Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42aklein_530.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ajutor!!!!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ventdeea
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iun 2007
Mesaje: 3



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2007 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului: Ajutor!!!!
Raspunde cu citat (quote)

Am o problema.Saptamana trecuta mi-am luat un telescop (YILI 76700) si nu stiu cum sa-l folosesc , nici nu stiu daca l-am montat bine.
Cand ma uit prin telescop se vede incetosat...mai bine se vede cu ochiul liber.Sunt disperatta.Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cat mai repede (contracost).
Astept raspunsuri.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 18 Iun 2007 10:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut

poate ne poti spune ce fel de telescop ai loat (luneta sau ceva cu oglinda).
Cel mai bine este daca ai posibilitate a pune o poza aici in forum, al telescopului care-l ai.
Atunci poate iti putem da niste sfaturi.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 18 Iun 2007 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că e vorba de ăsta

http://www.comenzi.ro/product_info.php?cPa...a498d275b9



yili_76700_mica.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.77 kb
 Vizualizat:  de 5364 ori

yili_76700_mica.jpg



_________________
הבה נגילה
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 18 Iun 2007 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca este vorba de asa un aratat Newton, ca primul se da jos capacul ala din fata (fata este acolo unde se bag oculari in focuser). Ca primul se tinteste telescopul pe un punct terestric, sa vezi daca si cum se prinde puntul focal. Ca primu se incepe cu un ocular cu o marire mica, a putea avea un camp maximal ca sa poti gasi tinta care doresti. Cand ai prins ceva in tinta, poti sa schimbi ocularii sa vezi daca si ei lucreaza si da focus. Asta totul sub aspectul ca telescopul este cumva justat si sta bine. Daca nu, atunci ori te duci acolo unde ai cumparat si lasi sa-ti arata cum se umbla cu asa un telescop, sau daca ai posibilitate in apropiere, a intalni niste astro-amatori unde ei iti pod da cumva ajutor.
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 18 Iun 2007 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am o problema.Saptamana trecuta mi-am luat un telescop (YILI 76700) si nu stiu cum sa-l folosesc , nici nu stiu daca l-am montat bine.
Cand ma uit prin telescop se vede incetosat...mai bine se vede cu ochiul liber.Sunt disperatta.Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva cat mai repede (contracost).
Astept raspunsuri.


Eu nu inteleg de ce ai mai intrebat aici pe forum ce telescop sa iti iei daca pana la urma ai luat tot ce ai vrut tu. Ce ai cumparat e mai mult o jucarie. Ocularele banuiesc ca sunt niste Huygens sau Ramsden, adica low end, mai slabe nu sunt.

Ca sa vezi daca ii bun la ceva telescopul introdu in focalizator ocularul pe care scrie distanta focala cea mai mare (banuiesc ca ai acolo in set ceva oculare pe la 20mm sau 25mm). Indreapta telescopul spre un obiect terestru la peste 50m distanta si vezi daca poti focaliza imaginea clar. Daca nu poti inseamna ca trebuie colimat. Daca nu crezi ca poti sa il colimezi, desi nu e greu, du telescopul inapoi de unde l-ai luat si cere-ti banii inapoi (oricum aia de unde l-ai luat nu au habar de telescoape, se vede ca nici luneta cautatoare nu au stiut sa o monteze si au si indreptat telescopul in jos, au crezut ca prin luneta trebuie sa te uiti) si alta data ia un telescop serios. Daca poti focaliza introdu alt ocular cu focala mai mica si vezi iar daca poti focaliza. Lentila aia Barlow 1,5X din plastic o poti arunca. La fel poti face cu cealalta piesa (erecting eyepiece cred ca e) care e tot din plastic. Mai mult de 100X nu vei putea utiliza la telescopul acela.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2007 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing cat de prosti sunt aia de la comenzi.ro (sau care or fi facut pozele). Cum poti sa montezi gresit telescopul? Ce naiba doar pe cutia telescopului sigur exista o poza cu el, asta sa nu mai vb de instructiuni.
Mai bine uiti de telescopul asta. Imi pare rau pentru tine. Cred ca un astfel de telescop poate fi utilizat numai cineva experimentat care vrea sa se amuze putin Smile
Numai bine!
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 18 Iun 2007 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate voiau să pună în evidență legătura dintre Micul Univers si Marele Univers... Autostructurarea mușuroaielor de furnici analogă structurii la scală mare... Laughing Laughing Laughing

Ventdeea: si la 100x e ok daca reusesti sa obții imagine clară. La prețul ăsta nu e prea rău și cred că poți să - vorba lui Sarpe - te joci cu el până te lămurești care-i chestia, ca să-ți iei unul mai serios.
Eu aș spune s-l scoți întâi pe geam și să încerci să exersezi ziua, pe obiecte distincte din zonă (depărtate la câteva sute de metri), până te obișnuiești. Dar, cum spunea Robert, scoate-i întâi capacele și montează un ocular de putere mică.
Luneta de vizare ar trebui să te ajute să orientezi tubul pe obiectul pe care vrei să-l observi.
Uită-te întâi prin ea și orientează tubul din furca monturii (ai niste suruburi acolo, daca vad bine) până găsești un obiect distinct (un vârf de copac, o antenă ceva... nu te grăbi să urmărești o cioară în zbor Laughing. NU-L ÎNDREPTA SPRE SOARE!!! ).
După aceea treci și uita-te prin ocular și manevrează rotița aceea de focalizare până ai imagine.

Spune-ne ce (n-)ai reușit Laughing , poate cei mai versați de pe aici te mai orientează. Razz

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact