Când aveți senin, trageți, poate se nimerește ceva interesant, nu se știe niciodată.

Eu la Observatorul Solar din București am reușit să prind în desfășurare mai multe erupții clasa C și erupții de filament, bombe Ellerman și alte lucruri interesante, de exemplu o ploaie coronală care arată ca o furculiță. Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact